• “DOĞU KARADENİZ KUŞLARI” KİTAP OLDU
  • KAÇKAR DAĞLARI MİLLİ PARKI TANITIM FİLMİ
  • EFSANE TÜRKÜ HAYDE’Yİ “DOĞA İÇİN ÇAL”DILAR
  • KARADENİZ’İN EN İYİ 10 TARİHİ YERİ

logo

18 Aralık 2014

RTÜ’DEN KALP KRİZİNDE UMUTLANDIRAN ÇALIŞMA

Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi’nde, anjiyoya gerek kalmadan, kalp damar tıkanıklarının kan tahlili ile tespit edilebilmesi için başlatılan projede çalışmaları sürüyor


rizede-kardiyolojide-devrim-niteliginde-calisma-4RTÜ Tıp Fakültesi Tıbbi Biyokimya Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç Dr. Hüseyin Avni Uydu  öncülüğünde yürütülen ve şu ana kadar 122 kronik kalp hastası ve 64 sağlıklı kişi üzerinde testleri yapılan çalışmada, deneklerin kanlarındaki alyuvar zarlarının kolesterol içerikleri ölçüldü ve elde edilen verilere ileri istatistiksel modeller uygulandı. Yapılan analizler sonucunda sağlıklı kişilere kıyasla sağlıksız kişilerin alyuvar zarı kolesterol içeriklerinin yüzde 23 oranında artmış olduğu, üç damarı tıkalı olan kişilerde bu oranın yüzde 26 olduğu tespit edildiği açıklandı. 

Anjiyografi Yöntemi Tarih Olabilir

Yapılan çalışmanın olumlu sonuçlar vermesi ile ilerleyen tarihlerde kalp damar hastalarına anjiyografi uygulanmadan basit bir kan tahlili ile kalp damarlarının durumunun tespit edilebileceğini ifade edilirken, çalışma beklenen sonucu verebilirse basit bir kan testi ile kişilerin anjiyografi teste gerek duymadan kalbini besleyen damarların sağlıklı olup olmadığını anlaşılabilecek. basit bir test ile kalbi besleyen damarların durumu kontrol edilebilecek.

Dünya’nın Dikkatini Çeken Çalışma

Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Biyokimya Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Hüseyin Avni Uydu, çalışma ile ilgili sunum yapması için bu yıl Aralık ayanın ilk haftasında Avusturya’da düzenlenen 2. Dünya Klinik Lipit Kongresi’ne davet edildiği öğrenildi.Çalışma kapsamında ilk etapta 400 ardından ise ikinci etapta bin 200 kişi üzerinde inceleme yapılması planlanıyor.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

2+5 = ?