• “DOĞU KARADENİZ KUŞLARI” KİTAP OLDU
  • KAÇKAR DAĞLARI MİLLİ PARKI TANITIM FİLMİ
  • EFSANE TÜRKÜ HAYDE’Yİ “DOĞA İÇİN ÇAL”DILAR
  • KARADENİZ’İN EN İYİ 10 TARİHİ YERİ

logo

13 Ağustos 2016

RİZE-ARTVİN HAVALİMANI 2 YIL 9 AYDA TAMAMLANACAK

Türkiye’de deniz dolgusu ile inşa edilecek ikinci havaalanı olan Rize-Artvin Havalimanı’nın yapımı 8 Eylül’de ihale edilecek. 750 milyon liraya mal olması planlanan inşaat, 2 yıl 9 ayda bitirilecek.


RİZE-ARTVİN HAVALİMANI 2 YIL 9 AYDA TAMAMLANACAKRize-Artvin Havalimanı, Pazar ilçesi Yeşilköy Köyü ile Kız Kulesi mevkisi arasındaki 266 hektarlık alanda, kıyıdan 26 ila 32 metre uzaklıktaki deniz dolgusu üzerine inşa edilecek. Rize-Artvin havalimanı inşaatında derinliğin fazla olması nedeniyle, Ordu – GiresunHavalimanı’nda kullanılandan yaklaşık 3 kat daha fazla dolgu malzemesi kullanılacak.

Proje kapsamında, saatte 36 uçağın iniş kalkış yapabileceği 45 metre eninde ve 3 bin metre uzunluğunda pist ile apron inşa edilecek. Genel olarak yolcu ve kargo uçaklarına hizmet verecek olan Rize-Artvin Havalimanı’nın ayrıca kompozisyon sınıfı D, türbülans sınıfı ağır, kalkış ağırlığı 150 bin kilogramdan fazla olan uçaklara da hizmet vermesi bekleniyor.

TURİZM PATLAMASI BEKLENİYOR
Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Alt Yapı Yatırımları Genel Müdürlüğü tarafından 8 Eylül tarihinde ihaleye çıkarılacak olan Rize-Artvin Havalimanı projesi için ilk etapta deniz dolgusu, pist, apron, taksirut, çevreyolu, emniyet tel örgüsü, mendirek, PAT sahaları ve çevre aydınlatma işleri yapılacak. Bu işler 600 milyon liraya mal olacak. Altyapı işlerinin ardından 150 milyon lira harcamayla da terminal binalarını kapsayan üst yapı işleri yapılacak. Rize-Artvin Havalimanı’nın yapımı 2 yıl 9 ayda tamamlanacak.

Öte yandan havalimanının hizmete girmesi ile Rize ve Artvin illerinde turizm gelirlerinde patlama yaşanması bekleniyor.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

5+3 = ?