• “DOĞU KARADENİZ KUŞLARI” KİTAP OLDU
  • KAÇKAR DAĞLARI MİLLİ PARKI TANITIM FİLMİ
  • EFSANE TÜRKÜ HAYDE’Yİ “DOĞA İÇİN ÇAL”DILAR
  • KARADENİZ’İN EN İYİ 10 TARİHİ YERİ

logo

SERA GÖLÜ TABİAT PARKI YENİDEN CANLANIYOR

Trabzon’un Akçaabat ilçesindeki Yıldızlı Mevkiinde bulunan Sera Deresi Vadisinde meydana gelen bir heyelan sonucu ortaya çıkan Sera Gölü, yeni projelerle turizme canlılık katacak.


SeraGölüTabiaatParkıBöyleOlacak-4Trabzon İlinin önemli bir turizm varlığı olan Sera Gölü, 2010 yılında Tabiat Parkı olarak ilan edilmişti. Akçaabat İlçesi Yıldızlı Mevkiinde bulunan göl, Sera Deresi Vadisinde meydana gelen bir heyelan sonucu ortaya çıkan küçük bir set gölü. Oluşum hikâyesi, barındırdığı canlı türleri, kent merkezine yakınlığı ve suyun başlı başına bir çekim merkezi olması nedeniyle oldukça popüler bir konumda.

SeraGölüTabiaatParkıBöyleOlacak-5Orman ve Su İşleri Bakanlığı Trabzon Şube Müdürlüğünce alanın cazibe merkezi haline getirilmesi amacıyla, 2014 Yılında Sera Gölü Tabiat Parkı için peyzaj projesi ve mimari uygulama projeleri tamamlandı ve 2015 yılında ise yapım işlerine başlanacak.

SeraGölüTabiaatParkıBöyleOlacak-2Proje tasarım felsefesi oluşturulurken; ekolojik hassasiyetler, tasarım kararları ve marka değeri oluşturmaya yönelik hassasiyetler dikkate alındı. Proje kapsamında kullanılan bitkisel materyalin tamamı Türkiye’nin doğal türlerinden seçildi. Alana gelen ziyaretçilerin doğal bitki örtüsü ile ilgili fikirlerinin oluşmasını sağlayacak bir kimlik verilme hassasiyeti bitkisel tasarım sürecinin her aşamasında ortaya konuldu.

Proje kapsamında; Köprü, Gazebo ve İskele, Mobil Kent Mobilyaları, Çocuk Oyun Alanı, Aydınlatma Tasarımı, Her Noktaya Ulaşım, Doğal Taş Oturma Birimi, Seyir Terası, İbadethane ve Kır Lokantası vb gibi tesisler yapılacak.

SeraGölüTabiaatParkıBöyleOlacak-3Şehre 10 km. mesafede olan Tabiat Parkı, günübirlik kullanım için ulaşımı kolay alanlardan biri ve yoğun bir ziyaretçi kapasitesine sahip. Tabiat Parkı statüsü ile birlikte Kent Ormanı özelliğine de sahip olması, geçmişte bakıma muhtaç bir alan iken, halkın alanla ilgili taleplerinin fazla ve karşılanmaya başlanmış olması ve gerçekleştirilen projeler ile Trabzon için vazgeçilmez turizm noktalarından biri olacak.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

2+1 = ?