• “DOĞU KARADENİZ KUŞLARI” KİTAP OLDU
  • KAÇKAR DAĞLARI MİLLİ PARKI TANITIM FİLMİ
  • EFSANE TÜRKÜ HAYDE’Yİ “DOĞA İÇİN ÇAL”DILAR
  • KARADENİZ’İN EN İYİ 10 TARİHİ YERİ

logo

20 Ocak 2015

SAMSUNSPOR’UN KIRMIZI BEYAZINA SİYAH EKLENEN GÜN: 20 OCAK

Samsunspor kafilesi, 20 Ocak 1989 tarihinde Malatyaspor ile oynayacağı Türkiye 1. Futbol Ligi müsabakasına giderken trajik bir trafik kazası yaptı. Kazada 5 Kişi hayatını kaybetti. Samsunspor’un O gün Kırmızı Beyaz olan forma renklerine Siyah’ta eklenmiş oldu.


Samsunspor-20ocakFaciası-1


Patikaa.com / Spor Analiz


Samsunspor kafilesi, 20 Ocak 1989 tarihinde Malatyaspor ile oynayacağı Türkiye 1. Futbol Ligi müsabakasına giderken trajik bir trafik kazası yaşamıştır. Saat 09.30 civarında Havza ilçesinde kafileyi taşıyan 55 DU 637 plakalı kulüp otobüsünün 61 AC 535 plakalı kamyonla çarpışması sonucu kafileyi taşıyan otobüs uçuruma yuvarlanmış ve Samsunspor üç oyuncusunu, teknik direktörünü, şoförünü kaybetmiştir. Samsunspor’un kazazedelerine ilk yardımı hemen geriden gelen ve Diyarbakırspor deplasmanına gitmekte olan Çarşambaspor kafilesi yapmıştır. Çarşambasporlu yönetici, futbolcu ve görevliler kazaya uğrayan Samsunsporluları tek tek otobüsten çıkartıp Havza Devlet Hastanesi’ne taşıyıp kan vermişlerdir. Bu elim kazada hayatta kalan birçok oyuncu ve kafile üyesi de ciddi şekilde yaralanmış veya sakat kalmıştır.

Kazada teknik direktör Nuri Asan, futbolcular Muzaffer Badalıoğlu ve Mete Adanır ile otobüs şoförü Asım Özkan olay yerinde vefat etmiştir. Futbolcu Zoran Tomić ise Yugoslavya’da altı ay komada kaldıktan sonra vefat etmiştir. Malzemeci Halil Albayrak ve futbolcular Emin Kar ile Erol Dinler ise sakat kalarak malulen emekli olmuşlardır. Burhaneddin Beadini ise yaralanmış ve kendi isteğiyle futbolu bırakmıştır. Yüksel Öğüten, Fatih Uraz, Şanver Göymen, Kasım Çıkla ve Uğur Terzi ise kazada yaralanmış fakat futbol hayatlarına devam etmişlerdir. Yine kazadan yaralı olarak kurtulup futbol hayatına devam eden Orhan Kılınç ise 1994 yılında bir başka trafik kazasında hayatını kaybetmiştir. Kulüp menajeri Yüksel Özan ise yine kazadan yaralı olarak kurtulanlardandır.

Samsunspor-20ocakFaciası-2Kazanın ardından siyaset ve spor hayatının öne çıkan kişilerinden Samsunspor’a başsağlığı dilekleri gelmiştir. CumhurbaşkanıKenan Evren, Başbakan Turgut Özal, TBMM Başkanı Yıldırım Akbulut, Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanı Hasan Celal Güzel, SHP Genel Başkanı Erdal İnönü, DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel, Trabzonspor Başkanı Mazhar Afacan ve Malatyaspor Başkanı Metin Çağlayan bu kişilerden bazılarıdır.

Trafik kazasından dolayı Samsunspor 1988-89 sezonuna devam edememiş, sezonun sonuna dek tüm maçlarda hükmen 3-0 mağlup sayılmıştır. Ancak federasyon tarafından sağlanan özel statü ile ligde bırakılmış, o sezon ligin “Onur Şampiyonu” ilan edilmiştir. Ayrıca Samsunspor, kırmızı ve beyaz olan renklerine kaybettiği isimlerin anısına siyah rengini de eklemiştir.

Kazadan yaklaşık beş buçuk yıl sonra da Samsunspor’un gelecek vaat eden futbolcularından Müjdat Gürsu, 20 Haziran 1994’te tatil için bulunduğu Antalya’da geçirdiği trafik kazasında hayatını kaybetmiştir.

Samsunspor-20ocakFaciası-3

Share
#

SENDE YORUM YAZ

4+8 = ?