• “DOĞU KARADENİZ KUŞLARI” KİTAP OLDU
  • KAÇKAR DAĞLARI MİLLİ PARKI TANITIM FİLMİ
  • EFSANE TÜRKÜ HAYDE’Yİ “DOĞA İÇİN ÇAL”DILAR
  • KARADENİZ’İN EN İYİ 10 TARİHİ YERİ

logo

ŞİMDİ YAYLADAN OT İNDİRME ZAMANI

Yaylada bin bir zahmetle toplanan otlar sahile yakın köylere indirilmeye başlandı. Otlar kışın büyükbaş ve küçükbaş hayvanlara yedirilecek.


verçenik-ot-zamanı3


Patikaa Haber Merkezi


Karadeniz yaylalarından, köylere ot indirme zamanı geldi. Ağustos ayında yayla meralarında ot toplamaya başlayan yaylacılar, şimdilerde biçtikleri otları köylerine indirmeye başladılar.

Genelde Ağustos ayında meralarda biçilen otlar Ağustos sıcağında kurutulur. Otların belli bir kısmıda balya yapılır. Eylül ayı ile birlikte de otlar yayladan aşağıdaki köylere indirilir.

Tıpkı diğer yaylalarda olduğu gibi Verçenik yaylasında da toplanan otlar köylere indirilmeye başlandı. Bin bir emekle toplanan otlar önce kamyonlara yüklendi.

verçenik-ot-zamanı2Verçeniğin zor ve engebeli yollarında Karadeniz sahiline ulaşmakta, yine ayrı bir zahmet gerektiriyor. Yaylacılarda bu bilinçte yolculuk yapıyorlar.

Verçenik’de ot toplayan yaylacılar; “Atalarımız bu yaylada ot topladı. Bizlerde çocukluğumuzdan beri ot topluyoruz. Eskiden beri yayla halkı olarak imece usulü ile otları biçiyoruz, kurutuyoruz ve sonrada bir kısmını balya yapıp kamyonlara yüklüyoruz. Önceden yol yoktu çok zahmetler çekiyorduk. Şimdi Allaha şükür daha rahatız” dediler.

Haber&Foto: Vehbi Kızılhan – Çamlıhemşin / patikaa.com

verçenik-ot-zamanı4

Share
#

SENDE YORUM YAZ

3+7 = ?