• “DOĞU KARADENİZ KUŞLARI” KİTAP OLDU
  • KAÇKAR DAĞLARI MİLLİ PARKI TANITIM FİLMİ
  • EFSANE TÜRKÜ HAYDE’Yİ “DOĞA İÇİN ÇAL”DILAR
  • KARADENİZ’İN EN İYİ 10 TARİHİ YERİ

logo

ŞEHİR TİYATROSUNUN TARİHİ GALASI YAPILDI

Giresun Belediyesi Şehir Tiyatrosu, tarihi bir gala yaşadı. 2015 yılının ilk oyununda 27 yıl önce sahnelenen Derya Gülü yeniden seyircinin karşısına çıktı.


GiresunŞehirTiyatrosuGala-1Giresun Belediyesi tarafından 1988 yılında kurulan ve Necati Cumalı’nın Derya Gülü isimli oyunu ile tiyatro seyircisi ile buluşan Belediye Şehir Tiyatrosu, tarihi bir gala yaşadı. 2015 yılının ilk oyununda 27 yıl önce sahnelenen Derya Gülü yeniden seyircinin karşısına çıktı.

Doğan Turan’ın Yönettiği, Yardımcı Yönetmenliğini Arzu Kayacık’ın yaptığı Derya Gülü isimli oyunda, Kenan Yıldırım, Duygu Aydın ve Özgür Aydın, başarılı sahne performansı sergilediler. İzleyiciler arasında 27 yıl önce rol alan isimler, 27 yıl önce oyunu izleyenler ve tiyatro severler bulundu. İzleyiciden büyük bir beğeni alan Necati Cumalı’nın Derya Gülü isimli tiyatro oyunu tarihi bir buluşmaya da sahne oldu.

GiresunŞehirTiyatrosuGala-2Derya Gülü oyununu 27 yıl sonra sahneleyen ekibe, Belediye Başkan Yardımcıları Orhan Kurt, Hasan Hilmi Erzincanlı ve Belediye Meclis Üyesi Elvan Oktay tarafından çiçek sunuldu. Kurt, Giresun’un bir sanat kenti olduğunu, tiyatronun yaşaması için her türlü desteğin verildiğini söyledi. 27 yıl önce rol alan Fetiye Uzuner, Halil Domaç, Serdar Sinan ve Ufuk Kekül’e Belediye Başkanı Kerim Aksu’nun teşekkür plaketi Başkan Vekili Hayati Tökez tarafından verildi. Tökez, 27 yıl sonra aynı oyunun sahnelenmesinin kendisini duygulandırdığını, Şehir Tiyatrosu’nun kurulmasında, bu günlere gelmesinde emeği geçenlere teşekkür ve şükran borçlu olduklarını söyledi.

GiresunŞehirTiyatrosuGala-4Yönetmen ve tiyatro oyuncusu Ufuk Kekül; “Bugün Vahit Sütlaş ve Fevzi Beyazıtoğlu aramızda yoklar. O dönemden yaşayan tek yönetmen ben kaldım. Ben bu plaketi onlar başta olmak üzere tüm emek veren arkadaşlara saygının bir ifadesi olarak alıyorum. Kadına yönelik şiddetin, çocuk gelin olgusunun, sevgisiz bir evliliğin konu edildiği bir oyunu, 27 yıl önce seçmekle ne kadar isabetli davrandığımızı, bugün ülkemizde yaşananlar karşısında bir kez daha anladık. Daha yeni Özgecan olayı ile yüreklerimiz burkuldu. Tiyatro seyirci ile vardır. Seyirciler olarak tiyatroyu yaşatalım. Tiyatro ölürse, hayat ölür. 27 yıl sonra hatırlanmak, plaket almak bizleri gururlandırdı. Belediye Başkanı Kerim Aksu ve ekibine teşekkür ediyorum” dedi.

GiresunŞehirTiyatrosuGala-3Tiyatro Gazetesi tarafından her yıl verilen Anadolu Tiyatro Ödülleri sahiplerini buldu. Giresun Belediye Başkanı Kerim Aksu, sanata ve tiyatroya katkılarından dolayı, “Sanat dostu belediye başkanı” ödülü aldı. Başkan Aksu’nun layık görüldüğü bu anlamlı ödül, Başkan Yardımcısı Orhan Kurt tarafından Belediye Başkan Vekili Hayati Tökez’e verildi. Başkan Vekili Hayati Tökez, Başkan Kerim Aksu’nu başka bir programdan dolayı geceye katılamadığını, Başkan Aksu ve ekibinin sanata bakışının bu ödülle daha da güçlendiğini söyledi.

Giresun Belediyesi Şehir Tiyatrosu tarafından sahnelenen Derya Gülü isimli oyun her hafta Salı ve Cuma akşamları tiyatro severlerle buluşmaya devam edecek.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

8+3 = ?