• “DOĞU KARADENİZ KUŞLARI” KİTAP OLDU
  • KAÇKAR DAĞLARI MİLLİ PARKI TANITIM FİLMİ
  • EFSANE TÜRKÜ HAYDE’Yİ “DOĞA İÇİN ÇAL”DILAR
  • KARADENİZ’İN EN İYİ 10 TARİHİ YERİ

logo

ŞAVŞAT’TA “FOTOSAFARİ” DÜZENLENDİ

Artvin’in Şavşat ilçesine bağlı doğal güzelliğiyle ünlü Maden Köyü’nde “Dört Mevsim Artvin” konulu fotosafari gerçekleştirildi.


ŞAVŞAT’TA-FOTOSAFARİ-DÜZENLENDİ-4Artvin’e bağlı Şavşat ilçesinde fotosafari gerçekleştirildi. Artvin Valiliği ile Artvin Fotoğraf ve Sanatı Derneği tarafından bu yıl ikincisi gerçekleştirilen kentin tanıtılması ve turizmden hak ettiği payı alabilmesi amacıyla “Dört Mevsim Artvin” konulu fotosafari etkinliğine Artvin, Rize, Trabzon, Ankara, Muğla, Antalya ve diğer illerden yaklaşık 80 fotoğraf tutkunu katıldı.

İlçeye bağlı bin 900 rakımda bulunan her mevsim doğal güzelliği ve ahşap mimarisi ile ön planda olan Maden Köyü, her yıl doğa severlerin ve fotoğraf tutkunların en çok ziyaret ettiği yerlerinden biri haline geldi.

ŞAVŞAT’TA-FOTOSAFARİ-DÜZENLENDİ-5Fotoğraf tutkunları, yöresel ahşap mimariye sahip olan köyü ve köylülerin günlük yaşamını fotoğrafladı. Bazı fotoğraf tutkunları ise tulum ve akordion eşliğinde köylülerle birlikte horon oynadı.

Artvin Fotoğraf Sanatı Derneği Başkanı Süleyman İnal, yaptığı açıklamada, Artvin Valiliği ve Artvin Fotoğraf Sanatı Derneği tarafından bu yıl “Dört Mevsim Artvin” konulu fotosafari etkinliği düzenlediklerini söyledi.

Artvin’e profesyonel ve amatör fotoğraf sanatçılarını getirdiklerini ifade eden İnal, “İlkbahar, yaz ve sonbaharda bu tür etkinliklerimiz olacak. Artvin, Fethiye, İstanbul, Rize ve diğer illerden yaklaşık 80 fotoğraf sanatçısı geldi” dedi.

ŞAVŞAT’TA-FOTOSAFARİ-DÜZENLENDİ-2İnal, çekilen fotoğraflarla ilgili bir fotoğraf yarışması düzenleyeceklerini belirterek, “Maden köyümüz korunmuş bir bölge. Ahşap mimarisi ve doğal yaşam alanı ile Artvin’inin korunmuş köylerinden bir tanesi. O nedenle bu etkinlik için burayı seçtik. Büyükbaş hayvanların çekmiş olduğu kızakları görüntüledik. Bu dünyanın hiç bir yerinde olmayan bir olay. Gezimize katılan arkadaşlar çok güzel fotoğraflar çektiler” diye konuştu.

Fotoğraf tutkunu Sare Ekinci ise, Artvin Çoruh Üniversitesi’nde öğrenci olduğunu ifade ederek, “Şavşat’ın güzel olduğunu biliyordum ama kışın daha güzel. Doğal güzellikleri var. Burdaki ahşap evler çok güzel. Doğal bir yaşam var. Büyüleyici bir görüntüsü var. Derenin sesi burayla bütünleşmiş. Buradaki doğanın büyüleyici olduğunu söyleyebilirim” dedi.

Fahrettin Akdaş da, Yusufeli’nden bu etkinliğe katılmak için geldiğini belirterek, “Buranın böyle bir güzel yer olduğunu daha önce duymuştum. İlk defa buraya geldim. Ailemle birlikte hem buranın doğasını izlemeye vede fotoğraf çekmeye geldim. Çok güzel bir yer. Memnun kaldım. Buraya herkesin gelmesini tavsiye edebilirim” ifadelerini kullandı.

ŞAVŞAT’TA-FOTOSAFARİ-DÜZENLENDİ-3Maden köyünün çok özel bir yer olduğunu dile getiren ünlü fotoğraf sanatçısı Faruk Akbaş ise, “Türkiye’nin nadir beldelerinden birisi. Burada köylülerin günlük yaşamlarını fotoğrafladık. Burası fotoğraf çekimi için güzel bir yer. Bizim içinde çok önemli. Buraya sık sık fotoğraf çekmeye geliyoruz” dedi.

Etkinliğe, Artvin Vali Yardımcısı Mutlu Almalı, Şavşat Kaymakamı Mesut Gazi Ambarcı , Şavşat Belediye Başkanı Ahmet Sinan Öztürk, İl Kültür ve Turizm Müdürü Hüseyin Ateş ve çok sayıda fotoğraf tutkunları katıldı.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

3+7 = ?