• “DOĞU KARADENİZ KUŞLARI” KİTAP OLDU
  • KAÇKAR DAĞLARI MİLLİ PARKI TANITIM FİLMİ
  • EFSANE TÜRKÜ HAYDE’Yİ “DOĞA İÇİN ÇAL”DILAR
  • KARADENİZ’İN EN İYİ 10 TARİHİ YERİ

logo

SAMSUN’DA ARKEOLOJİ VE ETNOGRAFYA MÜZESİ YAPILIYOR

Samsun’da 13 bin 214 metrekarelik alanda Türkiye’nin en modern binaları arasında yer alacak Arkeoloji ve Etnografya Müzesi yapılıyor.


Samsun’da-Arkeoloji-Ve-Etnografya-Müzesi-2Samsun’un tarihi ve kültürel değerlerine sahip çıkılması konusunda bir çok projeye imza atan Samsun Büyükşehir Belediyesi, Türkiye’nin en modern binaları arasında yer alacak Arkeoloji ve Etnografya Müzesi’nin yapımı için çalışmalarını sürdürüyor.

Arkeoloji ve Etnografya Müzesi projesinin 13 bin 214 metrekarelik bir alanda yapılacağını ve uygulama proje çalışmalarının sürdüğünü belirten Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, “Tarihimizin güzelliklerinden faydalanmak lazım. Kentimizin her bir noktasından tarih fışkırıyor. Samsun Büyükşehir Belediyesi olarak tarihi değerlere hassasiyetimiz uç noktadadır. Kültür ve tarih varlıklarını korumak, onları uygun bir ortamda sergilemek için örnek bir projeyi hayata geçiriyoruz” diyerek tarihi değerlere verdiği önemi vurguladı.

Başkan Yılmaz, Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) Bölge Başkanlığı’nın liman çevresindeki binasından taşınması ve yine proje alanında bulunan Tohum Sertifikasyon Test Müdürlüğü ve Karadeniz Tarımsal Araştırma Kontrol Laboratuvarı’nın belediye tarafından Gelemen mevkiinde yapılan yeni binalara taşınmasıyla birlikte proje çalışmalarının hızlandığını belirtti.

Tamamlandığında diğer illere örnek olacak proje kapsamında yapı içerisinde sergi alanı, hediyelik eşya satış mekanları, yeme-içme alanları, toplantı ve eğitim salonları bulunacak.

Samsun’da-Arkeoloji-Ve-Etnografya-Müzesi-3Hali hazırda Samsun Valiliği’nin yanında Samsun Arkeoloji ve Etnoğrafya Müzesi’nde Samsun ve çevresinde bulunan Kalkolitik, İlk Tunç, Hitit, Hellenistik, Roma ve Osmanlı Dönemlerine ait eserler sergileniyor. Müzede Etnografik nitelik taşıyan bindallılar, peşkirler, para ve saat keseleri, el yazması Kuran’lar, süs eşyaları, silahlar, mutfak eşyaları, halı ve kilimler de yer almakta.

Müzede bulunan başlıca önemli eserler şöyle; Amisos Antik Kenti Eserleri, Amisos Hazinesi, Amisos Mozaiği, Bronz Genç Atlet Heykeli, Bafra İkiztepe Höyük Eserleri, Vezirköprü Oymaağaç Höyük Eserleri ve Atakum Karadoğan Höyük Buluntuları.

Daha önce Samsun Motor Sanat Okulu ve Teknik Lisesi avlusunda açıkta sergilenmekte olan tarihi eserler, 19 Mayıs 1981 yılında yapımı tamamlanan Samsun Arkeoloji ve Etnografya Müzesi’ne taşınarak koruma altına alınmıştı. Samsun Büyükşehir Belediyesi, mevcut yerin yetersiz olmasından dolayı kolları sıvadı. Belediye, kentin estetiğine uygun bir proje hazırlayarak, tarihi eserlerin yeni, geniş ve modern bir alanda sergilenmesini sağlayacak.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

1+4 = ?