• “DOĞU KARADENİZ KUŞLARI” KİTAP OLDU
  • KAÇKAR DAĞLARI MİLLİ PARKI TANITIM FİLMİ
  • EFSANE TÜRKÜ HAYDE’Yİ “DOĞA İÇİN ÇAL”DILAR
  • KARADENİZ’İN EN İYİ 10 TARİHİ YERİ

logo

RİZE’DE BİR FİLM PROJESİ: ELENE

Çay tarlalarında çalışan kadınların yaşam ve çalışma koşullarının anlatılacağı kısa film Elene’nin Çekimleri 27 Temmuz’da Rize’de başlıyor.


Elene-filmiÇekilecek-1


Patikaa.com / Haber Merkezi


Cefakâr Karadeniz kadını filme konu oluyor. Çay tarlalarında çalışan kadınların yaşam ve çalışma koşullarının anlatılacağı kısa film Elene’nin Çekimleri 27 Temmuz’da Rize’de başlıyor. Filmin yönetmen koltuğunda önceki filmleri ile ulusal ve uluslararası festivallerde ödüller kazanan Sezen Kayhan oturuyor. Yapımcılığını Leyla Bekar’ın üstlendiği filmin başrollerini, İlyas Salman ile başrolü paylaştığı ödüllü filmi ‘Mısır Adası’ ile tanınan Gürcü oyuncu Mariam Buturishvili, tiyatro oyuncusu Maia Pachuashvili ve Rize Gençlik Girişimi Tiyatro Kulübü üyeleri Canan Kızılay ve Alperen Kandemir paylaşıyor. Ekipte de oldukça tecrübeli isimler yer alıyor. Filmin görüntü yönetmenliğini Yakup Algül, ses tasarımını Ömür Müldür, sanat yönetmenliğini ise Serkan ve Racia Döğücü üstleniyor.

Rize Gençlik Merkezi Tiyatrosu Oyuncuları Kısa Filmde Rol Alıyor

Ekip, Mayıs ayında Esra Alemdaroğlu koordinatörlüğünde düzenlenen Rize Gençlik Merkezi Tiyatro Ekibinin tiyatro çalışmalarına katıldı. Tiyatro kulübü üyeleri ile yapılan deneme çekimlerinin ardından filmde yer alacak oyuncular seçildi. Bu çalışmaların ardından filmde Canan Kızılay ve Alperen Kandemir’in yer almasına karar verildi. Daha önce pek çok tiyatro oyununa katılan genç oyuncular ilk kez bir filmde rol alacaklar.

Elene-filmiÇekilecek-2Kalkandere Film Seti Oluyor

Film, Rize’nin Kalkandere ilçesinin Çayırlı Köyü’nde çekilecek. Köyün engebeli çay tarlalarındaki
çalışma ve zor doğa koşulları belgelenecek. Köy halkı da filmde yer alacak. Filmin diğer mekânları ise Kalkandere’ye bağlı Dağdibi Mahallesi ve Ardeşen’deki Seslikaya Köyü. Çay tarlaları, yollar ve taş köprüler filmde görülecek.

Yerel Destek

T.C. Kültür Bakanlığı’ndan Yapım Desteği alan film için yerel destek arayışı devam ediyor. Daha önce Rize’de pek çok kuruluşla görüşen film ekibi Rizelileri filme destek olmaya çağırıyor. 27 Temmuz-2 Ağustos 2015 tarihleri arasında çekilecek filmin post-prodüksiyonunun Ekim ayında tamamlanması ve çeşitli şehirlerde yapılacak galalar ile seyirciyle buluşması planlanıyor.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

3+2 = ?