• “DOĞU KARADENİZ KUŞLARI” KİTAP OLDU
  • KAÇKAR DAĞLARI MİLLİ PARKI TANITIM FİLMİ
  • EFSANE TÜRKÜ HAYDE’Yİ “DOĞA İÇİN ÇAL”DILAR
  • KARADENİZ’İN EN İYİ 10 TARİHİ YERİ

logo

19 Kasım 2014

RİZE TURİZMDE BÜYÜK DÜŞÜNÜYOR

Türkiye’nin önemi turizm merkezlerinden olan Rize, geleceğe dair önemli projeleri hayat geçirmek için harekete geçiyor.


rizeturizmbüyükdüşünüyor3Turizm sektöründe büyük potansiyellere sahip olan Rize’de sektörün bütün tarafları kamu, sivil toplum ve özel sektör olmak üzere bir araya gelerek çalışmaları değerlendirdi.

Rize’deki turizm potansiyelinin harekete geçirilmesine katkıda bulunmak amacıyla Çayeli’nde gerçekleştirilen kahvaltılı çalışma toplantısına Vali Ersin Yazıcı, Vali Yardımcısı Emre Çınar, Çayeli Kaymakamı Turgay Ünsal, Çayeli Belediye Başkanı Dr.Atilla Esmen, İl Kültür ve Turizm Müdürü İsmail Hocaoğlu, Rizem Kültür ve Turizm Derneği Başkanı Hüsnü Kemal Zaimoğlu, otel temsilcileri, turizm acentelerinden yetkililer katıldı.

Vali Ersin Yazıcı, toplantıda yaptığı konuşmada, bu şehrin geleceği parlak ve bu geleceğin inşasında herkese önemli görevler düşüyor dedi.

Vali Ersin Yazıcı toplantı da “Rize’de güzel gelişmeler oluyor. Sadece sektör temsilcilerinin değil, kent dinamiklerinin de katkısıyla Rize bir turizm şehrine dönüşebilir. Daha nitelikli ve Rize’nin turizmdeki potansiyelini gözler önüne serecek projeleri hayata geçirmek adına, önümüzdeki etkinlikleri planlamaya şimdiden başladık.

Bölgenin en önemli sektörlerinin başında turizm geliyor. Turizmle beraber hizmet sektöründe yeni fırsatlar ve iş imkânları var. Tüm bu alanları birlikte değerlendirdiğimiz zaman Rize; ticaret, turizm, hizmet, dış ticaret ve iç ticaret konusunda potansiyeli olan bir şehirdir.

Göçle beraber hem girişimcilik hem de iş gücü açısından ciddi kayıplarımız var. Buradaki kamu kurumlarıyla, yerel yönetimlerle ve özellikle sivil toplum kuruluşlarımız, odalarımız, derneklerimiz ve meslek kuruluşlarımızla beraber iyi bir çalışma yapmamız gerekiyor.

rizeturizmbüyükdüşünüyor2Bizler turizm sektörünün daha iyiye gidebilmesine ilişkin başta Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan ve Bakanlıklarımızın desteği, kurum ve kuruluşlarımızın bu işe destek vermesiyle beraber, sahip olduğumuz turizm potansiyelinin servetini daha güçlü bir zenginliğe dönüştürebilmek için hep beraber elimizden gelen çabayı gösteriyoruz. Denizimiz, ormanımız, kültür mirasımız, tarihimiz, mutfağımız başta olmak üzere sayısız değerlerimiz ve enlerimiz var. O halde turizmden il olarak çok daha fazlasını almalıyız.

Rize ülkemizin önemli turizm destinasyonlarından biri olacak. Onca güzelliğe, tarihi ve kültürel varlığa rağmen bu varlıklarımız henüz yeterli sayıda yerli ve yabancı turistlerle buluşturulamıyor. İşte hep beraber gerçekleştirdiğimiz çalışmalar, katıldığımız ulusal ve uluslararası fuarlar ve Rize Günleri organizasyonları bu çabanın birer adımıdır. 2023 yılında Rize’nin, Türkiye’nin önemli bir turizm merkezi haline gelmesi işten bile değil. İlimiz başta kültür, inanç ve ekoturizmi olmak üzere, turizmde heyecan uyandıran destinasyonlarından birisi haline gelecektir. Sizlerin görüşlerini aldığımız bu toplantıya destek veren kamu kurum ve kuruluşlarından, özel sektöre, turizm sivil toplum örgütlerinden akademisyenlere kadar emeği geçen herkese ilimiz adına teşekkür ederim.” dedi

Share
#

SENDE YORUM YAZ

1+10 = ?