• “DOĞU KARADENİZ KUŞLARI” KİTAP OLDU
  • KAÇKAR DAĞLARI MİLLİ PARKI TANITIM FİLMİ
  • EFSANE TÜRKÜ HAYDE’Yİ “DOĞA İÇİN ÇAL”DILAR
  • KARADENİZ’İN EN İYİ 10 TARİHİ YERİ

logo

RİZE’DE KAMU BİNALARI YÖRESEL MİMARİYE UYACAK

Rize Valiliği, il genelindeki tüm kamu binalarının dış cephelerindeki değişikliklerin mutlaka yöresel mimari tarzında yapılması istiyor.


RizeYöreselMimari-2Rize valiliğinden yöre mimarisinin unutulmaması ve de gelecek nesillere aktarılması için geçtiğimiz yıllarda başlatılan yöresel mimariyi uygulamasını tamamen hayata geçirmeyi hedefliyor.
Rize Valisi Ersin Yazıcı’da bu konuda yaptığı açıklamada, kamu binalarının dış cephelerindeki değişikliklerin mutlaka yöresel mimari tarzında yapılması gerektiğini söyledi. Vali Yazıcı, “Cumhurbaşkanımızın bu yönde kesin talimatı var. Kamu binaları mutlak suretle yöresel mimariye uygun olacak” dedi.

RizeYöreselMimari-3Rize genelinde görev yapan Kaymakamlar, belediye başkanları ve kurumların il müdürlerinin katıldığı ve yatırımların değerlendirildiği toplantıda konuşan Rize Valisi Ersin Yazıcı, kamu binaları için yöresel mimari uyarısında bulunarak “Rize’de hangi kurum olursa olsun binaların dış cephelerinde tadilat veya değişiklik yapılacaksa mutlak suretle yöresel mimariye uygun olacak. Diğerlerine kesinlikle müsaade etmeyeceğiz. Buna belediyeler, kaymakamlıklar ve valilik olarak biz de hassasiyetle uyacağız. Hiçbir kurum ve kuruluş dış cephelerde yöresel mimari dışında bir uygulamada bulanamayacak. Ya yöresel mimari uygulanacak, ya da binaya dokunulmayacak. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın bu yönde kesin talimatı var. Kamu binaları mutlak suretle yöresel mimariye uygun olacak. Bunun hiç tartışması yok.” dedi.

RizeYöreselMimari-4Hatırlanacağı üzere Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakanlığı döneminde Güneysu İlçesi Handüzü Yaylası’nda yapılara yönelik eleştirilerde bulunmuş, yöresel şiveyle, “Hayin köti evler yapayisunuz” diyerek yöre mimarisine uygun binalar yapılmasını istemişti. İşte Erdoğan’ın bu isteği Rize’de kent genelinde etkisini zamanla gösterdi. O günden bu yana yöre mimarisine göre inşa edilen hastane, okul, kültür merkezi, stadyum ve hükümet konağı gibi kamu binaları ile çok sayıda özel konut, kentin mimari açıdan görünümünü de değiştirdi.

Rize Valiliği ilerleyen zamanlarda tüm kamu binalarını yöresel mimari tarzında olması sağlayarak önemli bir kültürel çalışmayı da başarmış olacak.

RizeYöreselMimari-5Karadeniz kültürüne önem veren ve bu çerçevede haberler yapan patikaa.com olarak yöresel mimari uygulamasını destekliyoruz.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

3+6 = ?