• “DOĞU KARADENİZ KUŞLARI” KİTAP OLDU
  • KAÇKAR DAĞLARI MİLLİ PARKI TANITIM FİLMİ
  • EFSANE TÜRKÜ HAYDE’Yİ “DOĞA İÇİN ÇAL”DILAR
  • KARADENİZ’İN EN İYİ 10 TARİHİ YERİ

logo

25 Ekim 2014

ŞİMDİ KESTANE TOPLAMA ZAMANI

Karadeniz bölgesinde Ekim ve Kasım aylarında Kestane hasadı yapılıyor. Özellikle Artvin ve Sinop kestanelerinin namı ülke geneline yayılmış durumda.


KaradenizKestane-1


Patikaa.com / Haber Merkezi


Sonbahar’da hasadı yapılan Kestane, özellikle kış aylarında evlerin vazgeçilmezi olmaya devam ediyor. Karadeniz bölgesinde de Ekim ve Kasım aylarında Kestane hasadı yapılıyor. Hemen hemen her ilde bulunan kestane ağaçlarından ve etrafından toplanan kestaneler aile bütçesine de katkı sağlıyor.

Karadeniz bölgesinde Artvin’in Borçka ve Sinop’un Erfelek, Kastamonu’nun Bozkurt ve Bolu’nun Abana kestaneleri en meşhur olanları.

KaradenizKestane2Kestane Toplarken Nelere Dikkat Edilmeli?

Kestane toplarken eldiven ve bez torba getirmeniz gerekiyor. Çünkü Çoğunlukla ağaçlardan yere düşen kestaneler toplanıyor. “Ağaçtan toplamak daha zordur,” diyen kestane satıcıları: “Önemli olan ağaca zarar vermeden toplayabilmek. Bunu deneyimli bir köylüyle yapabiliriz. Köylüler, aşılı ürünlerini genellikle dallara vurarak toplar. Kestanenin dikenli kabuğu olduğu için elle toplamayı tercih etmiyorlar. Yabani kestanenin ise yere düşmesini beklerler. Zira dikenli kabuk, ağzı açık bir şekilde yere düşer. Kapalı olanları da sopayla vurarak açarlar.” yabani kestanelere de dikkat çeken satıcılar, Yabani kestaneler, köylülerin yetiştirdiği aşılı kestanelere göre daha küçük boyda oluyor. Ama lezzetleri aynı. Hatta ormanlık alanda toplanan bu kestaneler, özel olarak yetiştiriciliği yapılmadığı ve ilaç gibi kimyasallar kullanılmadığı için tamamen organik ürün olarak kabul ediliyor. Bunların yanı sıra zehirli atkestanesine dikkat etmek gerektiğini de ekleyelim. Bu türün kabuğu yine yeşil renkte ama dikenleri gördüklerimizden daha seyrek oluyor dediler.

KaradenizKestane3İşte Kestanenin Faydaları

Potasyum, fosfor, magnezyum, klor, kalsiyum, demir, sodyum mineralleri ile C, B1, B2, PP vitaminlerini içeren ve şeker, protein, yağ açısından zengin olan kestanenin, 100 gramında 200 kalori bulunuyor. Nişasta, mineral tuz, özellikle potasyum ve diğer besinsel değerleriyle kestane, kış mevsiminin olumsuz şartlarına, fiziksel ve zihinsel yorgunluklara karşı paha biçilmez bir sağlık kaynağı. Kalp ve kas sistemini uyarıp organizmanın su dengesini düzenleyen kestane, kasları güçlendiriyor, kan dolaşımını hızlandırıp varis ve basurların gelişimini önlüyor. Kestane, en çok potasyum düşüklüğünden yakınanlara öneriliyor. Damar sertliği ve şeker hastalığından yakınanların, kestaneyi fazla tüketmemesi tavsiye ediliyor.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

1+2 = ?