• “DOĞU KARADENİZ KUŞLARI” KİTAP OLDU
 • KAÇKAR DAĞLARI MİLLİ PARKI TANITIM FİLMİ
 • EFSANE TÜRKÜ HAYDE’Yİ “DOĞA İÇİN ÇAL”DILAR
 • KARADENİZ’İN EN İYİ 10 TARİHİ YERİ

logo

PATİKADAN ŞOSEYE


Yasin Paşalı
yasinpasali@patikaa.com

Geçen yılın Haziran ayı idi. Akşam üstü işten çıkmış eve doğru yürüyordum.

Telefonum çaldı arayan bizim Neco (Necmettin Yarıcı) idi.

Açtım ‘ne haber Neco’ der demez hemen başladı. ”Yasin bir internet sitesi kuruyorum ve bu site işinde sen de varsın itiraz istemiyorum. Kapanmıştır konu” dedi.

14 yıllık meslek hayatımda tanıdığım en iyi dostlarımdan biridir. Asla kırmak istemediğim biri. Hele ki medya konusunda.

Kaçarı yok önceleri biraz kem küm etsem de (Çünkü zor iştir biliyorum) kabul ettim.

Ama şartımı söyledim. ‘Siyaset, 3.sayfa haberleri ve rutin belediye çalışmaları vs. asla olmayacağı bir site olursa varım’ dedim. Neco’da bana “zaten ben de öyle istiyorum” dedi. Anlaştık. Neco’ya, Nejdet’e de (Nejdet Eksilmez) söylüyorum dedim. Nejdet ile de konuştuk. O da zaten yukarıdaki bahsettiğim tarz konusunda hem fikirdi. Yıllar öncede konuşmuştuk bu konuları.

Haziran ortalarında çıkış yaptığımız bu yolda 1 Ağustos 2014’ü yayın hayatına başlama tarihi olarak belirledik ve bu doğrultuda çalışmalar yaptık hep beraber.

Büyük bir heyecanla da patikaa.com olarak 1 Ağustos 2014’de de yayın hayatına başladık.

Aslında patika çok güzel bir isim. Yerel olduğu kadar evrenselde.

“Neden iki a var sonunda” diye soranlara ‘biz Karadenizliler her şeyi uzatmaz mıyız? Çift “a” da böyle bir şey’ dediğimizde çok kişiyi kahkahaya boğduğumuz bile oldu.

7 yılı Rize’de 7 yılı da İstanbul’da olmak üzere 14 yıldır medya sektöründe çalışmaktayım. Naçizane bir şeyler yapmaktayım.

Karadeniz’den asla ve asla kopmadım. İstanbul’da olmama rağmen bunu başardığıma inanıyorum.

Medya konusunda Karadeniz’e dair daima çok büyük hedefler içerisinde oldum. Zamanı gelince inşallah teker teker hayata geçireceğim. Kendim için değil o kültür için olacak. Lakin kendim için olsaydı, bugün bu satırları bile yazma zahmetinde bulunmaz çok farklı yerlerde olurdum.

Rize’den İstanbul’a geldikten sonra 3-4 yıl yazı yazmadım. Sonra yeniden başladım. Karadeniz’de özellikle de Rize’deki yerel internet sitelerinde, yaklaşık 3 yıl boyunca yazılarıma yer veren meslektaşlarıma ayrı ayrı teşekkür ederim. Orada pazartesi günleri yazdığım yazılar tamamen Karadeniz içerikli ve üzerinde hiç durulmayan konulardı. Kısaca farklı idi. Arşivlerde mevcuttur.

Patikaa.com’da da tamamen Karadeniz’e ait, kültür-sanat, çevre-doğa, turizm, tarih, medya vs. konulara naçizane değinmeye çalışacağım.

Karadeniz kültürünü yanlış yapanlara bu sefer çok daha sert yazılar yazacağımı belirtmeliyim. Özellikle de medya konusunda.

Neyse fazla kafanızı şişirmemeyim. Olağanüstü durumlar haricinde Pazartesi günleri bu köşede Karadeniz’e dair konuları bulacaksınız. Beni bilenler bilir. Farklı olacak. Ulusal konular tadında yerel yazılar okuyacaksınız.

Klişeleşmiş Karadeniz yazıları nasıl kaleme almadıysam bundan sonra  patikaa.com’da da almayacağım.

Bu yazıyı okuyup tabiri caizse burun kıvıran özellikle bir kısım Karadenizli çevreler muhakkak olacaktır. Onlara da şunu belirtmeliyim ki;

Korkunun ecele faydası yok. Deniz bitmek üzere. Artık bu son şanslarınız. Değerlendirdiniz değerlendiniz yoksa birileri gelir ve… Gerisini sizde biliyorsunuz zaten…

Başlığa gelince; malum patika eski yol, keçi yolu demek. Şose ise asfaltlı yol, ana yol demek. En azından biz Karadenizlilere göre.

Yani Patika Medya ile gerçek Karadeniz kültürünü patikadan şose’ye ulaştıracağız. Özünden hiçbir şey kaybettirmeden, yerelden evrenselliğe taşıyıp, tanıtacağız herkese. 

3 arkadaş bu doğrultuda elimizden geldiğince çalışacağız. Umarım her şey gönlümüzce olur…

… Ve Son Nokta.

Büyük düşler kuranlar düşlerini gerçekleştirmez, aşarlar. (Alfred Lord Whitehead)

Share
#

SENDE YORUM YAZ

3+8 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • FIRTINA VADİSİ ZİYARETÇİLERİNİ BEKLİYOR

  04 Ağustos 2016 Çevre-Doğa, Köşe Yazarları, Tüm Manşetler

  Dünyada koruma öncelikli 200 ekolojik bölge arasında yer alan Rize'deki Fırtına Vadisi, barındırdığı yeşilin bin bir tonu ve doğa sporlarına uygun yapısıyla, turistlerin gözde mekanı olmayı sürdürüyor. Kaçkar Dağları'nın zirvelerinden doğan, buzul (sirk) göllerinin serin sularıyla beslenen, Rize'nin Ardeşen ilçesinden denize dökülen Fırtına Deresi'nin oluşturduğu Fırtına Vadisi, barındırdığı yeşilin bin bir tonuyla Doğu Karadeniz'in gözde mekanları arasında yer alıyor. Bakir doğası, zengin flora ve faunasıyla Kaçkar Dağı eteklerindeki vadi, ...
 • PATİKAA.COM 2 YAŞINDA

  01 Ağustos 2016 Köşe Yazarları, Medya, Tüm Manşetler

  Bu toprağın internet sitesi sloganıyla 1 Ağustos 2014 tarihinde yayın hayatına merhaba diyen patikaa.com tam 2 yaşında. %100 Karadeniz sitesi olan patikaa.com’un yayın içeriği de hepinizin malumu üzerine siyaset ve 3.sayfa haberlerinin yer almadığı tamamen kültür-sanat, çevre-doğa, turizm ve tarih ağırlıklı bir internet sitesi. İlk kez bu tarzda Karadeniz bölgesinde bir internet sitesini zorluklarını zaman zaman yaşasakta okuyucularımızın bize verdiği destekle iki yıl gibi kısa sürede çok büyük kademeler kat ettik. Karadeniz’de yapılma...
 • İŞTE DEMİRKAPI’NIN ŞİFRESİ

  27 Ağustos 2015 Çevre-Doğa, Köşe Yazarları, Kültür Sanat, Tarih, Tüm Manşetler

  Oktay Hacıoğlu (Arkeolog) Petroglif (kaya resmi) yaklaşık 15 bin yıllık insanlık tarihini aydınlatan ve anlamlandıran en önemli arkeolojik verilerdir. Bununla birlikte o dönem yaşayan toplumların yaşam ve inanç kültürlerini günümüze denk ulaştıran en önemli bulgulardır. Bu sahada bulunan yaklaşık 100 civarı petroglifin yapım ve çizim teknikleri incelendiğinde her birinin farklı olduğunu stilize, vurma ve dövme tekniklerinin kullanıldığını görebilmekteyiz. Bu farklılık bize bu bölgenin günümüzden 2 bin yıl öncesinde itibaren 15 bin yıl öncesine...
 • KAÇKAR’IN AĞLAYAN GELİNİ; TERS LALELER

  14 Ağustos 2015 Çevre-Doğa, Köşe Yazarları, Tüm Manşetler

  Rize- Kaçkar Dağları Doğu Karadeniz’in ve Türkiye’nin en yüksek rakımlı dördüncü dağı olan Kaçkar Dağı, görkemli görünümünün yanı sıra birden çok doğal güzellikleri de beraberinde barındırıyor. Bu güzellikler arasında yöre halkı arasında “ ağlayan gelin” olarak adlandırılan “Ters Lale”leri Kaçkarların eteğinde bulunan yaylalarda Haziran ayı içerisinde görmek mümkün. Kaçkar Dağları; coğrafi özelliği olarak Doğu Karadeniz bölgesinin kuzeyinde bulunan ve çeşitli kültürleri bir arada barındıran, dantel gibi işlenmişçesine büyüleyici mis kokan...