• “DOĞU KARADENİZ KUŞLARI” KİTAP OLDU
  • KAÇKAR DAĞLARI MİLLİ PARKI TANITIM FİLMİ
  • EFSANE TÜRKÜ HAYDE’Yİ “DOĞA İÇİN ÇAL”DILAR
  • KARADENİZ’İN EN İYİ 10 TARİHİ YERİ

logo

19 Mart 2015

RTEÜ’DEN YENİ ALABALIK TÜRÜ KEŞFİ

Recep Tayyip Erdoğan üniversitesi (RTEÜ) Su Ürünleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Davut Turan ve araştırma grubu tarafından keşfedilen Salmo Kottelati türü alabalık 1000 balık türü içerisinden birinci sırada seçildi.


RTEÜ-AlabalıkRecep Tayyip Erdoğan üniversitesi (RTEÜ) Su Ürünleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Davut Turan ve araştırma grubu tarafından, 2014 yılında Antalya’nın Alakır çayında keşfedilen ve dünyada hatırı sayılı bilimsel dergide yayınlanan bir alabalık türü (Salmo kottelati), 2008 yılından günümüze kadar keşfedilen 1000 balık türü içerisinden birinci sırada seçildi. Salmo kottelati, dünyada 2014 yılında keşfedilen tüm hayvanlar içerisinde “en şaşırtıcı ve heyecan verici 20 hayvan türü” arasında 14’üncü sırada yer aldı.

Daha önce ‘sciencedaily’ gibi birçok uluslararası bilimsel internet haberi sayfalarında haber olan tür, şimdi de 2014 yılında keşfedilen 1400’den fazla hayvan türü arasından dünyanın en şaşırtıcı ve etkileyici 20 hayvan türünden biri olarak seçilerek ulusal ve uluslararası basında dikkat çekmeye devam ediyor.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

4+1 = ?