• “DOĞU KARADENİZ KUŞLARI” KİTAP OLDU
  • KAÇKAR DAĞLARI MİLLİ PARKI TANITIM FİLMİ
  • EFSANE TÜRKÜ HAYDE’Yİ “DOĞA İÇİN ÇAL”DILAR
  • KARADENİZ’İN EN İYİ 10 TARİHİ YERİ

logo

ŞİMDİ PEKMEZ YAPMA ZAMANI

Sonbaharda Karadeniz meyveleri reçel, marmelat ve pekmez olarak değerlendirilip evlerimize girmeye başladı.


simdi-pekmez-yapma-zamani-2Şimdi pekmez yapma zamanı. Genel olarak çay, fındık ve kivi dışında ürün satmayan Karadenizliler, doğal hayatta bol miktarda olup, ziyan olan diğer tarım ürünlerini de değerlendiriyorlar.

Karadeniz´e özgü kokulu siyah üzüm ,armut ile elmadan pekmez yapımı azalmasına rağmen yine de kıymetini koruyor.

Karadeniz ve yöresinde göç nedeniyle genç neslin gurbette oluşu ile özellikle çocuklara gerekli vitamin deposu pekmez yapımı eskisi kadar ilgi görmese de pekmez ile büyüyen,pekmezin değerini bilen büyüklerimiz gücü elverdiği sürece pekmez yapmaktan geri kalmıyor.

BİR-BAŞKADIR-KARADENİZ-PEKMEZİ-2Artvin, Rize, Trabzon Gümüşhane, Giresun ve Ordu yöresine has üzüm,elma ve armut meyveleri içinde elma pekmezinin yeri ayrı tutuluyor.Doğal ortamda yetişen ağaçlardan toplanan meyvelerin besleyici yönünün değerine kıymet biçilemiyor.Her şeyden önemlisi Karadeniz insanı yiyerek beslenip büyüdüğü elma,armut,kokulu siyah üzüm pekmezinin damak tadından vazgeçemiyor.

Çeşitli meyvelerden pekmezler yapan Karadenizliler Eskisi kadar pekmez yapılmıyor. pekmezini de göç vurdu,engelledi.Ağaçlardan kokulu siyah üzümü, armudu, elmayı toplayan gençler de gurbette.Yaşlı halimizle kaynattığımız pekmezlerimizin kıymeti para ile ölçülmez.sağlık açısından adeta ilaç olan karadeniz pekmezi artık eskisi kadar yapılmadığ içinde İlaç oldu ( Karadeniz’de az olan ürüne ilaç oldu denir) Karadeniz pekmezi” dediler.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

6+4 = ?