• “DOĞU KARADENİZ KUŞLARI” KİTAP OLDU
  • KAÇKAR DAĞLARI MİLLİ PARKI TANITIM FİLMİ
  • EFSANE TÜRKÜ HAYDE’Yİ “DOĞA İÇİN ÇAL”DILAR
  • KARADENİZ’İN EN İYİ 10 TARİHİ YERİ

logo

23 Eylül 2014

RİZE TURİZM KONUSUNDA ÇOK ŞANSLI

Rize Valisi Ersin Yazıcı Çay TV’de katıldığı programda Rize’nin turizm konusunda çok şanslı bir il olduğunu söyledi.


valiturizmrize3Vali Ersin Yazıcı, yeşilin her tonunu barındıran Rize, doğal güzelliğiyle ziyaretçilerini de kendine hayran bırakıyor…

Vali Ersin Yazıcı, Çay TV’de, Neşe Yelken’in hazırlayıp sunduğu programda ‘Turizm’ sektörü ile ilgili olarak önemli açıklamalarda bulundu.

Rize Kalesinde gerçekleştirilen programa konuk olan Vali Ersin Yazıcı,“ Rize’ye son 3 yılda gelen turist sayısının artmasına bağlı olarak turizm gelirlerinin ekonomiye katkısının arttığını belirterek, bundan sonraki yıllarda da bu artışın devam edeceğini” söyledi.

Vali Yazıcı, turist sayısının artmasına paralel turizmdeki nitelikli yatak kapasitesini de artırmak, yeni tesisler yaparak turizme yeni soluklar kazandırmak için çalışmalara başladıklarını ifade ederek, “böylelikle şehre gelenlerin de bir taraftan daha nitelikli otellerde konaklaması, bir taraftan da oranın çevre şartlarını iyileştirerek, insanların buraları görmelerini arzu ediyoruz. Bu bakımdan çalışmalar devam ediyor. Önümüzdeki süreç çok daha iyi olacak ” diye konuştu.

Turizmin alt yapısı olarak adlandırılan, ulaşım ve yatak kapasitesi noktasında çalışmaların yürütüldüğünü anlatan Vali Ersin Yazıcı, Rize için 5 yıldızlı bir otelin şart olduğunu söyledi

valiturizmrize2Vali Yazıcı, “Rize’ye 5 yıldız otel yapmak için çalışmalarının devam ettiğini belirtti ve sosyal sorumluluk bilinci içerisinde Rize için gerekli olan her şeyi yapmaya hazırız. 5 yıldızlı otel ile ilgili olarak gelen talep üzerine de çalışmalarımız devam ediyor ve bunu yapmakta kararlıyız. 5 Yıldızlı otelin yeri Gündoğdu tarafında olacak. Bunu kısa zamanda hayata geçirmeye kararlıyız. Rize için gerekli olduğuna inandığımız çalışmalarımız son hızıyla devam ediyor”dedi.

Vali Yazıcı açıklamalarına şu şekilde devam etti: “Rize’nin gelişme ve kalkınmasında Turizm büyük önem arz etmektedir. Şimdi önemli olan turizmi yılın tüm mevsimlerine yayabilmek. Rize bu konuda çok şanslı. Tarih, doğa, kış turizmi Rize’de çok rahatlıkla yapılabilir.

Önemli olan Rize’ye nitelikli turist gelmesidir. Köy evlerinin turizme kazandırılması gerekiyor Nitelikli turistleri bölgemize çekmek ve esnafa daha fazla katkı sağlamak istiyoruz.
Ziyaretçiler konaklarda oturmak, sohbet etmek ve tarihi yaşamak istiyorlar. Biz de bu nedenle konakları turizme kazandırmak istiyoruz.

Yeni düzenlemelerle birlikte, pansiyona çevrilecek bazı köy evlerinde konaklamak mümkün hale getirilebilir.
Bundan sonrada daha yaşanılabilir, herkesin gelmeye can attığı, tarihi dokusu ve korumacılığı ile ön plana çıkan, turizmiyle dikkat çeken bir Rize için çalışıyoruz.”

Turizmi çeşitlendirmek adına birçok çalışma yürütüldüğünü, ancak Rize’de cazibeyi suni biçimde artırma çabalarının dışında, kentin genel yapısı içinde bir yaşam tarzı oluşturulması gerekliliğine vurgu yapan Vali Ersin Yazıcı, bu noktada, yerel yönetimlere ve sivil toplum örgütlerine çok iş düştüğüne inanıyorum dedi.

Rize’nin turizm anlamında önünün açık olduğunu, kentin tanıtımının yapılması için çeşitli projeleri olduğunu dile getiren Vali Yazıcı, şöyle konuştu: Önümüzdeki günlerde hem ulaşım anlamında Rize’nin rahatlatılması hem de altyapı çalışmalarının iyileştirilmesi anlamında kendimize birtakım hedefler koymuş durumdayız. İnşallah bunları gerçekleştireceğiz.’

Share
#

SENDE YORUM YAZ

9+3 = ?