• “DOĞU KARADENİZ KUŞLARI” KİTAP OLDU
  • KAÇKAR DAĞLARI MİLLİ PARKI TANITIM FİLMİ
  • EFSANE TÜRKÜ HAYDE’Yİ “DOĞA İÇİN ÇAL”DILAR
  • KARADENİZ’İN EN İYİ 10 TARİHİ YERİ

logo

ŞİDDETE FIRÇA ATTILAR

Femin Art Uluslararası Kadın Sanatçılar Derneği kadına yönelik şiddete dikkat çekmek için “Şiddete Fırça Atıyoruz ” etkinliğini düzenledi.


şiddetefırça2Femin Art Uluslararası Kadın Sanatçılar Derneği Genel Merkezi,Türkiye ve yurt dışındaki şubeleri ay anda ”Şiddete Fırça Atıyoruz ” sloganı ile sanat dilini konuşturarak kadına yönelik şiddete bir fırça da sen etkinliği gerçekleştirdi.Trabzon Emperyal üst geçit altındaki köprü ayakları sütunlarına kadına yönelik şiddeti Kadın sanatçılar derneği üyeleri ile Trabzon gençleri şiddete hayır dedi.

Birleşmiş Milletler Genel Kurulu tarafından alınan bir kararla her 25 Kasım, Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü olarak anılıyor. Bugünün anlam ve önemi büyük çünkü, şiddetin boyutları sadece 3. dünya ülkeleriyle sınırlı değil. Kadın hakları konusunda önemli gelişmelere imza atan ülkelerde bile, kadına yönelik şiddet giderek artıyor. Peki ciddi konu için seçilen gün neden 25 Kasım? Bu tarih Dominik Cumhuriyeti’nde 1930-61 yılları arasında ülkeyi yöneten diktatör Rafael Trujillo tarafından 1960’ta katledilen 3 kadın aktivist olan Mirabal kardeşler anısına Birleşmiş Milletler tarafından “Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü” olarak belirlendi. 25 Kasım’ın sembol isimleri olan Mirabal kardeşlerin en temel hakları olan özgür düşüncelerini ifade etmesine karşı uygulanan şiddet aslında bugün dünyadaki milyonlarca kadına uygulanandan farksız. Eşine düşüncelerine açtığında dövülen, ailesine aklından geçenleri söylediğinde ‘cezalandırılan’, hatta bazı ülkelerde toplum içerisinde kendisini ifade ettiği için linç edilen kadınların hepsi Mirabal kardeşlerin kaderini paylaşıyor.

şiddetefırça3

Share
#

SENDE YORUM YAZ

5+2 = ?