• “DOĞU KARADENİZ KUŞLARI” KİTAP OLDU
  • KAÇKAR DAĞLARI MİLLİ PARKI TANITIM FİLMİ
  • EFSANE TÜRKÜ HAYDE’Yİ “DOĞA İÇİN ÇAL”DILAR
  • KARADENİZ’İN EN İYİ 10 TARİHİ YERİ

logo

SAMSUN’DA SAĞLIK TURİZMİ ATAĞI

Samsun sağlık turizmi konusunda atağa geçiyor. ‘Sağlık Turizminde Samsun’ konulu sunumda yetkililer bir araya geldi ve yeni hedefler belirledi.


SamsunSağlıkTurizmi-2Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği toplantı salonunda düzenlenen toplantıda, İl Sağlık Müdürü Dr. Yusuf Köksal toplantının içeriğine ilişkin ‘Sağlık Turizminde Samsun’ konulu bir sunum gerçekleştirdi.

Sunumun ardından toplantıya katılan Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz burada yaptığı konuşmasında, “’SağlıkTurizmi’ konusu bu şehrimizin ciddi beklentisi olan bir konudur. ‘Sağlık Turizmi’ hiçbir zaman için genel turizm konusundan ayrı düşünülmemesi gereken bir konudur. Samsunumuzun sağlık hizmetlerinde, özellikle özel hastanelerde elde edilmiş olan başarı öyküsü bizim bu gün bu masanın başında oturup da biz nasıl işler yaparız da Sağlık Turizmi’ni geliştirebiliriz noktasına getirdi. Bu konuda emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum.”dedi.

SamsunSağlıkTurizmi-3Samsun Valisi İbrahim Şahin toplantıda yaptığı konuşmasında, “ Sağlık Turizmi, turizm açısında önemsediğimiz bir alandır. Sağlık Bakanımız ilimize geldiği zaman kendisine açtığım iki konudan bir tanesi ‘Sağlık Turizmi’, bir tanesi de Medikal El Aletleri veya Cerrahi Aletler (MEDİKÜM) üretimi hakkında oldu. Biz bu gün Samsun’da ‘Sağlık Turizmi’ konusunda sizlerin düşüncelerinizi de almak istiyoruz. Nasıl bir yol haritası çizersek bu konuda mesafe alabiliriz, hızlı hareket edebiliriz. Yurt dışından Samsun’a ‘Sağlık Turizmi’ adına ne kadar çok misafir getiririzi el birliği ile konuşalım. Bir yol haritası önümüze koyalım. Bu süre içerisinde ‘Sağlık Turizmi’nde basamak basamak neler yapabiliriz. Bu konuda kararlı ve sürdürülebilir bir şekilde yol alalım.

Sizlerin düşünceleri bu konuda bizim için önemlidir. Yakın komşu ülkelerimizden ‘Sağlık Turizmi’ konusunda turistleri ilimize nasıl çekebiliriz, bunlarla nasıl iletişim kurabiliriz. Bu konuda bunlarla iletişim kurabilmemiz için onlarla aynı dili konuşmamız, ya da onların konuştuğu yabancı dili bilmemiz gerekmektedir. Yakın komşumuz olan Rusya, Azerbaycan, Gürcistan, Türkmenistan, Kazakistan ve Ermenistan gibi ülkelerin iletişim dilleri Rusça’dır. Bu ülkelerden ilimize ‘Sağlık Turizmi’ açısından turist çekebilmemiz için Rusça’yı öğrenmemiz gerekiyor. Rusça dil öğrenilmesi konusunda gerek Büyükşehir Belediyesi ve gerekse özel sektör bir kurs açabilir. Eğer dil konusunda bir handikap varsa insanlar buraya yönelmez.

SamsunSağlıkTurizmi-1Çevremizde bu kadar Rusça konuşuluyor olmasına rağmen, bizim hiç Rusça öğrenmeyişimiz ve öğrenmek isteyen insanların gidebileceği bir kursun olmayışı da şaşkınlık verici bir durumdur. İletişim ve turizm için bu dil çok önemlidir. Çünkü bu dili konuşan yaklaşık 360-370 milyonluk bir nüfus söz konusudur. Bu yüzden ilimiz için ‘Sağlık Turizmi’ açısından neler yapabiliriz, bu konu hakkında ne gibi düşünceler ortaya koyabiliriz gibi konuları ve bunları nasıl hayata geçirebiliriz için var gücümüzle çalışmalıyız. Bu çalışmaların neticesinde ilimiz için turizm konusunda inşallah belirli mesafeler alacağız. Ben hepinize katkılarınızdan ve katılımınızdan dolayı çok teşekkür ediyorum.”dedi.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

4+7 = ?