• “DOĞU KARADENİZ KUŞLARI” KİTAP OLDU
 • KAÇKAR DAĞLARI MİLLİ PARKI TANITIM FİLMİ
 • EFSANE TÜRKÜ HAYDE’Yİ “DOĞA İÇİN ÇAL”DILAR
 • KARADENİZ’İN EN İYİ 10 TARİHİ YERİ

logo

SELİM BÖLÜKBAŞI’DAN “AKL-I SELİM” BİR ALBÜM

Karadeniz’in ünlü kemençe virtüözü Selim Bölükbaşı, uzun zamandır kendisinden merakla beklenen solo albümü “Akl-ı Selim” ile müzikseverlerle buluştu.


SelimBölükbaşı-Albüm-1


Patikaa.com / Haber Merkezi


Karadeniz’in ünlü kemençe virtüözü Selim Bölükbaşı solo albümü “Akl-ı Selim” ile Karadeniz Müziği’nde yeni bir dönem başlatıyor. Müzik hayatına 9 yaşında bağlama çalarak başlayan Selim Bölükbaşı, 2001 yılında Kazım Koyuncu ile çalışmaya başladı. Kazım Koyuncu’nun ısrarı ile 2 ay gibi kısa bir zamanda kemençe çalmaya başlayan Bölükbaşı, Koyuncu’nun “Hayde” isimli albümünde “Selimina” adlı destanın enstrümantal bölümünün bestesini yaptı. Tekfen Flarmoni Orkestrası’na kemençe ile eşlik ederek Türkiye’de Batı Müziği ile kemençe sentezi adına bir ilke imza atan Selim Bölükbaşı uzun yıllar Kazım Koyuncu ve Volkan Konak ile birlikte çalıştı.

Selim Bölükbaşı büyük bir titizlikle hazırladığı “Akl-ı Selim” isimli ilk albümünü Poll Production etiketi Polat Yağcı prodüktürlüğünde piyasaya çıkarmaya hazırlanıyor. Birçok dizi ve film müziğinde de imzası bulunan sanatçı, bu alandaki başarısını albümünde yer verdiği iki soundtrack ile de ispatlamış oldu. İkisi enstrümantal toplamda 14 şarkıdan oluşan “Akl-ı Selim” albümünün çıkış parçası olan “Oyali Çemberune” şarkısında Selim Bölükbaşı’na Karadeniz Müziği’nin sevilen isimlerinden, Kuzeyin Oğlu Volkan Konak eşlik ediyor. Sözü ve müziği Mustafa Şaffak, aranjesi Selim Bölükbaşı imzası taşıyan “Oyali Çemberune” şarkısı albümün en dikkat çeken parçalarından biri.

Rock, New Age, Folk ve Soundtrack tadında enstrümantal parçalar yer alan “Akl-ı Selim” albümündeki bütün şarkıların aranjesi Selim Bölükbaşı’na ait olup, kemençeler yine sanatçının kendisi tarafından icra edilmiştir. Albümde ismi kadar sözü ve müziği ile de ön plana çıkan “Fadime 2” şarkısında Kazım Koyuncu’nun “Hayde” albümündeki “Fadime” şarkısından esinlenilmiş ve bundan dolayı şarkının adı “Fadime 2” olmuştur. Doğa katliamına dikkat çeken “Gri Sular” şarkısı ise albümün protest parçalarından biridir.

Fotoğrafları Selman Uzun tarafından çekilen albümün mix’i Timuçin Aksuer, mastering’i Evren Göknar tarafından Kaliforniya’da bulunan Hollywood Capital Stüdyoları’nda yapıldı.

Profesyonel olarak çaldığı kemençe, tulum, bağlama, perküsyonla ve söylediği türküler ile herkesin beğenisini kazanan Selim Bölükbaşı “Oldukça uzun bir bekleyişten sonra, projemi sizlerin huzuruna sunabilmenin heyecanını, onurunu ve gururunu yaşıyorum. Fakat, bu bekleyişin; kendimi daha da iyi yetiştirme, bir had bilme, bir durulma ve olgunlaşma, “Akl-ı Selim” haline ulaşma evresi olduğunu belirtmek isterim. Dileğim, Karadeniz’i ve Karadeniz müziğini okyanuslara taşımaktır.” şeklinde duygularını dile getirdi.

Karadenizli Sanatçı Selim Bölükbaşı’nın “Akl-ı Selim” adını verdiği albüm bugün itibariyle müzik marketlerdeki yerini aldı. Albüm ayrıca dijital platformlarda da satışa sunuldu.

Patikaa.com olarak Selim Bölükbaşı’na, ilk solo albümün hayırlı olmasını diliyoruz.

SelimBölükbaşı-Albüm-4Albümde yer alan parçalar;

 1. Aşkım Karşı Kıyıda
 2. Dere Akayi Dere
 3. Çona
 4. Of Çeker
 5. Gülliye
 6. Varun Söyleyin Anneme
 7. 110 Km
 8. Oyali Çemberune Feat.Volkan Konak
 9. Gel Sesume Sesume
 10. Hamsi Köy
 11. Fadime II
 12. Sevup Alamiyanun
 13. Sana
 14. Gri Sular

Share
#

SENDE YORUM YAZ

8+7 = ?