• “DOĞU KARADENİZ KUŞLARI” KİTAP OLDU
  • KAÇKAR DAĞLARI MİLLİ PARKI TANITIM FİLMİ
  • EFSANE TÜRKÜ HAYDE’Yİ “DOĞA İÇİN ÇAL”DILAR
  • KARADENİZ’İN EN İYİ 10 TARİHİ YERİ

logo

15 Ağustos 2014

RİZE’DE 2 ÖNEMLİ PROJENİN TEMELİ ATILDI

Rize’nin çayına ve turizmine katkı sağlayacak 2 önemli projenin temeli atıldı. Projeler tamamlandığında ekonomik anlamda büyük gelirler sağlanacak.


cay-turuzim2Patikaa Haber Merkezi


Çayeli’ne Çay Araştırma ve Uygulama Merkezi

Rize’nin Çayeli ilçesi Musadağı Köyünde Çay Araştırma ve Uygulama Merkezinin temeli atıldı. Avrupa Birliği ile Türkiye’nin ortak projesi olan merkez 10 milyon Euro’ya mal olacak ve 25 Mart 2016 tarihinde tamamlanacak.

Araştırma ve Uygulama Merkezi, 4 ayrı binadan oluşacak. Laboratuar, Yeşil, Siyah ve Organik çay ile Beyaz çay üretilecek merkezde, çay çöpleri organik gübreye de dönüştürülecek.

Bu proje ile Rize Çay Araştırma ve Uygulama Merkezi, işleme ve paketleme tesisiyle KOBİ’lerin altyapı ve teknolojiye erişim problemlerini çözecek. Eğitim ve danışmanlık hizmetleriyle de çay üreticileri, daha verimli üretim ve pazarlamayı öğrenecek. Proje kapsamında Rize çayının markalaşması için yurt içi ve dışında tanıtım faaliyetleri gerçekleştirilecek. Talep gören farklı çay çeşitleri üzerine çalışmalar yapılarak sağlanacak ürün çeşitliliğiyle dünya çay pazarında Türkiye’nin payı arttırılacak. KOBİ’lere AR-GE ve inovasyon konularında katkı sağlanacak.

Proje sayesinde Çay’ın gelecekte Türkiye’nin en değerli ihraç ürünlerinden birisi haline gelmesi hedefleniyor. Merkez sayesinde Rize ekonomisine çok ciddi katkı sağlanmış olacak.

Çay Araştırma ve Uygulama merkezinin temeli ise Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayatı Yazıcı, TOBB Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu, Rize Valisi Ersin Yazıcı, Rize Milletvekilleri Hasan Karal, Nusret Bayraktar, Rize Belediye Başkanı Reşat Kasap Çaykur genel müdür İmdat Sütlüoğlu çok sayıda oda ve STK başkanının katılımı ile atıldı.

fırtına tanıtım mer.Ardeşen’e Fırtına Vadisi Ziyaretçi Merkezi

Rize’nin Ardeşen ilçesinde Fırtına Vadisi Ziyaretçi ve Tanıtım Merkezinin temeli atıldı. Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından yapılacak olan Ziyaretçi ve Tanıtım Merkezi 1000 metrekare kapalı olmak üzere toplamda14 bin 850 metrekare alanda yapılacak. Projenin yılsonuna kadar’da tamamlanması hedefleniyor.

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü tabii güzellikleri ile insanı büyüleyen Fırtına Vadisi’nin zengin ekosistemini dünyaya sergilemek için ziyaretçi ve tanıtım merkezi kuruyor. .

Bölgenin giriş kapısı niteliğindeki Fırtına Vadisi’nde inşa edilecek Fırtına Vadisi Ziyaretçi ve Tanıtım Merkezi’nde; sergi salonları, günü birlik kullanıma sunulacak alanlar dışında Yaban Hayatı Acil Müdahale Birimi de bulunacak.

Bölgedeki korunan alanların, tabii ve kültürel zenginlikleri ile ilgili tanıtıcı sunum ve filmlerin de yer alacağı Tanıtım Merkezi’nde bölgenin eski ve derin kültürel mirasının bir parçası olan atmacacılık kültürüne has Atmaca Kültürü Tanıtım Birimi de tanzim edilecek.

Fırtına Vadisi Ziyaretçi ve Tanıtım Merkezinin temel atma törenine ise Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayatı Yazıcı, TOBB Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu, Rize Valisi Ersin Yazıcı, Rize Milletvekilleri Hasan Karal, Nusret Bayraktar, Ardeşen Kaymakamı İlyas Memiş, Pazar Kaymakamı Selçuk Arslan, Rize Belediye Başkanı Reşat Kasap Çaykur genel müdür İmdat Sütlüoğlu çok sayıda oda ve STK başkanının katılımı ile atıldı.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

1+5 = ?