• “DOĞU KARADENİZ KUŞLARI” KİTAP OLDU
  • KAÇKAR DAĞLARI MİLLİ PARKI TANITIM FİLMİ
  • EFSANE TÜRKÜ HAYDE’Yİ “DOĞA İÇİN ÇAL”DILAR
  • KARADENİZ’İN EN İYİ 10 TARİHİ YERİ

logo

ŞİMDİ “PURKİNORA” ZAMANI

2008’de aramızdan ayrılan Laz kültürünün önemli temsilcilerinden olan şair, yazar Nurdoğan Demir Abaşişi’nin ölmeden önce kaleme aldığı “Purkinora” (ilkbahar) adlı kitabı yayınlandı.


Purkinora-2Patikaa.com / Haber Merkezi


Lazika Yayın Kolektifi, önemli bir kültür hizmetini daha okuyucularıyla buluşturdu. Lazika, 2008’de aramızdan ayrılan ve Laz kültürünün önemli temsilcilerinden olan şair, yazar Nurdoğan Demir Abaşişi’nin ölmeden önce kaleme aldığı “Purkinora” (ilkbahar) adlı kitabı yayınladı. Aramızdan ayrılışının 7.yılında Abaşişi’nin vefat etmeden önce tamamladığı çalışması “Purkinora”, yazarın öykülerini içeriyor.

İşte Purkinora’nın içeriğinden bir alıntı; ” Kayık, pürüzsüz suyun üzerini okşayarak ilerliyordu. Cixa’yı gerilerde bırakmışlardı ki Lodostan bir bulut, adeta bir şeylerden kaçar gibi ufuk çizgisinden hızla yükseldi. Arkasından bir daha bir daha derken kısa sürede ufku beyaz bulut yumakları kapladı. Tecrübeli motorcu; “Biçhepe ixi mulun bolaki Xopeşa mendemalezkon,” (Rüzgâr geliyor umarım Xopa’ya gideriz,) deyip makineye tam yol verdi. Kayık, kırbaç yemiş at gibi bir anda şahlanıp, denizi köpük köpük yarmaya başladı. Kaptan ikide bir ardına bakıyor rüzgârın hızını ve mesafesini tahmin etmeye çalışıyordu. Rüzgâr, deniz suyunu köpürte köpürte arkalarından gelip kısa sürede kayığın çevresini sardı. Bir anda deniz allak bullak olmuştu. Sanki dev bir el Karadeniz’i baştan başa karıştırıyordu…”

Share
#

SENDE YORUM YAZ

5+10 = ?