• “DOĞU KARADENİZ KUŞLARI” KİTAP OLDU
  • KAÇKAR DAĞLARI MİLLİ PARKI TANITIM FİLMİ
  • EFSANE TÜRKÜ HAYDE’Yİ “DOĞA İÇİN ÇAL”DILAR
  • KARADENİZ’İN EN İYİ 10 TARİHİ YERİ

logo

18 Ağustos 2014

ŞAHANE FORMULAZ

Artık bir marka hale gelen Red Bull FormuLaz yarışları yine çok konuşuldu. Tunca Beldesi yine tarihi bir gün daha yaşadı.


formulaz2014-3

Rize’nin Ardeşen ilçesi Tunca Beldesinde bu yıl 6’ncisi düzenlenen Red Bull FormuLaz yarışları şahane bir finalle tamamlandı. Red Bull FormuLaz Tahta Araba Şenliği’ne Dünya Süper Sport’ta 3 Dünya birinciliği Kenan Sofuoğlu Kendi özel motoru ile katılarak muhteşem bir gösteri yaptı.

Yarışlara Rize Valisi Ersin Yazıcı, AK Parti Rize Milletvekili Nusret Bayraktar, Ardeşen Kaymakamı İlyas Memiş, Pazar Kaymakamı Selçuk Arslan, Rize İl Emniyet Müdürü Adem Çakıcı, Ardeşen Belediye başkanı Hakan Gültekin, İl Kültür ve Turizm Müdürü İsmail Hocaoğlu, siyasiler, bürokratlar,sivil toplum örgütlerinin temsilcileri katıldı.

formulaz2014-5Red Bull’un düzenlediği Tahta araba şenliklerinde Dünya Şampiyonu Kenan Sofuoğlu’da yarıştı ve katıldığı bütün etaplarda 1. oldu. Bu yıl Ağustos ayının ikinci haftası olan 17 Ağustos Pazar Günü yapılan Tahta Araba şenliklerine Karadeniz başta olmak üzere yurdun çeşitli il ve ilçelerinden de katılım oldukça yoğun oldu. FormuLaz yarışlarının en büyük özelliği tüm aksamlarının tahta ve çividen oluşan el yapımı arabalarla yokuş aşağıya hızlı bir şekilde inerek finiş’e varmak.

Bu yıl Tunca’daki şenliklere kendi özel motosikleti ile gelen Kenan Sofuoğlu Yarışmacılara ve seyircilere bir de sürpriz yaparak Tahta arabalarla yarışmak istediğini belirtti ve ilk kez katıldığı yarışta dört kez birinci oldu. Dünya Şampiyonu Kenan Sofuoğlu ilk turda beş rakibini geride bırakarak birinci oldu, ardından yarı final heyecanında dört rakibini eledi ve finale yükseldi finalde mükemmel bir performansla üç rakibinide geride bırakarak Red Bull’un düzenlediği 6. FormuLaz Tahta araba şenliklerinin birincisi oldu.

formulaz2014-4Yarışlar sonrası tertip komitesinin aldığı bir kararla şampiyonlar şampiyonu yarışı düzenlendi, geride kalan beş yılın şampiyonları ve bu yılın şampiyonu Kenan Sofuoğlu yeniden start noktasında yerlerini aldılar, hedef şampiyonlar şampiyonu olmak idi Kenan Sofuoğlu bu yarışta da üstün bir performansla damalı bayrağı ilk gören kişi olarak Tunca’da Şampiyonlar Şampiyonu oldu.

Sofuoğlu yarış sonrası yaptığı açıklamada, Tuncaya sadece motoru ile gösteri yapmaya geldiğini ancak bu atmosferin ve insanlarının sıcak davranışları karşısında artık her yıl gelmek istediğini vurgulayarak katıldığı yarışlarda elde ettiği ödülleri diğer yarışçılara devrettiğini açıklayarak büyük bir de jest yaptı.formulaz2014-7 Yarışmada dereceye girenler;

Şampiyonlar Şampiyonu: Recep Çakır

Tasarım ödülü: Şener Kurkut ( kilosunca Red Bull kazandı )

Ayrıca;

1. Ahmet Gül ( tam altın kazandı )

2. Fatih Çukur ( yarım altın kazandı )

3. Hasan Büyüksofuoğlu ( çeyrek altın kazandı )

 Yarışlar sonrası Ali Baran, Ali Kumbasar ve Bahar yarış severlere konser verdi.

 formulaz2014-9Haber: Salih Navdar

Share
#

SENDE YORUM YAZ

3+3 = ?