• “DOĞU KARADENİZ KUŞLARI” KİTAP OLDU
  • KAÇKAR DAĞLARI MİLLİ PARKI TANITIM FİLMİ
  • EFSANE TÜRKÜ HAYDE’Yİ “DOĞA İÇİN ÇAL”DILAR
  • KARADENİZ’İN EN İYİ 10 TARİHİ YERİ

logo

29 Aralık 2015

RAKAMLARLA YUSUFELİ BARAJI

Artvin’de Çoruh nehri üzerinde yapımı devam eden Yusufeli Barajı tamamlandığında Türkiye’nin en yüksek, Dünya’nın ise 3. büyük barajı olacak.


RAKAMLARLA-YUSUFELİ-BARAJI-2Türkiye sınırları içerisinde Kuzeydoğu Anadolu’nun en büyük nehirlerinden biri olan ve 390 km’lik bir uzunluğa sahip olan Çoruh Nehri üzerinde yer alan Yusufeli Barajı ve Hidroelektrik Santrali projesi DSİ Genel Müdürlüğü’nün Çoruh Nehri üzerinde gerçekleştireceği 10 projesinden biri oluyor. Bu projeler bittiği zaman Türkiye’nin toplam enerji üretiminin yaklaşık yüzde 8’ini, hidroelektrik santrallerinden elde edilen toplam enerjinin ise yaklaşık yüzde 34’ünü oluşturacağı öğrenildi.

RAKAMLARLA-YUSUFELİ-BARAJI-429 Mayıs 2018 tarihinde tamamlanması beklenen Yusufeli Barajı ve HES, temelden 270 metre yüksekliği ile dünyanın en yüksek kaya dolgu barajlarından biri olacak. Tesisin Türkiye enerji üretimine 540 MW’lik (3 x 180 MW) kurulu güç ile katkıda bulunması beklenirken, yüksek kurulu gücü ve yıllık elektrik üretimi (1,705 GWh/yıl) ile ülkenin yıllık enerji ihtiyacının yüzde 0.6’sını karşılayacak ve Türkiye’nin uzun vadeli enerji hedefleri çerçevesinde önemli bir yere sahip olacağı belirtildi.

RAKAMLARLA-YUSUFELİ-BARAJI-31970’lerde Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Elektrik İşleri Etüt İdaresi Genel Müdürlüğü tarafından başlatılan ilk çalışma ile 1982’de Çoruh Nehri Hidroelektrik Gelişme Master Planı hazırlanan Yusufeli Barajı ve HES projesi 540 MW kurulu gücü ile yılda 1 milyar 827 milyon kWh hidroelektrik enerji üretecek. Baraj ürettiği elektrik ile yaklaşık 650 bin nüfuslu bir şehrin ihtiyacını karşılayabilecek ve milli ekonomiye yılda 400 milyon TL katkı sağlayacak.

İşte Yusufeli Barajının Animasyonlu Görüntüleri

Share
#

SENDE YORUM YAZ

7+9 = ?