• “DOĞU KARADENİZ KUŞLARI” KİTAP OLDU
 • KAÇKAR DAĞLARI MİLLİ PARKI TANITIM FİLMİ
 • EFSANE TÜRKÜ HAYDE’Yİ “DOĞA İÇİN ÇAL”DILAR
 • KARADENİZ’İN EN İYİ 10 TARİHİ YERİ

logo

PATİKAA.COM’DAN 41 GÜNDE 41 KERE MAŞALLAHLIK YAYIN


Patikaa.com
info@patikaa.com

“Bu Toprağın İnternet Sitesi” sloganıyla 1 Ağustosta yayına başlayan patika.com 41 günlük yayın hayatında 41 kere maşallahlık performans çizdi.


41.patikaa1 Ağustosta “Bu Toprağın İnternet Sitesi” sloganıyla yayın hayatına merhaba diyen www.patikaa.com bugün yayın hayatına başlamasının 41.günü.

Bu 41 günlük yayın hayatımızda gerçekten 41 kere maşallah denilecek yol kat ettik. Tabii ki bu bizim için yeterli değil. Bu topraklar için çok daha iyi işler çıkarmak için yola devam edeceğiz.

Patikaa.com yayın hayatına belirlediği yayın ilkeleri ve planladığı bir yayın formatı ile başlamış ve bu çizgide devam etmektedir.

Buna göre patikaa.com’da;

Siyasi haberlere yer vermiyoruz, 3 sayfa haberlerini toplumsal gerçekleri ile yorumlayıp bir toplumsal analiz çerçevesinde eleyip değerlendiriyor ve yayınlıyoruz. Trafik kazalarının öncesi sorumlulukları ve çözüm noktası bizi daha çok ilgilendiriyor. Belediyelerin rutin çalışmalarını haber yapmıyoruz.

Patikaa.com Kültür-Sanat, Turizm, Çevre-Doğa, Tarih ve Tarım ağırlıklı bir internet sitesidir.

Daha öncede belirttik. bizleri takip edenler için belirmek isteriz ki biz klasik bir haber sitesi değiliz. Beklentilerin bu yönde olmadığı konusunda da düşüncelerimiz çok net, eksik kalan habercilik anlayışına bir yeni soluk getirmek için sizlerleyiz.

Bizim yayın anlayışımız örneklerle açıklayalım;

Biz, Sayın Recep Tayip Erdoğan’ın Cumhurbaşkanı olunca, Rize’nin ve Karadeniz’in ilk Cumhurbaşkanı oluşunu ve çay üreticisi olmasını haberleştirdik.

Biz şimdi Başbakan olan Sayın Ahmet Davutoğlu’nun geçtiğimiz haftalarda Artvin’i ziyaret etmesinde siyasi söylemlerini değil Artvin ile ilgili turizm açısından da güzel olan sözlerini yayınladık.

Patikaa.com’da belediyelerin rutin çalışmaları (parke, kanalizasyon vs) değil Kültür-Sanat, Turizm,  sportif etkinlikleri ve çok önemli projeleri haber olur. Örneğin Hopa Belediyesinin Kültür Evi yaptırması gibi.

Buna benzer birçok örnek haberlerimiz bulabilirsiniz.

Patikaa.com olarak yayına başladıktan sonra bölgedeki birçok sitenin kültür-sanat ve turizm ağırlıklı haberlerini artırması bizleri de memnun etti. Çünkü bizler yayın hayatına başlarken bu konulardaki eksikliğe dikkat çekmiştik.

Yayına başlarken bakış açınızı değiştireceğimizi, farklı tarzda yayın yapacağımızı belirtmiştik. İşte bu doğrultuda yayınlarımız sürdürüyoruz. Sizlere ulusal site tarzında bölgesel bir internet sitesi sunmaya çalışıyoruz. Yaptığımız haberlerle de bunu kanıtlıyoruz. Şunuda belirtelim ki; Patikaa tek bir ilçenin veya ilin değil, Artvin’den Sinop’a kadar olan bölgenin sitesidir. Hatta buna Acaristan yani Batum ve civarını da ekleyebiliriz.

Birçok site gibi bizi de üzen gelişmelerde olmuyor değil. Patikaa, yayın hayatına başlarken birçok site ile irtibata geçmiş ve kaynak belirmek şartı ile haber alışverişi yapma konusunda anlaşmıştık. İleri de bu sayı beklide daha da artacaktır. Şuana kadar anlaştığımız arkadaşlarla ve siteleriyle sorun yaşamıyoruz. Fakat bölgedeki bazı farklı siteler haberlerimizi kaynak göstermeden yayınlıyorlar. Bazıları da eksik yayınlıyor. Oysa işlem basit. Bizim siteye ait özel haberi alıyorsanız “Kaynak: patikaa.com” yazacaksınız ama bu yapılmıyor. Bizler bölge için olmazsa olmazlar olan Kültüre ve Turizme ağırlık veren bir sitesiz. Bölgenin gelişmesi için uğraş veriyoruz ve bu tip haberler ne kadar çoğalırsa o kadar iyidir düşüncesindeyiz. Ama kaynak gösteremiyorsanız ve bunu bir kez değil sürekli yapıyorsanız burada bir sorun vardır demektir. Bu da farklı algıların oluşmasına neden olur.

Biz patikaa olarak aynı hatayı sürekli yapıyorsak uyarın düzeltelim demişizdir. Çünkü emeğe saygımız var. Gözümüzden kaçmış olabilir.

Bu arada Patika Medya olarak sitemizde farklı yayınların olması için değişik alanlarda onlarca site ve yazarla anlaştık. Zaman zaman yayınlarımızda görüyorsunuzdur. Bu özel anlaşmalı yayınlarımız artarak devam edecektir.

Bizler şeffafız. Bu 41 günde 10 kişinin okuduğu haberimiz de var 10 Bin’i aşmış okunan haberimiz de. Bizler çok tıklanmak derdinde değiliz. Biz o topraklara nasıl faydalı oluruz bunun  derdindeyiz.

Bizim derdimiz Karadeniz’de kültür yozlaşmasını dur demek, eski değerleri yaşatmak  ve gelecek kuşaklara aktarmak, bacasız sanayi dediğimiz turizme hak ettiği değeri vermektir. Gerisi teferruattır.

15 yıla yakın sürede medyada yer almış 3 arkadaş olarak çıktığımız bu yolda imkânlar doğrultusunda Karadeniz için elimizden gelen her şeyi yapacağız. Bundan emin olabilirsiniz.

Lütfen taleplerinizi ve görüşlerinizi bizim ile paylaşın: info@patikaa.com

Share
#

SENDE YORUM YAZ

8+3 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • RİZE’NİN “EN”LERİ – 2019

  14 Ocak 2020 Köşe Yazarları, Tüm Manşetler

  Ara ara yaptığım yıl değerlendirmelerini bu yıl da yapalım dedik. Biliyorum ki bu değerlendirmelerime katılanlar dışında katılmayanlarda olacaktır. Tabii eksik bulanlarda. Bu gayet normal… En iyisi fazla zamanınızı almadan başlayalım geleneksel “EN”lerimize; Bana göre Rize’de 2019’un “EN”leri; Yılın belalısı: Vampir kelebek Yılın en ilginç tepkisi: Rizeli bir vatandaş marketlerdeki poşetlerin ücretli olmasına tepki olarak evindeki yırtık poşetleri iplikle dikti. Yılın en ilginç hizmeti: Rize sahilinde bazı işletme sahi...
 • TULUMUN YARATACAĞI DOMİNO ETKİSİ…

  03 Ağustos 2019 Gelenek, Genel, Köşe Yazarları, Tüm Manşetler

  Geçtiğimiz hafta sonu 30. Uluslararası Rize Çay, Turizm ve Yaz Sporları Festivaliyle eş zamanlı olarak Ardeşen’de gerçekleştirilen 10. Uluslararası Tulum ve Müzik Festivali yöre halkı ve turistler tarafından büyük ilgi toplamış aldığım duyumlara göre... Elbette bu beni çok mutlu eden bir durum… Neden mi? Bölge insanının sesini duyduğunda kendisini en iyi hissettiği müzik aletidir tulum… Hele de kemençeyle beraber gelirse kulağa o güzelim nağmeler… Mest olur yöre halkı… 7’sinden 70’ine… İşte bu yüzden de akademisyenlerin akademik süreçleri ...
 • KARADENİZ KANALI NASIL OLMAMALI?

  02 Nisan 2018 Genel, Köşe Yazarları, Medya, Tüm Manşetler

  Aslında TV sahipleri iyi bir Karadeniz kanalını herkese izlettirmek ister. Yönetici ve personellerde iyi bir Karadeniz kanalında çalışmak ister. İzleyicide doğal olarak iyi bir Karadeniz kanalını izlemek ister. Herkes iyisini ister de peki karşılığını bulabilir mi? İşte bu Karadeniz kanalları için genel anlamda maalesef bugüne kadar pek mümkün olmadı. İstisnalar hariç. Yukarıda bahsettiğim üç gruptan en doğal hak şüphesiz izleyicinindir. Diğer iki grubun, izleyicilerin bu ihtiyacını karşılamak zorunluluğu vardır. Peki izleyicinin bu i...
 • ŞU BİZUM KARADENİZLİ MEDYA PATRONLARI

  12 Şubat 2018 Köşe Yazarları, Medya, Tüm Manşetler

  ‘Türkiye’de Medya Karadenizlilerden Sorulur’ desem sanırım ezici çoğunluk “aynen öyle” der. Ama bir kısımda belki de “hiçte bile” der. Peki, “hiçte bile” diyenlere; Doğan Medya Grubu, Turkuvaz Medya Grubu, Ciner Medya Grubu ve Türk Medya Grubu’nun sahipleri aslen Karadenizli desem… Sanırım bu seferde “nasıl yani” diyeceklerdir. “Nasıl yani” diyenlere şöyle bir açılım yapalım o halde… Doğan Medya Grubu sahibi: Aydın Doğan, Gümüşhaneli Turkuvaz Medya Grubu sahibi:  Ömer Faruk Kalyoncu, Trabzonlu Ciner Medya Grubu sahibi: Turgay Cin...