• “DOĞU KARADENİZ KUŞLARI” KİTAP OLDU
  • KAÇKAR DAĞLARI MİLLİ PARKI TANITIM FİLMİ
  • EFSANE TÜRKÜ HAYDE’Yİ “DOĞA İÇİN ÇAL”DILAR
  • KARADENİZ’İN EN İYİ 10 TARİHİ YERİ

logo

17 Ağustos 2014

ŞİMDİ AV ZAMANI

Merkez Av Komisyonu’nun kararı uyarınca, 2014-2015 Av Dönemi, tüm ülke genelinde resmen başladı.Av sezonu 15 Şubat 2015 tarihinde sona erecek.


avzamanı4

Merkez Av Komisyonu’nun (MAK) kararı uyarınca, 2014-2015 Av Dönemi, tüm ülke genelinde 16 Ağustos’ta başlayıp 15 Şubat 2015 tarihinde sona erecek.

Karadenizli Avcılar Dikkat!

Av Dönemi, Doğu Karadeniz Bölgesi’nde 16 Ağustos’ta yaban domuzu ve çakal avı ile başlayacak. 23 Ağustos 2014 tarihi itibarı ile bıldırcın, üveyik, alakarga, küçük karga, ekin kargası, leş kargası, saksağan, 1 Kasım 2014 tarihi ile de sakarmeke, sakarca, yeşilbaş, boz ördek, fiyu, çamurcun, macar ördeği, tepeli patka, kılkuyruk, elmabaş patka, çıkrıkçın ve suçulluğu avı ile devam edecektir. Doğu Karadeniz Bölgesi Rize, Trabzon, Gümüşhane, Bayburt, Artvin, Samsun, Ordu, Giresun, Amasya ve Tokat illerini kapsamakta olup bu illerden Rize’de tavşan, Trabzon’da tüm keklik türleri, bozördek, fiyu, macar ördeği, kılkuyruk, çıkrıkçın ve tilki, Giresun ve Amasya’da çakal, Ordu’da tilki iller bazında koruma altına av hayvanlarıdır.

Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğünden, yeni av sezonuyla ilgili resmi sitesinden yapılan açıklamada, Merkez Av Komisyonunun 20 Mayıs 2014′ te toplandığı ve alınan kararların 28 Mayıs 2013 tarihli Resmi Gazetenin mükerrer sayısında yayımlandığı hatırlatıldı.
Açıklamada, “2014-2015 Av Dönemi’nde avına izin verilen diğer av hayvanlarının avlanma süreleri, avlanma bölgelerine göre olup bu süreler içinde çarşamba, cumartesi, pazar ve resmi tatil günlerinde avlanmak serbest bırakılmıştır. Ayrıca yaban domuzu, bıldırcın ve üveyik avı bu avlanma günlerine ek olarak salı günü de yapılabilecektir”.

Merkez Av Komisyonu kararına göre, avlanılmasına izin verilen hayvanlardan bazıları için avcı başına bir günlük avlanma limitleri;
“Kuşlar türleri; bıldırcın: 10, üveyik: 8, karatavuk, öter ardıç: 3’er, kaya güvercini: 6, çulluk, sakarmeke: 4, tahtalı-sakarca: 3’er, alakarga, suçulluğu (bekasin): 1’er, keklik 2, yeşilbaş, kirik (çamurcun), elmabaş patka, çıkrıkçın: Toplamda 6.
Memeliler için; yaban tavşanı: 1, adatavşanı: 2, yaban domuzu (bek ve yürüyüş avında avcı başına): 2, yaban domuzu (sürek avında avcı başına),(sürekçiler av yapamaz):3, çakal: 1, tilki: 2.

avzamanı2Merkez Av Komisyonu’nun kararına göre, birbirini izleyen bir günden fazla süren avlanmalarda, avlanan av hayvanlarının avlaklarda ve av dönüşünde nakil vasıtası ve/veya avcıların üzerinde taşınabilecek en fazla miktarı; her bir avcı için bir günlük avlanma limitlerini aşamayacak. Ancak bulunduğu ilin dışına avlanmaya gidecek avcılar beyanları doğrultusunda, birbirini takip eden ava açık iki gün olan sadece cumartesi ve pazar günleri ile resmi tatillerde (idari tatiller de dahil), av dönüşlerinde bagajlarında avcı başına iki günlük limiti bulundurabilecek.

Avlanma süreleri ve günlük avlanma limitlerine uyulmak koşuluyla, ilgili avlak bölgesinde avlanma izin belgesi alınarak her gün av yapılabilecek. Genel ve devlet avlaklarında herhangi bir türe ait kota bitince o türün o avlakta avlanması yasak olacak. Avlattırılan tüm türlere ait kotalar bittiğinde o avlak ava kapatılacak.

Bakanlığımızın “2014 Kaçak Avcılıkla Mücadele Yılı” programı kapsamında Doğa Koruma ve Milli Parklar 12. Bölge Müdürlüğümüze bağlı Artvin, Giresun, Gümüşhane, Rize ve Trabzon illerinin sınırları dahilinde Av-Koruma ve Kontrol Ekiplerimiz araçlarımız ile 24 saat esasına göre koruma ve kontrol faaliyetlerini yürütmektedir. Ayrıca Fahri Av Müfettişlerimiz, Kolluk Kuvvetlerimiz, Köy Tüzel Kişiliklerimiz, Avcı Derneklerimiz ile işbirliği içerisinde yasadışı avcılığın önlenmesi amacı ile çalışmalarımız devam etmektedir.

avzamanı32014-2015 Av Yılı Av Döneminin 16 Ağustos 2014 tarihinde başlayacak olması sebebi ile bir açıklama yapan Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar 12. Bölge Müdürü Sn Mustafa BULUT ‘’ 2014-2015 Av Yılının tüm avcılara hayırlı olmasını diliyorum. Sürdürülebilir av ve yaban hayatı yönetiminde en büyük paydaşımız avcılarımızdır. Bölge Müdürlüğü olarak 24 saat esasına göre başta Av-Koruma Kontrol ekipleri olmak üzere tüm birimlerimiz avcı camiasının hizmetindedir. Avcılık, av kaynaklarının sürdürülebilir kullanımının yanı sıra avlanmanın bir hasat olduğuna inanan, avcılığın sürdürülebilirliği için her şeyden önce avın varlığının sürdürülmesi gerektiğini bilen, bunun için de avda, yasalara, vicdana ve avcılık etiğine uygun davranılması gerektiğine inanan, bazı hallerde bağışlamanın verdiği hazzın, ne denli büyük olduğunu idrak edebilen, yaban hayvanlarının yaşam ortamlarıyla beraber en iyi korumasının yine avcılar tarafından yapılabileceğine inanarak, yaban hayatına, avına, avcı arkadaşlarına ve diğer şahıslarla av yaptığı çevreye saygılı olan doğa dostu avcılar ile mümkündür. O halde avcı, avının dostudur, doğanın dostudur, insanların dostudur. İlerde avcı olması muhtemel torunlarının dostudur ve bu çerçevede saygıya layıktır.

Avcı Yemini’nde belirtildiği üzere ‘’Av hayvanlarının nesillerini sürdürebilmesi için kurallara uyacağıma, hiç kimse ile kıyaslama ve yarışma içerisinde olmadan, avcı terbiyesi ile dürüstçe ve onurumla av yapacağıma, söz veririm’’ ilkesinden hareketle 2014-2015 Av Yılı Av Dönemi için Merkez Av Komisyonu tarafından belirlenen kurallar çerçevesinde tüm avcılarımıza hayırlı bir av sezonu diliyorum. Tüm avcılarımıza RASTGELE’’ dedi.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

2+10 = ?