• “DOĞU KARADENİZ KUŞLARI” KİTAP OLDU
  • KAÇKAR DAĞLARI MİLLİ PARKI TANITIM FİLMİ
  • EFSANE TÜRKÜ HAYDE’Yİ “DOĞA İÇİN ÇAL”DILAR
  • KARADENİZ’İN EN İYİ 10 TARİHİ YERİ

logo

RİKADER’DEN FİLOGRAFİ SERGİSİ

Rize Kadınlar Eğitim Kültür, Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (RİKADER) tarafından düzenlenen filografi kursu sergisinin açılışı gerçekleştirildi.


Rikader’den-Filografi-Sergisi-1Rizeli kadınların filografi santına ilgisi açılan sergiyle taçlandırıldı. Rize Kadınlar Eğitim Kültür, Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (RİKADER) tarafından düzenlenen filografi kursu sergisi düzenlenen törenle gerçekleştirildi.

Açılışa Rize Belediye Başkanı Prof. Dr. Reşat Kasap ve eşi Menduha Kasap, Rize İl Müftüsü Yusuf Doğan ve eşi Nursevim Doğan ve okul idarecileri katıldı.

Rikader’den-Filografi-Sergisi-2Çivilerin arasından tellerin geçirilerek objelere estetik görünüm kazandırılması amaçlanan filografi sanatında, hat yazıları, simetrik desenler, amblemler ve çiçekler pano haline getirilebiliyor. Sanatın unutulmaması ve yaygınlaştırılması adına RİKADER tarafından 12 kursiyerin katılımıyla sergi düzenlendi.

Sergi açılışında konuşma yapan Rize Belediye Başkanı Prof. Dr. Reşat Kasap, “Bu faaliyetleri belediye olarak da paydaşlarımızla birlikte destekliyoruz. Rikader’in bu tür faaliyetlerinin bundan sonra da devam edeceğini umut ediyoruz” dedi.

Rikader’den-Filografi-Sergisi-3Rikader Başkanı Selda Albayrak yaptığı açıklamada, “Bayanların çekici ve çiviyi bu kadar güzel kullanamayacağı düşünüldü. Hatta gelen bayanlarımız bile zorlanacaklarını düşündüler. Açıkça söylemek gerekirse ben de heveslenip kursa sonradan dahil olanlardan biriyim. Bir bayanın çiviyle çekici bu kadar muntazam kullandığını bu kursa gelerek anca görebilirsiniz. Bunu artık mesleğe dönüştüren, yaptığı eserleri satan bayanlarımız var. Meslek edindirme kurslarımıza devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

5+8 = ?