• “DOĞU KARADENİZ KUŞLARI” KİTAP OLDU
  • KAÇKAR DAĞLARI MİLLİ PARKI TANITIM FİLMİ
  • EFSANE TÜRKÜ HAYDE’Yİ “DOĞA İÇİN ÇAL”DILAR
  • KARADENİZ’İN EN İYİ 10 TARİHİ YERİ

logo

15 Temmuz 2015

RİZE’DE ASRIN BİTKİSİ “STEVİA” ÜRETİLDİ

Rize’de, dünyada içerdiği eşsiz özellikler ile ’asrın bitkisi’ olarak adlandırılan Stevia bitkisinin deneme üretimleri olumlu sonuçlar verdi.


Rize'de Stevia ÜretildiRize’de, dünyada içerdiği eşsiz özellikler ile ‘asrın bitkisi’ olarak adlandırılan Stevia bitkisinin deneme üretimleri olumlu sonuçlar verdi.

Rize’de ‘Asrın Bitkisi’ Üretildi. Anavatanı Güney Amerika olan ve Çaykur Genel Müdürlüğü tarafından son üç yıldır deneme üretimi yapılan. Stevia bitkisinin deneme üretimleri olumlu sonuçlar verdi.
Çaykur Genel Müdürlüğü deneme bahçelerinde bu yıl ayrı kökten 3. hasat gerçekleştirildi. Hasadı başlayan Çaykur Genel Müdürü İmdat Sütlüoğlu, Türkiye’de şimdilik şeker otu olarak adlandırdıkları stevianın çok önemli bir bitki olduğunu belirterek şunları söyledi; ” Üç yıldır sürdürdüğümüz deneme üretimlerinde gayet iyi sonuç verdi. Bundan sonraki aşama sanayileştirilmesidir. Ürüne dönüştürülüp dünya piyasalarına sunulması. Bütün bu deneme ve araştırma çalışmaları bittikten sonra inşallah nihai adımlarımızı atacağız.”

Anavatanı Güney Amerika olan Stevia bitkisi dünyada önemini her geçen yıl arttırmaya devam ediyor. Şekere oranla 400 kat daha fazla tatlandırma özelliğine sahip olan bitki kalori ve protein içermiyor. Kalori ve protein oranı sıfır olarak ölçülen bitkinin ilerleyen yıllarda insan sağlığını olumsuz yönde etkileyen şekerin yerini alacağı tahmin ediliyor.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

9+10 = ?