• “DOĞU KARADENİZ KUŞLARI” KİTAP OLDU
  • KAÇKAR DAĞLARI MİLLİ PARKI TANITIM FİLMİ
  • EFSANE TÜRKÜ HAYDE’Yİ “DOĞA İÇİN ÇAL”DILAR
  • KARADENİZ’İN EN İYİ 10 TARİHİ YERİ

logo

RİZELİ BİLİM ADAMI NASA’DA YENİ KEŞİF PEŞİNDE

NASA, yeni gezegenler keşfetmek için hassas iniş teknolojisi testlerine başladı. Rizeli bilim adamı Doç.Dr.Behçet Açıkmeşe bu projede yine ön planda olacak.


LazBilimAdamıNasadaYeniKeşifPeşinde-2


Patikaa.com / Haber Merkezi / Özel Haber


Aslen Rize Ardeşenli olan bilim adamı olan Doç.Dr.Behçet Açıkmeşe NASA’da önemli projelerde yer almaya ve damga vurmaya devam ediyor. NASA son olarak yeni gezegenler keşfetmek için hassas iniş teknolojisi testlerine başladı.

Projeye göre NASA, daha önce hiç ziyaret edilmemiş gök cisimlerine ziyaret etmek istiyor. Bunun için Mars’a düzenlenecek olan gezi için şimdiden hassas iniş sistemiyle ilgili testlerine başladı. Jet Propulsion Laboratuvarı’nda çalışan mühendisler, Aralık ayında yapılacak Otonom Alçalma ve Hızla Yükselme’nin test sürüşleri için bir roket kullandı. Yapılan test sürüşlerinin her ikisinde de iniş sisteminin devreye girebilmesi için roketin 1066 metre yüksekliğe erişmesi gerekiyor.

LazBilimAdamıNasadaYeniKeşifPeşinde-3NASA yeni gezegenleri, uyduları, asteroidleri ve kuyruklu yıldızları ziyaret etmeyi planlıyor fakat bunun gerçekleşebilmesi için buna uygun iniş sistemlerinin olması gerekiyor. Üzerinde çalıştıkları bu sistem, uzay aracının kayalık ya da tehlikeli arazilerde kendisine en uygun alanı bulmasını ve buraya iniş yapmasını sağlayacak.

NASA’nın yaptığı testlerde son derece başarılı olduğu söyleniyor. Şimdilik uzay için yeterli seviyeye ulaşılmamış olsa da NASA’nın üzerinde çalıştığı teknolojinin bu soruna çözüm bulacağına inanılıyor.

Bu önemli projeye büyük katkılar sağlayan Rizeli bilim adamı Doç.Dr.Behçet Açıkmeşe, sadece Rizelilerin ve Karadenizlilerin değil tüm Türkiye’nin gururu olmaya devam ediyor.

Patikaa.com’un ilgili diğer haberi (Tıkla ve Oku)

Share
#

SENDE YORUM YAZ

9+1 = ?