• “DOĞU KARADENİZ KUŞLARI” KİTAP OLDU
  • KAÇKAR DAĞLARI MİLLİ PARKI TANITIM FİLMİ
  • EFSANE TÜRKÜ HAYDE’Yİ “DOĞA İÇİN ÇAL”DILAR
  • KARADENİZ’İN EN İYİ 10 TARİHİ YERİ

logo

01 Ağustos 2014

RÜZGÂRDA DÖNEN ÇARDAK

80 yaşındaki Rizeli mucit Bilal Atasoy, halatlarla bağlı uzatmalı evden sonra şimdi de rüzgarla dönen çardak yaptı.

210994-ruzgarladonencardak2Rize’nin Güneysu ilçesinde ilginç buluş ve tasarımlarıyla dikkat çeken 80 yaşındaki Bilal Atasoy, rüzgarda dönen ev, kaya içerisinde ev, 12 metre yerden yüksekte üç odalı 12 metre uzunluğundaki evin ardından şimdi de rüzgarda dönen çardak yaptı. Atasoy, bir ay üzerinde çalıştığı çılgın projesi ile bugüne kadar düşünülemeyen ve yapılamayan bir şeyi ilk kez yapmanın gururunu yaşadığını söyledi.

Her fırsatta yapılamayanı yapmaktan mutluluk duyduğunu belirten Atasoy, bu kez ilginç projesi için bir ay zaman harcadı. Büyük bir bilyenin üzerine ahşaptan yapılan çardakta dört adet rüzgar paneli bulunuyor. Hafif rüzgarlarda bile dönen çardağın içerisinde aynı anda dört kişi oturabiliyor. İlginç çardağın yapımında tek kuruş harcamayan Atasoy, komşularından destek aldığını belirtti.

En büyük hayalinin uçmak olduğunu belirten Atasoy, şöyle konuştu: “Dönmeyi ve uçmayı çok seviyorum. Kendimi Mevlana’nın semazenleri gibi hissediyorum. Uçmak istiyorum. Bir helikopter projem var ama halen hayata geçiremedim. Galiba yaşlanıyorum. Helikopter için sponsora da ihtiyacım olacak.”

Atasoy, ilk kez 2002 yılında yaptığı dönen evle dikkat çekmişti. Ardından sıcaklardan bunalan Atasoy, dev bir kayayı oyarak içerisine ev yaptı. Daha sonra bu eve 12 metre uzunluğunda yerden 12 metre yükseklikte üç oda ilave etti. Atasoy, ilginç evi çelik halatlar yardımıyla havada asılı tutmayı başarmıştı.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

8+7 = ?