• “DOĞU KARADENİZ KUŞLARI” KİTAP OLDU
  • KAÇKAR DAĞLARI MİLLİ PARKI TANITIM FİLMİ
  • EFSANE TÜRKÜ HAYDE’Yİ “DOĞA İÇİN ÇAL”DILAR
  • KARADENİZ’İN EN İYİ 10 TARİHİ YERİ

logo

PAYLAŞILAMAYAN TÜRKÜ: “CERRAHPAŞA”

Karadenizli sanatçı Volkan Konak ve ablası ile kemençe ustası Saffet Genç arasında 6 yıldır devam eden “Cerrahpaşa” şarkısının kime ait olduğu tartışması son günlerde yeniden alevlendi.


PAYLAŞILAMAYAN TÜRKÜ-CERRAHPAŞA“Cerrahpaşa” adeta paylaşılamıyor. Karadenizli şarkıcı Volkan Konak’ın ablası Nuran Bahçekapılı, kendisinin “Cerrahpaşa” adlı şarkının yazarı, kardeşinin de bu şarkının bestecisi olduğunu iddia ederek 6 yıl önce Trabzon’da kemençe ustası Saffet Genç’e (79) Trabzon 3. Asliye Hukuk Mahkemesi’nde dava açtı. Davalıdan 5 bin lira tazminat istedi. Mahkeme, 1979’da şarkının sözlerinin yer aldığı kasetleri delil olarak sunan Genç’i haklı buldu. Davasını ispat edemeyen Bahçekapılı’nın açtığı davayı reddetti. Dava Yargıtay aşamasındayken; Volkan Konak ve ablası, bu defa İstanbul Fikri ve Sınai Haklar Hukuk Mahkemesi’nde tek taraflı dava açarak şarkının kendilerine ait olduğunun tespitini istedi. Mahkeme, MESAM’a “Şarkı kime ait?” diye sordu. MESAM cevabında “Konak ile ablası” dedi. Mahkeme de şarkının Konak ve ablasına ait olduğuna karar verdi.

Bahçekapılı’nın Trabzon’daki kaybettiği davayı ise Yargıtay onadı. İstanbul’daki “tespit” davasından sonradan haberi olduğunu iddia eden kemençe ustası Saffet Genç, mahkemeye başvurarak yargılamanın yenilenmesini ve bu davanın reddedilmesini istedi. Konak ile ablası ise cevap dilekçesinde “Yargıtay’ın onadığı dava, sadece tazminat ödenmesine gerek olmadığına dair onama kararıdır. Bahsi geçen davada, şarkının sözlerinin ve kime ait olduğu dava konusu dahi yapılmamıştır. Eserin bize ait olduğu MESAM ve Kültür Bakanlığı yazılarından tespit edilmiştir. Trabzon’daki davanın eser sahipliği ile hiçbir ilgisi yoktur. Davacının açtığı yargılamanın yenilenmesi talebinin reddine karar verilmesini istiyoruz” dedi.

Öte yandan yaşanan gelişmelere ilişkin sanatçı Volkan Konak’tan da açıklama geldi Konak; “ 13 yıl önce Maranda albümünde seslendirdiğim Cerrahpaşa şarkımız bizden önce Türkiye Cumhuriyeti’nde hiç kimse tarafından okunmamış olup bundan sonra da bizden başka hiç kimse tarafından okunamayacaktır. Zira tüm yasal hakları ( MESAM, noter ve Kültür Bakanlığı kayıtları) tarafımıza aittir. Herhangi başkasına ait bir kayıt olsaydı (CD, kaset, plak, noter vs.) yasa gereği MESAM ve Kültür Bakanlığının bu eseri bizim adımıza kayıt yapması mümkün değildi. Zaten böyle bir kayıt olsaydı değil 13 yıl beklemek, 13 dakikada ibra edilip kayıtlar aleyhimize değiştirilebilirdi.”dedi.

Konak;” Bunu anlayamamak için ya aptal olmak lazım ya karanlık gibi kör olmak lazım ya da art niyetli olmak lazım (sözüm size değil, sözüm meclisten dışarısınadır). Dolayısıyla, boş atıp dolu tutma çabalarına aldırış bile etmeden tebessüm etmeye devam edin. Yani bu eseri bizden başka hiçbir cd ve kasetten duymanız mümkün değil ve mümkün olmayacaktır. Ailemizin kararı olarak bu eseri albümlerinde okumak isteyenlere de ‘bu şarkının maddi değeri bizim için yok ama manevi değeri vardır’ diyerek izin verilmemiştir. Sevgili dostlar, dolu dizgin giden Avrupa turnemiz gereği şimdilik uzak diyarlardan bu kadar. İleriki günlerde daha detaylı görüşmek üzere deyip her zaman söylediğimiz sloganamız ile bitiriyorum: Hiç uğraşma uşağum, bu gölden balık çıkmaz.” İfadelerine yer verdi.

İşte Cerrahpaşa Türküsü

Share
#

SENDE YORUM YAZ

7+7 = ?