• “DOĞU KARADENİZ KUŞLARI” KİTAP OLDU
 • KAÇKAR DAĞLARI MİLLİ PARKI TANITIM FİLMİ
 • EFSANE TÜRKÜ HAYDE’Yİ “DOĞA İÇİN ÇAL”DILAR
 • KARADENİZ’İN EN İYİ 10 TARİHİ YERİ

logo

PASTA PARASIYLA YAPILAN KONAKLAR


Uğur Biryol
ugurbiryol@patikaa.com

Pasta-Parasıyla-Yapılan-Konaklar-1Fırtına Vadisi’nde 150 yıl evvel pastacılıktan kazanılan paralarla yapılan konaklar, bugün bakımları oldukça zor olduğu için yardım bekliyor.

Fırtına Vadisi, Doğu Karadeniz bölgesinin doğusunda, Kaçkarlar’ın zirvelerinden süzülüp gelen Fırtına ve Hala derelerinin oluşturduğu büyük bir vadi. Fırtına Vadisi’nin ev sahibi Rize’ye bağlı Çamlıhemşin ilçesi, adını son 10 yılın dağ ve yayla turizmiyle duyurmuş; ‘Bal’, ‘Yüreğine Sor’, ‘Sonbahar’ gibi uzun metrajlı filmlere ev sahipliği yapmış, sıra dışı bir plato. Ama Fırtına Vadisi’nde dağ ve yaylalar dışında görülecek başka şeyler de var: Hemşinliler’in yüzyıl başında Rusya, Polonya, Almanya’da öğrendikleri pastacılık ve fırıncılıtan kazandıkları paralarla memleketlerine yaptırdıkları görkemli konaklar.

Çamlıhemşin’deki Makrevis köyünün yeni ismi, içindeki yedi konaktan dolayı ‘Konaklar Mahallesi’ olarak değiştirilmiş mesela. Çamlıhemşin’de Konaklar Mahallesi dışında Yukarı Vice, Mikrun-Kavak, Habak, Küşüve, Ortan, Çinçiva, Mollaveyis, Amokta ve Başhemşin’de de konaklar bulunuyor. Bazı konak sahipleri evlerine gözü gibi bakıp korumuşsa da hepsi için aynısını söylemek çok güç. Konakların korunması için ya ev sahiplerinin ya da Kültür Bakanlığı’nın bir adım atması gerek. Düzgün bir restorasyonla konakların otel, pansiyon gibi konaklama merkezlerine dönüştürülmesi mümkün.

Örnek mi? Dudi Konağı… Dudi konağını kiralayıp turizme kazandırmak isteyen Bukla Turizm acentesinin operatörlerinden Bülent Saraloğlu; konağın restorasyonuna dair şunları söylüyor: “ Basit bir restorasyon değil. Birinci sınıf bir restorasyon düşünüyoruz. Bölgede bu tip bir konaklama tesisi yok. Biz bir adım daha ileri gidip bu otele bir konsept kazandırmak istiyoruz. Şu anda sağlık turizmine yönelik çok büyük destekler mevcut. Zaten bölge, kalkınmada öncelikli. Bizim amacımız da bir sağlık oteli konseptini geliştirmek. Bir detox ya da rehabilitasyon oteli gibi. Doğal SİT alanı içinde 13 dönümlük ormanlık bir arazide yer alan konağın kendine ait bir de şelalesi var. Yatırım maliyeti toplamda 3-3,5 milyon dolar olarak öngörülüyor. Yatırımın geri dönüş süresiyse yedi buçuk yıl. Çamlıhemşin’de yapılacak olan bu proje bir örnek olacak ve restore edilmeyi bekleyen diğer 40 konak ile birlikte yeni bir Safranbolu, yeni bir Beypazarı doğacak.”

Çamlıhemşin’e dönüp Moyy isimli bir otel açan Özlem Erol, konaklar konusunda dertlilerden: “Fırtına vadisi konakları içimde kanayan bir yara. Bu konaklar gökten zembille inmedi, elektriğin, yolun, teknolojinin zerresinin olmadığı dönemlerde bin bir emekle, özenle yapıldı. Kiminin tahtalarını ormanlardan taşıdı kadınlar, kiminin demirleri ta Rusyalardan getirildi. O yüzden konağın içine girdiğinizde konuşur o ev, ruhu vardır. Bu konakların yavaş yavaş çöküşlerine şahit olmak yoruyor, insanı üzüyor” diyor.

Dudi Konağı 30 odalı, çatı ve ahırıyla birlikte dört katlı büyük bir konak. Ev, gösterişiyle görenleri şaşkına çeviriyor.

Not: Hürriyet gazetesinde yer alan bu yazı Uğur Biryol’un özel izniyle patikaa.com’da yayınlanmıştır. Gazeteci Biryol’un yazılarına yer vermeye devam edeceğiz.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

1+6 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • RİZE’NİN “EN”LERİ – 2019

  14 Ocak 2020 Köşe Yazarları, Tüm Manşetler

  Ara ara yaptığım yıl değerlendirmelerini bu yıl da yapalım dedik. Biliyorum ki bu değerlendirmelerime katılanlar dışında katılmayanlarda olacaktır. Tabii eksik bulanlarda. Bu gayet normal… En iyisi fazla zamanınızı almadan başlayalım geleneksel “EN”lerimize; Bana göre Rize’de 2019’un “EN”leri; Yılın belalısı: Vampir kelebek Yılın en ilginç tepkisi: Rizeli bir vatandaş marketlerdeki poşetlerin ücretli olmasına tepki olarak evindeki yırtık poşetleri iplikle dikti. Yılın en ilginç hizmeti: Rize sahilinde bazı işletme sahi...
 • TULUMUN YARATACAĞI DOMİNO ETKİSİ…

  03 Ağustos 2019 Gelenek, Genel, Köşe Yazarları, Tüm Manşetler

  Geçtiğimiz hafta sonu 30. Uluslararası Rize Çay, Turizm ve Yaz Sporları Festivaliyle eş zamanlı olarak Ardeşen’de gerçekleştirilen 10. Uluslararası Tulum ve Müzik Festivali yöre halkı ve turistler tarafından büyük ilgi toplamış aldığım duyumlara göre... Elbette bu beni çok mutlu eden bir durum… Neden mi? Bölge insanının sesini duyduğunda kendisini en iyi hissettiği müzik aletidir tulum… Hele de kemençeyle beraber gelirse kulağa o güzelim nağmeler… Mest olur yöre halkı… 7’sinden 70’ine… İşte bu yüzden de akademisyenlerin akademik süreçleri ...
 • KARADENİZ KANALI NASIL OLMAMALI?

  02 Nisan 2018 Genel, Köşe Yazarları, Medya, Tüm Manşetler

  Aslında TV sahipleri iyi bir Karadeniz kanalını herkese izlettirmek ister. Yönetici ve personellerde iyi bir Karadeniz kanalında çalışmak ister. İzleyicide doğal olarak iyi bir Karadeniz kanalını izlemek ister. Herkes iyisini ister de peki karşılığını bulabilir mi? İşte bu Karadeniz kanalları için genel anlamda maalesef bugüne kadar pek mümkün olmadı. İstisnalar hariç. Yukarıda bahsettiğim üç gruptan en doğal hak şüphesiz izleyicinindir. Diğer iki grubun, izleyicilerin bu ihtiyacını karşılamak zorunluluğu vardır. Peki izleyicinin bu i...
 • ŞU BİZUM KARADENİZLİ MEDYA PATRONLARI

  12 Şubat 2018 Köşe Yazarları, Medya, Tüm Manşetler

  ‘Türkiye’de Medya Karadenizlilerden Sorulur’ desem sanırım ezici çoğunluk “aynen öyle” der. Ama bir kısımda belki de “hiçte bile” der. Peki, “hiçte bile” diyenlere; Doğan Medya Grubu, Turkuvaz Medya Grubu, Ciner Medya Grubu ve Türk Medya Grubu’nun sahipleri aslen Karadenizli desem… Sanırım bu seferde “nasıl yani” diyeceklerdir. “Nasıl yani” diyenlere şöyle bir açılım yapalım o halde… Doğan Medya Grubu sahibi: Aydın Doğan, Gümüşhaneli Turkuvaz Medya Grubu sahibi:  Ömer Faruk Kalyoncu, Trabzonlu Ciner Medya Grubu sahibi: Turgay Cin...