• “DOĞU KARADENİZ KUŞLARI” KİTAP OLDU
  • KAÇKAR DAĞLARI MİLLİ PARKI TANITIM FİLMİ
  • EFSANE TÜRKÜ HAYDE’Yİ “DOĞA İÇİN ÇAL”DILAR
  • KARADENİZ’İN EN İYİ 10 TARİHİ YERİ

logo

SAKLI CENNET ORDU

Yüzyıllarca geçiş noktası haline gelen ve Doğu Karadeniz’in kapısı olarak da bilinen Ordu, doğa güzelliklerini ve kültürel zenginliklerini korumasıyla dikkat çekiyor.


saklıcennetordu2Sabah Gazetesi’nin Turizm ilavesinde tam sayfa Ordu’ya ayrıldı. İşte “Saklı Cennet Ordu” haberin ayrıntıları;

Tüm doğal güzellikleri sınırları içinde barındıran, yeşille mavinin kucaklaştığı Ordu, turizm açısından kendine özgü bir yer ve değer taşır. Bu değerini hiç şüphesiz yazın oldukça sakin, kış aylarında bol köpüklü dalgalarıyla hırçınlaşan Karadeniz’e, geniş kumsallarına, benekli alabalıkların yer aldığı derelerine, eşsiz güzellikteki şelalelerine, oksijen deposu yayla ve ormanlarına borçlu. Zengin turizm potansiyeline sahip ilde, kıyı turizmine, yayla turizmine, eko-turizme, kültür ve inanç turizmine, doğa sporlarına ve aktivitelerine imkân sağlayacak unsurlar mevcut. Şehir girişinde sizi karşılayan tarihi kilise 1853’te inşa edilmiş. Merkezdeki Osmanpaşa Şadırvanı’nın gölgesinde suyunuzu yudumlarken esnafın güler yüzü ve sıcaklığı şehre olan aşkınızı bir kat daha arttıracak. Bu cennet gibi şehirde doğuya yüzünüzü çevirdiğinizde antik Kurul Kale yerleşkesini göreceksiniz. Bayadı Köyü sınırları içerisinde bulunan ve şehir merkezine 13 km. mesafede olan bu yerleşke yürüyüş parkurları, piknik alanları ve muhteşem zirvesiyle görsel bir şölen sunar. 2010 yılında başlayan ve Doğu Karadeniz bölgesindeki tek arkeolojik kazı çalışmasıyla ortaya çıkan MÖ 300’lerde kurulan Pontus Krallığı’na ait görkemli kale de oldukça etkileyici. İl sınırları içerisinde Aybastı ilçesine 17 km mesafede bulunan Perşembe yaylası, 908 yıldan bu yana sürdürülen şenlik ve yağlı güreşlere ev sahipliği yapar. Yine Çambaşı, Yeşilce, Topçam, Ericek, Ordu’nun gözde yaylaları olarak bilinir.

Yason Burnu’nda Günbatımı

Günbatımı keyfi için Türkiye’nin dokuz sakin şehrinden (cittaslow) birisi olan Perşembe ilçesinin 15 km batısındaki Yason Burnu’na gidebilirsiniz. Gitmişken 1869 yılında yapılmış olan Yason Kilisesi’ni ziyaret etmeyi unutmayın. Fatsa ilçesinin 10 km güney doğusunda ve Örencik köyünün sınırları içinde bulunan Gaga Gölü, batısında ve 5 km uzağındaki Görevi deresindeki tepenin üzerinde bulunan Cıngırt Kaya Mezarları, ilçeye 9 km uzaklıktaki Bolaman beldesindeki Haznedaroğlu Konağı’nı da ziyaret edilecekler yerler listesine ekleyebilirsiniz. Gelelim sahil ilçelerinden Ünye’ye… Pırıl pırıl denizi, geniş kumsalları ve yeşilin binbir tonunu barındıran ilçede açık havada oturup Ünye Kalesi’ni ve Müze Evi gezebilirsiniz. Yunus Emre’nin mezarı da ilçe sınırları içerisinde. Karadeniz’in en büyük şelalesi olan Ohtamış Şelalesi ise Ulubey ilçesine bağlı olan Ohtamış Köyü’nde bulunuyor. 30 metre yüksekliğindeki şelalenin etrafında pikniğinizi yapıp kendinizi suyun ahenkli sesine bırakabilirsiniz. Çiseli, Kapılı, Kuşuncal, Gerce gezilip, görülmeye değer diğer şelaleler.

saklıcennetordu3Cip Safariden Doğa Fotoğrafçılığına

Ordu, Boztepe’nin yamaçlarına serilmiştir. Denizden 510 metre yükseklikte olan Boztepe’ye 6 km asfalt yolla ulaşmak mümkün. Ordu Merkez’den minibüs seferleri de mevcut. Burada yeme-içme ve dinlenme tesisleri bulunsa da gelenler çamlık alan üzerinde ailece piknik yapmayı tercih ediyor. Dilerseniz çevre yoluna yeni bağlantısı yapılan, Oğmaca-Yaraşlı yolunu kullanarak Boztepe’ye ulaşabilirsiniz. Buraya Ordu manzarası eşliğinde 2 bin 300 metre uzunluğundaki teleferikle de çıkabilirsiniz.

Kamp Ve Karavan Turizmi

Ordu’da kültür turlarına katılabilir, yürüyüş, mağara gezisi ve yamaç paraşütü yapabilirsiniz. Burada kamp ve karavan turizmi de yaygın. Cip safari, bisiklet turları, olta balıkçılığı, doğa fotoğrafçılığı da gerçekleştirebileceğiniz diğer aktiviteler arasında. Kışın Çambaşı kayak merkezinde vakit geçirmek mümkün.

Çivisiz Ahşap Cami İşlemeleriyle Dikkat Çekiyor

Sivil mimarinin en güzel örneklerinden biri olan Paşaoğlu Konağı, Ordu merkezde Etnografya Müzesi olarak kullanılmakta. Konak, 1896 yılında Paşaoğlu Hüseyin Efendi tarafından yaptırılmış. Özenli ve özgün nitelikler taşıyan bir yapı. Ünye Kalesi tarih kokan mimarisi ile farklı kültürlere ev sahipliği yapmış. Helenistik döneme kadar uzanan tarihi yapının yüksekliği 300 metre. Ünye Müze evi geçmiş günlerin gündelik yaşamını sunmakta. 500 yıllık ‘çivisiz ahşap cami’ olarak bilinen, Ordu’nun İkizce ilçesinde bulunan tarihi Laleli Camii ahşap işlemeleri ile dönemin izlerini taşımakta. Ordu merkezinde Osman Paşa tarafından 1842’de yaptırılan şadırvan ülkemizde sütunları en yüksek şadırvan olarak bilinir. Ordu girişinde gelenleri karşılayan Taşbaşı Kültür Merkezi, 1853 yılında Rumlar tarafından kilise olarak inşa edilmiş. Görkemli iç mimarisi ile dikkat çeken yapı 2000’de hizmete açılarak sempozyum, kongre, tiyatro gibi faaliyetlere ev sahipliği yapmaya başladı. Mesudiye’ye yolunuz düşerse merkezde bulunan ve 1912’de yapılmış olan kiliseyi de ziyaret edin. Ordu Düz Mahalle sınırları içerisinde olan OBKT (Ordu Belediyesi Karadeniz Tiyatrosu) 19. yüzyılda yapılmış ve halen faaliyete devam etmekte. 1997’de UNESCO Dünya Antik Eserler Listesi’ne giren Gölköy Kalesi, Ordu sınırları içerisindeki en yüksek kale olup ilçeye hâkim konumda. Gürgentepe’ye bağlı Dikenlice köyünde kayalıklara oyulmuş dokuz adet kaya mezarı da görülmeye değer. İlk inşa edilen camilerden Atik İbrahim Paşa Camii (Orta Cami) 1770’li yıllarda Osmanlı devleti tarafından yaptırılmış. Kadızade Hasan Efendi tarafından 1890 yılında kesme ve moloz taş ile inşa edilen Aziziye Camii ise Ordu merkezde bulunmakta.

Doğaseverlere Özel Rota

Boztepe, Kurul Yerleşkesi, Gelin Kayası, Ulubey ilçesinde Kadıncık köyü, Ahuboğazı mevkiindeki özel şahıs tarafından işletilen Uzay Gözlem Evi, Gaga Gölü, Gökgöl, Pösküden ve Çiseli şelaleleri ve Mesire Yeri doğaseverlerin kesinlikle görmesi gereken yerler.

Ordu Türküleri Dilden Dile Dolaşıyor

Ordu yöresi geleneksel halk müziği bakımından zengin bir kültüre sahip. Ordu’nun Dereleri, Hekimoğlu, Halil İbrahimtürküleri ülke çapında dillere pelesenk olmuş durumda. Ordu aynı zamanda coğrafi konumundan dolayı tüneller şehri olarak da anılmakta. İl sınırları içerisinde toplam uzunluğu 70 km olan 52 tünel yer alıyor.

Turşusuz Olmaz

Ordu mutfağı sebze ve hamsi ağırlıkta. Pancar çorbası, mısır çorbası, kabak çorbası, mısır yarmalı aş sarması, kabak kavurması, sakarca kayganası, pancar diblesi, etli keşkek ve tirmit (mantar) kavurması yöre insanının vazgeçilmez yemeklerinden. Ayrıca onlarca farklı şekilde yapılan turşuları farklı damak zevklerine hitap ediyor.

Fındık da Alabilirsiniz Baston da

Yörede yetiştirilen fındık ve mamullerini hediyelik olarak alabilirsiniz. Ordu’da geleneksel el sanatı ürünlerine rastlamak mümkün. Kilim, sicim, kolan, heybe, oyalı yazma gibi dokuma ürünlerinin yanı sıra, ahşap işleme, el sanatları, baston ve sepet de alınabilir.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

7+1 = ?