• “DOĞU KARADENİZ KUŞLARI” KİTAP OLDU
  • KAÇKAR DAĞLARI MİLLİ PARKI TANITIM FİLMİ
  • EFSANE TÜRKÜ HAYDE’Yİ “DOĞA İÇİN ÇAL”DILAR
  • KARADENİZ’İN EN İYİ 10 TARİHİ YERİ

logo

ŞEHİR MERKEZİNE SU DEĞİRMENİ

Rize Belediyesi şehrin yerel ve kültürel özelliklerini dikkate alarak yaptığı çevre düzenlemelerine Tarihi Su Değirmenini de ekledi.


rizesudeğirmeni1Rize Belediye Başkanı Prof. Dr. Reşat Kasap, göreve geldiği günden bu yana şehrin kültürel özelliklerini ön plana çıkaran ve vatandaşların da ilgisini çeken çalışmalarına devam ediyor.

Tarihi Su Değirmeni Vatandaşların İlgi Odağı

Rize Deniz Caddesi’nde Başkan Kasap’ın talimatıyla yaptırılan tarihi su değirmeni görenlerin dikkatini çekiyor. Doğu Karadeniz Bölgesi’nde geçmişte yaygın olarak kullanılan su değirmenlerinin bir örneği şehir merkezindeki yerini aldı. Daha önce de Cumhuriyet Meydanı’na tarihi kemer köprü ve yöresel taş evinin bir örneği yaptırılmıştı.
Zaman zaman insanların fotoğraf çektirdiği tarihi su değirmeni şimdiden vatandaşların ilgi odağı olmuş durumda.

rizesudeğirmeni2Şehrin Kültürel Özellikleri Öne Çıkıyor

Sokakta vatandaşlarla bir araya gelen Başkan Kasap, tarihi su değirmenini de inceleme fırsatı buldu.
Başkan Kasap yaptığı açıklamada, “Göreve geldiğimiz günden bu yana Rize’nin kentsel görünümü arttırıcı çalışmalar içerisindeyiz. Bir taraftan ilimizde alt yapı çalışmaları, sokak yenileme çalışmaları, ışıklandırma ve trafik düzenleme çalışmaları yaparken diğer taraftan da şehrin kültürel özelliklerini ön plana çıkaran projelerimizi uyguluyoruz. Bu sayede şehir dışından gelen misafirlerimize kültürümüzün bu güzel öğelerini daha iyi tanıtma fırsatı bulmuş oluyoruz. Burada yaptırdığımız tarihi su değirmeni bölgemizde çokça kullanılan bir eserdir. Geçmişte büyüklerimiz unlarını öğütmek için bu değirmenleri kullanırdılar. Böylelikle hem misafirlerimize, hem de gelecek nesillerimize kültürümüzün bu güzel öğelerini aktarma fırsatı yakalamış oluyoruz” dedi.

rizesudeğirmeni3

Share
#

SENDE YORUM YAZ

8+8 = ?