• “DOĞU KARADENİZ KUŞLARI” KİTAP OLDU
 • KAÇKAR DAĞLARI MİLLİ PARKI TANITIM FİLMİ
 • EFSANE TÜRKÜ HAYDE’Yİ “DOĞA İÇİN ÇAL”DILAR
 • KARADENİZ’İN EN İYİ 10 TARİHİ YERİ

logo

PATİKAA.COM EKİM 2014 ANALİZİ


Patikaa.com
info@patikaa.com

Patikaa-Ekim.2014-AnaliziEkim ayını geride bıraktık. Medya açısından yoğun bir aydı. Patikaa.com olarak bu yoğunluk içerisinde bizleri takip eden okuyucularımıza kendi alanımızla ilgili gelişmeleri aktarmaya çalıştık.

3 ay önce, 1 Ağustosta yola çıkarken Karadeniz’de eksik olan kültür-sanat, çevre-doğa, turizm ve tarih ağırlıklı site ihtiyacını gidereceğimizi belirtmiştik. Patikaa.com olarak o yolda emin adımlarla ilerlemeye devam ediyoruz.

Yapmış olduğumuz alışılmışın dışındaki yayın anlayışımızla öncü ve de örnek olmaya devam edeceğiz.

30 Ağustosta başlattığımız milli bayramlardaki özel afişler bölge için alışılmışın dışında çalışmalardı. 29 Ekimde de bunu devam ettirdik. Bu çalışma dini bayramlarımızda da oldu. Bölge için ilk olan bu afişlerden olumlu dönüşümler aldık. Bu da bizi çok mutlu etti.

Yayın hayatına başlarken patikaa.com’un asıl amacın tamamen Karadeniz kültürüne hizmet olduğunu belirtmiştik. 3 aydır yaptığımız yayınlarla da bunu kanıtladığımıza inanıyoruz. Siyasetten ve de 3 sayfa haberlerinden uzak yayın profili çizen patikaa’nın önemli bir özelliğide şeffaf yayın anlayışıdır. Bu nedenle de yine bir ilk olan analiz yazılarını sizlerle paylaşıyoruz.

Ekim analizinde patikaa’nın röntgenini çekersek kısaca şöyle bir tablo çıkıyor.

Patikaa.com Ekim ayında Eylül ayına göre okunma sayısı %37 oranında arttı.

Patikaa.com’u Ekim ayında yurt içinden en çok takip eden 10 il sırasıyla; İstanbul, Ankara, Rize,Trabzon,İzmir,Artvin.Bursa, Kocaeli,Samsun ve Erzurum oldu.

Görüldüğü üzere bizlerin Karadeniz bölgesi dışındaki illerden çok sıkı takipçilerimiz var. Bu da Karadenizlilerin bu illerdeki yoğunluğunu gösteriyor.

Patikaa.com’u Ekim ayında yurt dışından en çok takip eden ilk 10 ülke sırasıyla; Almanya, Rusya ABD,Gürcistan, İngiltere,Fransa,Azerbaycan,İsviçre,Hollanda ve Kıbrıs oldu.

Patikaa.com Ekim ayında en çok sırasıyla normal bilgisaraylardan, sonra tabletlerden sonrada mobil cihazlardan okundu.

Okuyucularımızın %54’ü Erkek % 46’sı ise Bayan.

Bizi takip eden yaş grupları sırasıyla
25-34 Yaş Aralığı: %33.50
18-24 Yaş Aralığı: %27.50
35-44 Yaş Aralığı: %15.50
Diğer Yaş Aralıkları: % 23.50 oldu.

Bu ay en çok Kültür-Sanat haberlerimiz okundu. Sonra Tarih ardından Çevre- Doğa ve turizm haberlerimiz okundu.

Kasım ayında da patikaa.com olarak yine çok önemli çalışmalar hazırladık. Ay içerisinde hazırladığımız sürpriz çalışmaları sizlerle paylaşacağız. Yine farklılığımız ortaya koyacağımızdan da emin olabilirsiniz.

Bu arada Patika Medya’nın yayın kurulundaki 3 arkadaşımız; Karadeniz için yine gerçek anlamda ihtiyacı olan bir proje için yaklaşık bir aydır üzerinde çalışmalar yapıyor. 2015 yılında hayata geçirmeyi düşündüğümüz bu çalışma sayesinde yine çok önemli bir ihtiyacı gidereceğimizi düşünüyoruz.

Tabii ki hayata geçireceğimiz çalışma şuan var olan bir proje.Fakat patikaa.com gibi o da alanında farklığını hissettirecek. Bu projenin yaklaşık 5 yıl önceden düşünüldüğünü ve bazı hazırlıklarının da ta o zamandan başlanıldığını dipnot düşelim.

Eylül analizinde “Ekim Devrim ayıdır” demiştik. Gerçekten de Patika Medya olarak devrim niteliğinde bir karar aldık. Bu kararı da 2015 yılında hayata geçireceğiz. Alanında yine öncü ve de örnek olacağımız çalışmamızı ilerleyen zamanlarda açıklayacağız.

“Kasımda Aşk Başkadır” derler ya. Umarız sadece aşk değil “Kasımda patikaa.com başkadır” denilecek haberlerle ve gelişmelerle sizlerle oluruz.
Gönlünüzce bir ay geçirmeniz dileğiyle…

Share
#

SENDE YORUM YAZ

10+4 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • KARADENİZ KANALI NASIL OLMAMALI?

  02 Nisan 2018 Genel, Köşe Yazarları, Medya, Tüm Manşetler

  Aslında TV sahipleri iyi bir Karadeniz kanalını herkese izlettirmek ister. Yönetici ve personellerde iyi bir Karadeniz kanalında çalışmak ister. İzleyicide doğal olarak iyi bir Karadeniz kanalını izlemek ister. Herkes iyisini ister de peki karşılığını bulabilir mi? İşte bu Karadeniz kanalları için genel anlamda maalesef bugüne kadar pek mümkün olmadı. İstisnalar hariç. Yukarıda bahsettiğim üç gruptan en doğal hak şüphesiz izleyicinindir. Diğer iki grubun, izleyicilerin bu ihtiyacını karşılamak zorunluluğu vardır. Peki izleyicinin bu i...
 • ŞU BİZUM KARADENİZLİ MEDYA PATRONLARI

  12 Şubat 2018 Köşe Yazarları, Medya, Tüm Manşetler

  ‘Türkiye’de Medya Karadenizlilerden Sorulur’ desem sanırım ezici çoğunluk “aynen öyle” der. Ama bir kısımda belki de “hiçte bile” der. Peki, “hiçte bile” diyenlere; Doğan Medya Grubu, Turkuvaz Medya Grubu, Ciner Medya Grubu ve Türk Medya Grubu’nun sahipleri aslen Karadenizli desem… Sanırım bu seferde “nasıl yani” diyeceklerdir. “Nasıl yani” diyenlere şöyle bir açılım yapalım o halde… Doğan Medya Grubu sahibi: Aydın Doğan, Gümüşhaneli Turkuvaz Medya Grubu sahibi:  Ömer Faruk Kalyoncu, Trabzonlu Ciner Medya Grubu sahibi: Turgay Cin...
 • FIRTINA VADİSİ ZİYARETÇİLERİNİ BEKLİYOR

  04 Ağustos 2016 Çevre-Doğa, Köşe Yazarları, Tüm Manşetler

  Dünyada koruma öncelikli 200 ekolojik bölge arasında yer alan Rize'deki Fırtına Vadisi, barındırdığı yeşilin bin bir tonu ve doğa sporlarına uygun yapısıyla, turistlerin gözde mekanı olmayı sürdürüyor. Kaçkar Dağları'nın zirvelerinden doğan, buzul (sirk) göllerinin serin sularıyla beslenen, Rize'nin Ardeşen ilçesinden denize dökülen Fırtına Deresi'nin oluşturduğu Fırtına Vadisi, barındırdığı yeşilin bin bir tonuyla Doğu Karadeniz'in gözde mekanları arasında yer alıyor. Bakir doğası, zengin flora ve faunasıyla Kaçkar Dağı eteklerindeki vadi, ...
 • PATİKAA.COM 2 YAŞINDA

  01 Ağustos 2016 Köşe Yazarları, Medya, Tüm Manşetler

  Bu toprağın internet sitesi sloganıyla 1 Ağustos 2014 tarihinde yayın hayatına merhaba diyen patikaa.com tam 2 yaşında. %100 Karadeniz sitesi olan patikaa.com’un yayın içeriği de hepinizin malumu üzerine siyaset ve 3.sayfa haberlerinin yer almadığı tamamen kültür-sanat, çevre-doğa, turizm ve tarih ağırlıklı bir internet sitesi. İlk kez bu tarzda Karadeniz bölgesinde bir internet sitesini zorluklarını zaman zaman yaşasakta okuyucularımızın bize verdiği destekle iki yıl gibi kısa sürede çok büyük kademeler kat ettik. Karadeniz’de yapılma...