• “DOĞU KARADENİZ KUŞLARI” KİTAP OLDU
  • KAÇKAR DAĞLARI MİLLİ PARKI TANITIM FİLMİ
  • EFSANE TÜRKÜ HAYDE’Yİ “DOĞA İÇİN ÇAL”DILAR
  • KARADENİZ’İN EN İYİ 10 TARİHİ YERİ

logo

RİZELİ MUCİTLER KİTAP OLUYOR

Araştırmacı Yazar Adem İmdat Kesici, Rizeli 58 mucidin birbirinden ilginç 118 icat ve buluşunu bir kitapta toplamak için çalışmalara başladı.


RİZELİ MUCİTLER KİTAP OLUYOR-1Yapmış oldukları buluşlarla adlarını tüm dünyaya duyuran Rizeli mucitler artık bir kitapda buluşacak. Kendisi de Rizeli olan araştırmacı- yazar Adem İmdat Kesici, 1 yıllık araştırma ile Rizeli mucitlerin icatları ve enteresan buluşlarını araştırdı. 58 mucidin akademik kabul gören, patent ve marka tescili alan ve halk tarafından ilgi duyulan 118 icat ve buluşunu tespit eden Kesici, kitap için hazırlık çalışması başlattı.

Rizelilerin ilginç buluş ve icatlarının nedenlerinin de tespit edilmeye çalışıldığı araştırmada, yöre insanının kıvrak zekâ, imkânsızlık, başının çaresine bakmak, merak ve becerikli olmalarının ilginç icat ve buluşlara neden olduğu belirlendi.

Adem İmdat Kesici, Karadeniz insanının yaratıcı zekasının ününün dünyayı aştığını belirterek, bir yerde ilginç ve dikkat çeken bir şey görüldüğünde altında mutlaka Karadeniz insanını parmağının olduğunu söyledi. Kesici, “Karadeniz farklı buluşların bölgesidir. Karadeniz insanının mucit fikirleriyle yaptıkları aletler, işler hep çok konuşulur. Çok balık yediklerinden mi bilinmez ama Karadeniz insanının kafası hep başka zekice çalışır. Mucitlerin buluşlarının ve değişik yaklaşımlarının merkezi olan Rize’den tüm Türkiye’yi tebessüm ettiren buluşlar ve icatlar ortaya çıkıyor, her gün artarak devam ediyor. Onların yaptıkları icatlar, kısa sürede kendilerince işe yarayan çözüm önerileri ve komik halleri hepimizin beğenisini kazanmıştır. Hazırlık aşamasında sona gelinen kitapta tüm bu konuları ayrıntılı olarak derledim” dedi.

RİZELİ MUCİTLER KİTAP OLUYOR-2İŞTE O MUCİTLER VE BULUŞLARI

Kesici’nin kitabında yer alacak ilginç buluş ve enteresan icatlarından bazıları şöyle:

– Ardeşen İlçesi’nde yaşayan Hayrullah Koçoğlu helikopter ve 3 kişi taşıma kapasiteli, saatte 120 kilometre hıza ulaşabilen ‘Atmaca 53’ adını verdiği otomobil üretti.

– Çamlıhemşin İlçesi’nde Mustafa Memoğlu dere üzerine kurduğu sistemle kendi elektriğini kendisi üretiyor. Memoğlu ayrıca alabalık tesislerine gelen ayıları kaçırmak için de, ‘Ayı Kaçırıcı’ adını verdiği düzenek geliştirdi.

– Pazar İlçesi Sahil Köyü’nde yaşayan 46 yaşındaki Şaban Ali Yazıcı, kuzineye monte ettiği bir sistemle elektrik elde edip birkaç ampulü yakmayı başardı.

– İkizdere İlçesi Karzavan Yaylası’nda çelik varillerin birleştirilmesiyle oluşturulan 7 metrelik minarenin kış aylarında çığdan zarar görmemesi için ilginç bir çözüm geliştirildi. Fikri Kurt’un tasarladığı makaralı düzenekle kışın yere yatırılan minare, yaz mevsiminde insanların yaylaya çıkmasıyla birlikte yine aynı yöntemle kaldırılıyor.

– Güneysu İlçesi’nde yaşayan 80 yaşındaki Bilal Atasoy, çelik halatla kaya yamacına asarak 15 metrekarelik ev inşa etti. Atasoy, rüzgarda dönen çardak ile kurduğu hava tahmin sistemi de ilginç icatlar arasında ilk sırada yer aldı.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

7+4 = ?