• “DOĞU KARADENİZ KUŞLARI” KİTAP OLDU
  • KAÇKAR DAĞLARI MİLLİ PARKI TANITIM FİLMİ
  • EFSANE TÜRKÜ HAYDE’Yİ “DOĞA İÇİN ÇAL”DILAR
  • KARADENİZ’İN EN İYİ 10 TARİHİ YERİ

logo

RİZE’YE GELİN GELDİ, DÜNYA TURUNA ÇIKTI

Aldıkları çılgın kararla dikkatleri üzerine çeken Rizeli Afgan Karahan ve eşi Duygu Karahan  yolculuklarına devam ederken giderek artan ilgiden de şikayetçi değiller. 


10497223_935180613172234_993920152785675600_o

Patikaa.com / Özel Haber


Türkiye onları bir anda haberlere düşen ilginç kararları ile tanıdı, Rizeli Afgan ve eşi Duygu Türk adet ve geleneklerinde var olan düğün gelirleri ile genelde tercih edilen daire alma,araba alma gibi bilindik kararlar yerine tercihlerini bir dünya turunda kullandılar. Aslında olay tam da böyle değil, evliliklerinden yaklaşık bir yıl sonra seyahete çıktılar, evliklikte gelen hediye ve bahşişlerin bir kısmını kullanmışlar, bu uzun yolculuk için epey de para biriktirmişler, yememiş içmemiş adeta para biriktirmişler. Yolculukları önce Karadeniz’de aile ziyaretleri ardından Batum üzerinden Gürcistan’a geçerek Rusya’dan başladı. Yolculuk boyunca 10’dan fazla ülke, 50’nin üzerinde şehri geride bıraktılar. Binlerce kilometreyi aşarak turuna devam eden çift gezisine devam ederken  gösterilen ilgiye karşılık mütevazı karşılıklar veriyor, gezilerini meraklıları ile paylaşıyorlar. Kurdukları sosyal ortamda binlerce kişiyi buluşturan çift hallerinden oldukça da memnun.

Rizeli Afgan ve Sakaryalı Gelin Duygu

11012190_933357886687840_1740947872914903001_oAslen Rizeli olan Afgan Rize’de yaşamış ve her yaz memleketine giden bir gezgin, eşi Duygu aslen Sakaryalı, hayatlarını İstanbul’da aylık yayın yapan bir teknolojik ürün dergisinde editörlük yaparak devam ettiren çift birlikteliklerini evlilikle devam ettirme kararı aldıklarında, evlilik hediyesi olarak sabah 5 akşam 8 rutin hayatına farklılık getirmek için bu kararı almış. Patikaa.com olarak seyahatin keyifli bir anında sorularımızı yanıtlayan çift bir çok merak edilen noktaya da açıklık getirdi.

Destekleyenler çok Fakat Eleştirelnler de Var.

Dünya turu denince akla pahalı, zenginlerin yapabileceği bir gezi algısını kıran genç çift aldıkları eleştirilere kızmadan anlayışla açıklamalar yapıyor. Nasıl bir dünya turu sorusuna tecrübeleri ile yanıt veren Afgan ve Duygu, ulaşım ücretlerinden, konaklamaya, vize işlemlerinden güvenlik sorununa kadar pek çok noktayı aydınlatıyor.

Vize Sorunu Yok

Bu kadar rahat nasıl geziyorsunuz eleştirilerini yanıtlayan çift, “Yeşil pasaportumuz yok. Bildiğiniz, umuma mahsus bordo pasaportla geziyoruz. Ve şimdiye kadar hiç vize sorunu yaşamadık. Zaten ziyaret ettiğimiz ülkelerin 8’i (Rusya, Japonya, Güney Kore, Hong Kong, Tayland, Malezya ve Filipinler) Türklerden vize istemiyor. Endonezya ve Kamboçya ise belli bir ücret karşılığında kapıda vize veriyor. Bunun için de hiçbir belgeye ihtiyacınız yok.” diyor

Güvenlik Sıkıntısı Çekmediler

Gezidkleri ülkelerde hiç bir zaman kendilerini güvensiz hissetmediklerini ifade eden çift “Şimdiye kadar hiçbir yerde güvende olmadığımızı hissetmedik. Buna Rusya’nın ücra köşeleri ve Çin’in turistten uzak şehirleri de dahil. Yollarda sizi bekleyen hiçbir büyük tehlike yok,buna emin olabilirsiniz. Tek başınıza seyahat etmekten korkmanızı gerektirecek hiçbir şey yok.” diyerek meraklılara güven veriyor.

Rize’nin Değeri Bilinmiyor. 

tumblr_nhdh66ktvm1thz5zio1_1280Dünyayı gezdikçe Rize’yi nasıl buluyorsunuz sorusuna sitemli bir cevap veren Afgan, Rize’nin değerinin bilinmediğinden şikayetçi, gezdikçe çocukluğumun geçtiği, her yıl gidip tatil yaptığım memleketimin de dünyanın sayılı çoğrafyalarından olduğunu görüyorum ama sadece coğrafya yetmiyor diyen Afgan Karahan “insanımız o güzelim doğayı mahvetmiş, köylerde 5 katlı apartman dairelerinin olduğu bir yeri nasıl dünya kabul eder, oysa gidip gezdiğimiz yerlerde insanların yaşam alanlarına verdiği değeri görüyoruz, tarihlerine, coğrafyalarına sahip çıkıyor, ben ise Rize’ye gittiğimizde üzülerek dönüyorum” idafeleri ile acı gerçeği dile getirdi.

10682426_879874345369528_7931235717287699264_oDönünce Nerede Yaşayacaklar

Dünyayı gezen, bir çok kültürü yerinde gören gezginler bu büyük turdan sonra nerede yaşayacakları konusunda da kararsız. şimdilik paraları bir kaç ay daha tatil için yeterli ama sonrasında hayatın onları nererelere sürükleyeceği ise belirsiz. Çift bu kararı bu uzun yolculuğun tadını çıkardıktan sonra vermek istiyor.

Genç çiftin bu gezisi için kurdukları “Dünya Turu Bizim İşimiz” sayfasını Buradan takip edebilirsiniz. 

 

Share
#

SENDE YORUM YAZ

3+4 = ?