• “DOĞU KARADENİZ KUŞLARI” KİTAP OLDU
 • KAÇKAR DAĞLARI MİLLİ PARKI TANITIM FİLMİ
 • EFSANE TÜRKÜ HAYDE’Yİ “DOĞA İÇİN ÇAL”DILAR
 • KARADENİZ’İN EN İYİ 10 TARİHİ YERİ

logo

PATİKAA.COM EYLÜL 2014 ANALİZİ


Patikaa.com
info@patikaa.com

patikaaeylül2014analiziEylül ayını geride bıraktık. Patikaa.com olarak bizler de yoğun bir ay yaşadık. Yayına başladığımız 2.ayımız da yine önemli işler yapıp Karadeniz bölgesine pozitif kazanımlar yaptığımıza inanıyoruz. Okuyucularımızdan aldığımız tepkiler bizlerin böyle düşünmesine neden oluyor.

Yayın hayatımıza başladığımız ilk gün ve 41.günümüzde sizlerle patikaa.com’a dair yazılar paylaşmıştık. Bu tarz yazılarımıza devam edeceğiz. Her ay sizlerle bu köşede buluşup geçen ayın durum değerlendirmesini yapacağız. Böylece alışılmışın dışında bir Karadeniz sitesi olduğumuzu bir kez daha kanıtlayacağız.

Eylül ayına Karadenizliler ‘istavrit’ ayı derler. Malum av mevsimi Eylül’de başlar. Bizlerde haber açısından Karadeniz kültürü ve turizmi başta olmak üzere önemli bir av ayı yaşadığımızı söyleyebiliriz.

Eylül ayında en çok okunan haberimiz; ‘Nasa’da Bir Rizeli: Behçet Açıkmeşe’ oldu. Gerçekten de önemli bir başarı ve bu başarısından dolayı Behçet Hocamızı bir kez daha tebrik ederiz.

Geçen ay aramıza yeni katılan yazarımız Arkeolog Oktay Hacıoğlu iki yazısıyla da büyük beğeni aldı. ‘Hemşin Bölgesinde Türk Damgaları’ ve ‘Çamlıhemşin’de Ön Türk İzleri’ yazıları en çok okunanlar arasındaydı.

Tüm Türkiye’ye ilk kez bizim duyurduğumuz ve sonradan ulusal basında bile yer alan ‘Kaçkarlarda Gizemli ve Sır Görüntü’de büyük ilgi gören haberlerimizdendi.

Kazım Koyuncu’nun hayatından kesitlerinde olduğu ‘Yağmur-Kıyamet Çiçeği’ ile ilgili haberlerimize büyük yer ayırdık. Film ile ilgili gelişmeler, değil Karadeniz’de Türkiye genelinde beklide bu kadar yer veren başka bir site yoktur. Yer vermeye de davam edeceğimizden kuşkunuz olmasın.

‘TRT Lazca Kanal Açarsa’ haberimiz yine ilgi gören haberlerimiz arsındaydı.

Eylül ayında medyada yer alan dizileri, Karadeniz açısından ele aldığımız haberlerde büyük yankı uyandırdı. Karadayı dizisindeki Hemşince Türkü, Benim Adım Gültepe’de dizisindeki tulum sahnesi ve Kurtlar Vadisi Pusu dizisinin yönetmeni Rize Pazarlı olan Doğan Ümit Karaca haberimiz, yine oldukça ilgi gören haberlerimizdi.

Karadeniz sanatçıları ile ilgili haberlerimizinde takip sayısı yüksekti. Özellikle Selçuk Balcı ve Erdal Bayrakoğlu ile ilgili haberlerimiz çok okundu.

Tulum’la hayatına şekil veren Serdar Kutanis, Dil bayramında yayınladığımız ‘Doğu Karadeniz’de Konuşulan Diller’ ve yazar Dursun Ali Sazkaya ile yapılan ‘Kaçkarlara Sığmayan Hayatlar’ adlı söyleşi bu ay en çok okunan diğer haberlerimiz arasındaydı.

…ve Spor. Trabzonspor-Fenerbahçe maçı öncesi yayınladığımız ‘Rekabet Nasıl Hüsümet Oldu’ adlı spor analız makalesi en çok okunan haberlerimizdendi. Yayın kurulundaki arkadaşımız Nejdet Eksilmez’in kaleme aldığı makaleye Trabzon medyasının da ilgi göstermesi ve sayfalarında yer vermeleri bizleri de mutlu etti.

Daha yukarıdaki haberlere benzer birçok haberimiz çok beğenildi. Okuyucularımıza sonsuz teşekkür dileklerimizi iletiyoruz.

Sizlere siyasetten ve 3.sayfa haberlerinden uzak; Kültür-Sanat, Turizm, Çevre-Doğa ve Tarih ağırlıklı bir site olarak ulaşmaya ekim ayında da devam edeceğiz. Ayrıca yayın anlayışımızla Karadeniz bölgesinde öncü olmaya ve örnek alınmaya devam edeceğiz.

Aramıza yeni yazarlarda ekleniyor. Jeofizik Mühendisi Onur Saral, bunlardan biri. Sayın Saral, bu ay yazılarına başlayacak. Ayrıca Gazeteci Uğur Biryol’un yazıları da kendisinden aldığımız özel izinle yayınlamaya devam edeceğiz.

Eylül ‘istavrit’ ayı idi. Ekim ise ‘Devrim’ ayı olarak bilinir. Umarız Karadeniz’in kültürüne, turizmine, doğasına ve tarihine yakışır devrim niteliğindeki haberleri sizlerle paylaşırız.

Lütfen bizimle info@patikaa.com adresinden düşüncelerinizi paylaşın.

Tüm okuyucularımıza mutlu bir Ekim ayı diliyoruz.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

3+9 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • TULUMUN YARATACAĞI DOMİNO ETKİSİ…

  03 Ağustos 2019 Gelenek, Genel, Köşe Yazarları, Tüm Manşetler

  Geçtiğimiz hafta sonu 30. Uluslararası Rize Çay, Turizm ve Yaz Sporları Festivaliyle eş zamanlı olarak Ardeşen’de gerçekleştirilen 10. Uluslararası Tulum ve Müzik Festivali yöre halkı ve turistler tarafından büyük ilgi toplamış aldığım duyumlara göre... Elbette bu beni çok mutlu eden bir durum… Neden mi? Bölge insanının sesini duyduğunda kendisini en iyi hissettiği müzik aletidir tulum… Hele de kemençeyle beraber gelirse kulağa o güzelim nağmeler… Mest olur yöre halkı… 7’sinden 70’ine… İşte bu yüzden de akademisyenlerin akademik süreçleri ...
 • KARADENİZ KANALI NASIL OLMAMALI?

  02 Nisan 2018 Genel, Köşe Yazarları, Medya, Tüm Manşetler

  Aslında TV sahipleri iyi bir Karadeniz kanalını herkese izlettirmek ister. Yönetici ve personellerde iyi bir Karadeniz kanalında çalışmak ister. İzleyicide doğal olarak iyi bir Karadeniz kanalını izlemek ister. Herkes iyisini ister de peki karşılığını bulabilir mi? İşte bu Karadeniz kanalları için genel anlamda maalesef bugüne kadar pek mümkün olmadı. İstisnalar hariç. Yukarıda bahsettiğim üç gruptan en doğal hak şüphesiz izleyicinindir. Diğer iki grubun, izleyicilerin bu ihtiyacını karşılamak zorunluluğu vardır. Peki izleyicinin bu i...
 • ŞU BİZUM KARADENİZLİ MEDYA PATRONLARI

  12 Şubat 2018 Köşe Yazarları, Medya, Tüm Manşetler

  ‘Türkiye’de Medya Karadenizlilerden Sorulur’ desem sanırım ezici çoğunluk “aynen öyle” der. Ama bir kısımda belki de “hiçte bile” der. Peki, “hiçte bile” diyenlere; Doğan Medya Grubu, Turkuvaz Medya Grubu, Ciner Medya Grubu ve Türk Medya Grubu’nun sahipleri aslen Karadenizli desem… Sanırım bu seferde “nasıl yani” diyeceklerdir. “Nasıl yani” diyenlere şöyle bir açılım yapalım o halde… Doğan Medya Grubu sahibi: Aydın Doğan, Gümüşhaneli Turkuvaz Medya Grubu sahibi:  Ömer Faruk Kalyoncu, Trabzonlu Ciner Medya Grubu sahibi: Turgay Cin...
 • FIRTINA VADİSİ ZİYARETÇİLERİNİ BEKLİYOR

  04 Ağustos 2016 Çevre-Doğa, Köşe Yazarları, Tüm Manşetler

  Dünyada koruma öncelikli 200 ekolojik bölge arasında yer alan Rize'deki Fırtına Vadisi, barındırdığı yeşilin bin bir tonu ve doğa sporlarına uygun yapısıyla, turistlerin gözde mekanı olmayı sürdürüyor. Kaçkar Dağları'nın zirvelerinden doğan, buzul (sirk) göllerinin serin sularıyla beslenen, Rize'nin Ardeşen ilçesinden denize dökülen Fırtına Deresi'nin oluşturduğu Fırtına Vadisi, barındırdığı yeşilin bin bir tonuyla Doğu Karadeniz'in gözde mekanları arasında yer alıyor. Bakir doğası, zengin flora ve faunasıyla Kaçkar Dağı eteklerindeki vadi, ...