• “DOĞU KARADENİZ KUŞLARI” KİTAP OLDU
  • KAÇKAR DAĞLARI MİLLİ PARKI TANITIM FİLMİ
  • EFSANE TÜRKÜ HAYDE’Yİ “DOĞA İÇİN ÇAL”DILAR
  • KARADENİZ’İN EN İYİ 10 TARİHİ YERİ

logo

ŞAVŞAT’TA KIŞ ŞENLİKLERİ YAPILDI

Artvin’in Şavşat ilçesinde düzenlenen 4. Şavşat Yavuzköy Kış Şenlikleri renkli görüntülere sahne oldu. Şenliklerde Vali Kemal Cirit’de kızakla kayak yaptı.


ŞavşatYavuzköyKışŞenlikleri-5Şavşat Kültür, Turizm ve Dayanışma Derneği tarafından, Şavşat Kaymakamlığı ve Belediye Başkanlığı’nın katkılarıyla ilçe merkezine yaklaşık 8 kilometre mesafede bulunan bin 580 rakımlı Yavuzköy’de düzenlenen şenliğe, Artvin Valisi Kemal Cirit, Şavşat Kaymakamı Cemil Sarıoğlu, İl Jandarma Komutanı Jandarma Albay Mustafa Çelik, İl Emniyet Müdürü Alaattin Akbaş, İl Kültür ve Turizm Müdürü Hüseyin Ateş ile yaklaşık 2 bin kişi katıldı.

ŞavşatYavuzköyKışŞenlikleri-6Açık ve güneşli havayı fırsat bilerek şenliğe katılanlar, şambrel, bot ve ahşap kızaklarla kayarak karın keyfini çıkardılar. Bazı kişilerin, daha hızlı kaymak için ahşap kızakların altına çelik şerit taktıkları gözlendi.

ŞavşatYavuzköyKışŞenlikleri-8Vali Cirit, Kızakla Kayak Yaptı
Kış şenliklerinin açılışını Artvin Valisi Kemal Cirit yaptı. Ahşap kızakla dik ve engebeli yamaçtan yaklaşık 100 metre kayan Vali Cirit’in sergilediği performans köylülerden alkış aldı.

ŞavşatYavuzköyKışŞenlikleri-7Dernek başkanı Zafer Güngüt, gazetecilere yaptığı açıklamada, şenliğin amacının ağır geçen kış şartlarında cefa çeken Şavşat halkına karın sefasını sürdürmek olduğunu söyledi.

Güngüt, her mevsim bir başka güzelliğe bürünen ilçelerinde ağır geçen kış mevsiminin zorluklarını eğlenceye çevirmek ve yöre kültürünü gelecek nesillere aktarmak amacıyla geleneksel kış şenlik düzenlediklerini ifade etti.

ŞavşatYavuzköyKışŞenlikleri-9Artvin Valisi Kemal Cirit ise Şavşat’ın her mevsim bir başka güzelliğe sahip olduğunu belirterek şunları kaydetti: ”Kültürel değerlerimizin öne çıkartılmasıyla ilgili bir organizasyon bu. Bende köylülerle birlikte kızak kaymanın keyfini yaşadım. Şavşat ilçemizin Kocabey ve Yavuzköy köylülerince organize ettiği yöresel “Berobana” orta oyununu beğeni ile izledik. Bunu turizmde kullanılabilecek kültürel bir değer olarak değerlendirmekteyiz. Şu an için geçmiş kültürümüzden bugüne kadar gelen ve şaman kültürünün de uzantıları olduğunu düşündüğümüz bu kültürel değerimizin bir etno-turizm kapsamı içerisinde birçok noktada değerlendirebileceğimizi ve turistlerle birlikte oynayabileceğimiz bu gösterilerle bütün Türkiye’ye göstermeyi arzu ettik.”

ŞavşatYavuzköyKışŞenlikleri-10Şavşat Cennet Köşelerinden Birisi
Şenliğe katılımın da memnun edici düzeyde olduğunu belirten Vali Cirit, “Artvin’in cennet köşelerinden birisi konumundaki Şavşat ilçemizin hangi köyüne giderseniz gidin farklı bir kültürle karşılaşıyorsunuz. Bu kültürün en doğal halini, bu insanlarımız zaten yaşatıyorlar. Şavşat ilçemiz bu farkındalığı bugün göstermiş oldu. Biz bunu önce ülkemizde sonra, uluslararası alanda sergilemeyi amaçlamaktayız.” diye konuştu.

ŞavşatYavuzköyKışŞenlikleri-4“Berobana” Oyunu Büyük Beğeni Topladı
Bu arada Yavuzköy köyüne komşu olan Kocabey köylüleri ise yaklaşık 150 yıllık tarihi geçmişe sahip, unutulmaya yüz tutmuş Berobana orta oyununu canlandırdı. Renkli ve ilginç görüntülerin yaşandığı oyun, vatandaşların büyük beğenisini topladı.

ŞavşatYavuzköyKışŞenlikleri-3Artvin Afet ve Acil Durum Müdürlüğü ve 112 Acil Servis ekipleri, olası kaza ve yaralanmalara karşı etkinlik alanında hazır bekletildi. Zaman zaman ufak tefek kazaların yaşandığı etkinliğe katılanlar, aileleriyle birlikte güzel vakit geçirdi.

ŞavşatYavuzköyKışŞenlikleri-2Şenlikler, akşam saatlerinde düzenlenen yöresel sanatçıların konseriyle son buldu.

 

Share
#

SENDE YORUM YAZ

3+6 = ?