• “DOĞU KARADENİZ KUŞLARI” KİTAP OLDU
  • KAÇKAR DAĞLARI MİLLİ PARKI TANITIM FİLMİ
  • EFSANE TÜRKÜ HAYDE’Yİ “DOĞA İÇİN ÇAL”DILAR
  • KARADENİZ’İN EN İYİ 10 TARİHİ YERİ

logo

RTE ÜNİVERSİTESİ PATENT ALDI

RTE Üniversitesi atık çay çalısından Biyoyakıt üreterek patent aldı.


5

Patikaa.com / Haber Merkezi


Kurulduğu günden itibaren gerek eğitim öğretim, gerekse de araştırma geliştirme ve inovasyon alanlarında çalışmalarını devam ettiren Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Türk Patent Enstitüsü’nden ilk patent diplomasını aldı.
Fen Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ahmet TABAK ve Mühendislik Fakültesi Enerji Sistemleri Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Vagif NEVRUZOĞLU’nun yapmış oldukları çalışma sonucunda ilk kez atık çay çalısından alternatif biyoyakıt üretilmesini başardıkları açıklandı.

Önemli Bir Patent ve Buluş

Öğretim üyeleri yapmış oldukları açıklamada; “Günümüzde fosil yakıtların giderek azalması ve çevreye ve küresel ısınmaya sağladığı olumsuzlukların yanında maliyetinin yüksek olması gibi nedenlerin yeni ve ucuz alternatif enerji kaynaklarına olan ihtiyacı hızla artırdığını, çalışmanın temel amacının alternatif enerji kaynağı olan yeni biyoyakıt ürünlerinin elde edilmesi ve kullanılması olduğunu ifade ederek, “Ülkemizde odun ve türevleri kaynaklı biyokyakıt ürünlerin yıllık tüketim miktarının yaklaşık 250 bin ton ve bunun da yaklaşık 100 bin tonunun ithal edildiği göz önüne alındığında yapılan çalışmanın öneminin daha iyi anlaşılacaktır, ifadelerini kullandı. Rize yöresinden temin edilen yıllık yaklaşık 150-200 bin ton ekonomik değeri olmayan atık çay çalısına uygulanan çeşitli bilimsel işlemlerin ardından yüksek kalorili ve düşük kül ve kükürt içerikli biyoyakıt ürünler elde edildiğini vurgulayan akademisyenler, söz konusu buluş sayesinde çay çalısı ve atıklarının değerli bir pazar ürününe dönüşmesinin yanında ilgili işletmelerin kurulmasıyla birlikte bölge halkına yeni bir iş istihdamı ortamı oluşturabilmenin imkânının ortaya çıktığını” belirttiler.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

6+8 = ?