• “DOĞU KARADENİZ KUŞLARI” KİTAP OLDU
  • KAÇKAR DAĞLARI MİLLİ PARKI TANITIM FİLMİ
  • EFSANE TÜRKÜ HAYDE’Yİ “DOĞA İÇİN ÇAL”DILAR
  • KARADENİZ’İN EN İYİ 10 TARİHİ YERİ

logo

SAKİN ŞEHİR OLMA YOLUNDA BİR İLÇE: ŞAVŞAT

Doka ile Artvin ve Şavşat’ın yetkili kurumları; Şavşat İlçesi’nde uygulanması planlanan Cittaslow (Yavaş Şehir ) Üyeliği çalışmalarına devam ediyorlar.


ŞavşatCittaslow3Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı, Artvin Yatırım Destek Ofisi koordinasyonunda Şavşat Kaymakamı Cemil Sarıoğlu ve Şavşat Belediye Başkanı Ahmet Sinan Öztürk başkanlığında yürütülen ve Artvin’in Şavşat İlçesi’nde uygulanması planlanan Cittaslow (Yavaş Şehir ) Üyeliği çalışmaları devam ediyor.

Bu kapsamda, Şavşat Kaymakamı ve Şavşat Belediye Başkanı’nın başkanlığında ilgili paydaş kurum yetkilileri tarafından proje yürütme komisyonu oluşturuldu. Artvin Yatırım Destek Ofisi’nin de yer aldığı bu komisyon iki hafta arayla ilçede toplanmakta, başvuru hazırlık sürecinde gelinen aşama değerlendirilmekte ve proje kapsamında gerçekleştirilmesi gereken kriterler üzerinde yoğunlaşılıyor.

ŞavşatCittaslow4İlçede Cittaslow Projesinin uygulanmasına katkı sağlaması açısından Türkiye’nin ilk Cittaslow Kenti olan İzmir’in Seferihisar İlçesi’ne 12-14 Ekim 2014 tarihleri arasında Şavşat Kaymakamı Cemil Sarıoğlu ve Şavşat Belediye Başkanı Ahmet Sinan Öztürk başkanlığında teknik bir inceleme ziyareti gerçekleştirildi. Ziyaret kapsamında Seferihisar Kaymakamı Resul Çelik, Seferihisar Belediye Başkanı M. Tunç Soyer makamlarında ziyaret edildi ve üyelik hakkında istişarelerde bulunuldu, Cittaslow Türkiye Koordinatörü Bülent Köstem tarafından gerçekleştirilen sunumda ilçede Cittaslow üyeliği kapsamında uygulanan projeler incelendi. Ayrıca sırasıyla Seferihisar Çocuk Belediyesi, Can Yücel Tohum Merkezi, Seferihisar Mandalina Birliği Üretim Tesisi, Seferihisar Sığacık Kaleiçi Organik Yöresel Ürünler Pazarı, Seferihisar S.S. Hıdırlık Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Kadın Dayanışma Mutfağı, Kent Belleği ve Anı Evi ziyaret edildi.
İlçe ziyareti esnasında da Seferihisar Belediye Başkanı ve Cittaslow Türkiye Koordinatörü Şavşat İlçesi’ne davet edildi. ilgili ziyaretin Kasım ayının ilk haftası gerçekleşmesi planlanıyor. Belirlenen tarihlerde ilçede yöre halkının proje hakkında bilgilendirilmesi ve Yavaş Şehir modelinin tanıtılması amacıyla Cittaslow Bilgilendirme ve Tanıtım Toplantısı’nın da düzenlenmesi hedefleniyor

ŞavşatCittaslow2İtalyanca Citta ( Şehir ) ve İngilizce Slow ( Yavaş ) kelimelerinden oluşan Cittaslow Sakin Şehir anlamında kullanılıyor. İtalya’da 4 şehirle 1999 yılında yola çıkan Birlik şimdi 160’den fazla şehirle dünya genelinde yayılmayı sürdürüyor. Bu birliğe üye olmak için şehirlerin hangi alanlarda önemli ve özel olduklarını düşünmeleri ve bu özelliklerini korumak için strateji geliştirmeleri gerekiyor. Küreselleşme ve kapitalizmin getirdiği rekabeti aynılaşarak değil farklılaşarak ortaya koymalıdırlar. Belki de en önemlisi bir şehrin, dünyada binlerce birbirinin aynı şehirden kendini farklılaştırmasıdır.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

9+2 = ?