• “DOĞU KARADENİZ KUŞLARI” KİTAP OLDU
  • KAÇKAR DAĞLARI MİLLİ PARKI TANITIM FİLMİ
  • EFSANE TÜRKÜ HAYDE’Yİ “DOĞA İÇİN ÇAL”DILAR
  • KARADENİZ’İN EN İYİ 10 TARİHİ YERİ

logo

RİZE, ANKARA’DA HAYAT BULUYOR

Başkent’te bu yıl 6.’sı düzenlenen Rize Tanıtım Günleri, Atatürk Kültür Merkezi’nde (AKM) devam ediyor. Etkinliğe ilgi ise her geçen gün artıyor.


RizeAnkarada-1Başkent’te bu yıl 6.’sı düzenlenen Rize Tanıtım Günleri, Atatürk Kültür Merkezi’nde (AKM) devam ediyor.

Doğa Turizminin merkezi ve Çay’ın Başkenti olarak bilinen Rize, ekonomik ve kültürel, tüm değerleriyle bir kez daha Başkent Ankara’da tanıtılıyor. Rize Günlerinde Rizelilerin hoşgörü, samimiyet ve misafirperverliği ortaya koyuluyor.

RizeAnkarada-3Gün boyu kemençe ve tulum ile horonlar oynanan Ankara Rize Günlerinde, yerel ve popüler sanatçılarımız konserler veriyor. Festival havasında geçen organizasyon, gurbette yaşayan Rizelilerin memleket hasretini dindiriyor. Bu yıl 6.sı düzenlenen Rize Günleri’ne Ankara’da yaşayan ve Rizeli olmayan vatandaşların Rize’nin kültürünü tanıması yönünde katkılar sağlanıyor.

Tanıtım günleri yapılmasındaki amacın gerek Rize’nin tarihi güzelliklerini gerek manevi değerlerini gerekse kadir şinas insanlarını bütün Başkentlilere tanıtmak olduğunu ifade eden Vali Ersin Yazıcı, “Folklorik kültürümüz tanıtılıyor. El ürünlerinden sanayi ürünlerine, mutfağına kadar çok çeşitli örfü, âdeti tanıtılmış oluyor. İlimiz ürünlerinin tanıtımını ne kadar çok yaparsak ilimize o kadar çok katkısının olacağı inancındayız. Rize’nin bütün kurumlarıyla ve halkıyla birlik ve beraberlik içerisinde ‘biz buradayız’ demesi bu tanıtımın başarıya ulaşmasındaki en önemli etkendir.”dedi.

RizeAnkarada-4Diğer yandan, turizm sektörünün temsilcileriyle birlikte Vali Ersin Yazıcı, Rize Belediye Başkanı Prof. Dr. Reşat Kasap, Çaykur Genel Müdürü İmdat Sütlüoğlu, Çamlıhemşin Belediye Başkanı Osman Haşimoğlu değerlendirme toplantısı yaptı.

Toplantıda, turizm sektörünün geliştirilebilmesine yönelik alınması gereken tedbirler görüşüldü. Turizm temsilcilerine yaylalar hakkında bilgiler verildi. Tanıtımın geliştirilebilmesi noktasında atılabilecek adımlar tartışıldı. Yeşil Yol projesinin yayla turizmine katkıları masaya yatırıldı.

RizeAnkarada-2Vali Yazıcı, Rize Tanıtım Günlerine katılan birçok ulusal televizyona da özel demeçler vererek, Rize’nin sahip olduğu tarihi ve kültürel değerlerini anlattı.

Ankara Atatürk Kültür Merkezi’nde açılışı gerçekleşen Rize Tanıtım Günleri 22 Mart Pazar gününe kadar ziyaretçilere açık olacak.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

2+8 = ?