• “DOĞU KARADENİZ KUŞLARI” KİTAP OLDU
 • KAÇKAR DAĞLARI MİLLİ PARKI TANITIM FİLMİ
 • EFSANE TÜRKÜ HAYDE’Yİ “DOĞA İÇİN ÇAL”DILAR
 • KARADENİZ’İN EN İYİ 10 TARİHİ YERİ

logo

PATİKADAN ŞOSEYE


Yasin Paşalı
yasinpasali@patikaa.com

Geçen yılın Haziran ayı idi. Akşam üstü işten çıkmış eve doğru yürüyordum.

Telefonum çaldı arayan bizim Neco (Necmettin Yarıcı) idi.

Açtım ‘ne haber Neco’ der demez hemen başladı. ”Yasin bir internet sitesi kuruyorum ve bu site işinde sen de varsın itiraz istemiyorum. Kapanmıştır konu” dedi.

14 yıllık meslek hayatımda tanıdığım en iyi dostlarımdan biridir. Asla kırmak istemediğim biri. Hele ki medya konusunda.

Kaçarı yok önceleri biraz kem küm etsem de (Çünkü zor iştir biliyorum) kabul ettim.

Ama şartımı söyledim. ‘Siyaset, 3.sayfa haberleri ve rutin belediye çalışmaları vs. asla olmayacağı bir site olursa varım’ dedim. Neco’da bana “zaten ben de öyle istiyorum” dedi. Anlaştık. Neco’ya, Nejdet’e de (Nejdet Eksilmez) söylüyorum dedim. Nejdet ile de konuştuk. O da zaten yukarıdaki bahsettiğim tarz konusunda hem fikirdi. Yıllar öncede konuşmuştuk bu konuları.

Haziran ortalarında çıkış yaptığımız bu yolda 1 Ağustos 2014’ü yayın hayatına başlama tarihi olarak belirledik ve bu doğrultuda çalışmalar yaptık hep beraber.

Büyük bir heyecanla da patikaa.com olarak 1 Ağustos 2014’de de yayın hayatına başladık.

Aslında patika çok güzel bir isim. Yerel olduğu kadar evrenselde.

“Neden iki a var sonunda” diye soranlara ‘biz Karadenizliler her şeyi uzatmaz mıyız? Çift “a” da böyle bir şey’ dediğimizde çok kişiyi kahkahaya boğduğumuz bile oldu.

7 yılı Rize’de 7 yılı da İstanbul’da olmak üzere 14 yıldır medya sektöründe çalışmaktayım. Naçizane bir şeyler yapmaktayım.

Karadeniz’den asla ve asla kopmadım. İstanbul’da olmama rağmen bunu başardığıma inanıyorum.

Medya konusunda Karadeniz’e dair daima çok büyük hedefler içerisinde oldum. Zamanı gelince inşallah teker teker hayata geçireceğim. Kendim için değil o kültür için olacak. Lakin kendim için olsaydı, bugün bu satırları bile yazma zahmetinde bulunmaz çok farklı yerlerde olurdum.

Rize’den İstanbul’a geldikten sonra 3-4 yıl yazı yazmadım. Sonra yeniden başladım. Karadeniz’de özellikle de Rize’deki yerel internet sitelerinde, yaklaşık 3 yıl boyunca yazılarıma yer veren meslektaşlarıma ayrı ayrı teşekkür ederim. Orada pazartesi günleri yazdığım yazılar tamamen Karadeniz içerikli ve üzerinde hiç durulmayan konulardı. Kısaca farklı idi. Arşivlerde mevcuttur.

Patikaa.com’da da tamamen Karadeniz’e ait, kültür-sanat, çevre-doğa, turizm, tarih, medya vs. konulara naçizane değinmeye çalışacağım.

Karadeniz kültürünü yanlış yapanlara bu sefer çok daha sert yazılar yazacağımı belirtmeliyim. Özellikle de medya konusunda.

Neyse fazla kafanızı şişirmemeyim. Olağanüstü durumlar haricinde Pazartesi günleri bu köşede Karadeniz’e dair konuları bulacaksınız. Beni bilenler bilir. Farklı olacak. Ulusal konular tadında yerel yazılar okuyacaksınız.

Klişeleşmiş Karadeniz yazıları nasıl kaleme almadıysam bundan sonra  patikaa.com’da da almayacağım.

Bu yazıyı okuyup tabiri caizse burun kıvıran özellikle bir kısım Karadenizli çevreler muhakkak olacaktır. Onlara da şunu belirtmeliyim ki;

Korkunun ecele faydası yok. Deniz bitmek üzere. Artık bu son şanslarınız. Değerlendirdiniz değerlendiniz yoksa birileri gelir ve… Gerisini sizde biliyorsunuz zaten…

Başlığa gelince; malum patika eski yol, keçi yolu demek. Şose ise asfaltlı yol, ana yol demek. En azından biz Karadenizlilere göre.

Yani Patika Medya ile gerçek Karadeniz kültürünü patikadan şose’ye ulaştıracağız. Özünden hiçbir şey kaybettirmeden, yerelden evrenselliğe taşıyıp, tanıtacağız herkese. 

3 arkadaş bu doğrultuda elimizden geldiğince çalışacağız. Umarım her şey gönlümüzce olur…

… Ve Son Nokta.

Büyük düşler kuranlar düşlerini gerçekleştirmez, aşarlar. (Alfred Lord Whitehead)

Share
#

SENDE YORUM YAZ

10+7 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • RİZE’NİN “EN”LERİ – 2019

  14 Ocak 2020 Köşe Yazarları, Tüm Manşetler

  Ara ara yaptığım yıl değerlendirmelerini bu yıl da yapalım dedik. Biliyorum ki bu değerlendirmelerime katılanlar dışında katılmayanlarda olacaktır. Tabii eksik bulanlarda. Bu gayet normal… En iyisi fazla zamanınızı almadan başlayalım geleneksel “EN”lerimize; Bana göre Rize’de 2019’un “EN”leri; Yılın belalısı: Vampir kelebek Yılın en ilginç tepkisi: Rizeli bir vatandaş marketlerdeki poşetlerin ücretli olmasına tepki olarak evindeki yırtık poşetleri iplikle dikti. Yılın en ilginç hizmeti: Rize sahilinde bazı işletme sahi...
 • TULUMUN YARATACAĞI DOMİNO ETKİSİ…

  03 Ağustos 2019 Gelenek, Genel, Köşe Yazarları, Tüm Manşetler

  Geçtiğimiz hafta sonu 30. Uluslararası Rize Çay, Turizm ve Yaz Sporları Festivaliyle eş zamanlı olarak Ardeşen’de gerçekleştirilen 10. Uluslararası Tulum ve Müzik Festivali yöre halkı ve turistler tarafından büyük ilgi toplamış aldığım duyumlara göre... Elbette bu beni çok mutlu eden bir durum… Neden mi? Bölge insanının sesini duyduğunda kendisini en iyi hissettiği müzik aletidir tulum… Hele de kemençeyle beraber gelirse kulağa o güzelim nağmeler… Mest olur yöre halkı… 7’sinden 70’ine… İşte bu yüzden de akademisyenlerin akademik süreçleri ...
 • KARADENİZ KANALI NASIL OLMAMALI?

  02 Nisan 2018 Genel, Köşe Yazarları, Medya, Tüm Manşetler

  Aslında TV sahipleri iyi bir Karadeniz kanalını herkese izlettirmek ister. Yönetici ve personellerde iyi bir Karadeniz kanalında çalışmak ister. İzleyicide doğal olarak iyi bir Karadeniz kanalını izlemek ister. Herkes iyisini ister de peki karşılığını bulabilir mi? İşte bu Karadeniz kanalları için genel anlamda maalesef bugüne kadar pek mümkün olmadı. İstisnalar hariç. Yukarıda bahsettiğim üç gruptan en doğal hak şüphesiz izleyicinindir. Diğer iki grubun, izleyicilerin bu ihtiyacını karşılamak zorunluluğu vardır. Peki izleyicinin bu i...
 • ŞU BİZUM KARADENİZLİ MEDYA PATRONLARI

  12 Şubat 2018 Köşe Yazarları, Medya, Tüm Manşetler

  ‘Türkiye’de Medya Karadenizlilerden Sorulur’ desem sanırım ezici çoğunluk “aynen öyle” der. Ama bir kısımda belki de “hiçte bile” der. Peki, “hiçte bile” diyenlere; Doğan Medya Grubu, Turkuvaz Medya Grubu, Ciner Medya Grubu ve Türk Medya Grubu’nun sahipleri aslen Karadenizli desem… Sanırım bu seferde “nasıl yani” diyeceklerdir. “Nasıl yani” diyenlere şöyle bir açılım yapalım o halde… Doğan Medya Grubu sahibi: Aydın Doğan, Gümüşhaneli Turkuvaz Medya Grubu sahibi:  Ömer Faruk Kalyoncu, Trabzonlu Ciner Medya Grubu sahibi: Turgay Cin...