• “DOĞU KARADENİZ KUŞLARI” KİTAP OLDU
  • KAÇKAR DAĞLARI MİLLİ PARKI TANITIM FİLMİ
  • EFSANE TÜRKÜ HAYDE’Yİ “DOĞA İÇİN ÇAL”DILAR
  • KARADENİZ’İN EN İYİ 10 TARİHİ YERİ

logo

SINIFI VE OKULU AŞAN SEÇMELİ DERS

Artvin Çoruh Üniversitesinde “Doğa sporları ve doğa gezisi” seçmeli ders oldu.


1800454_10152918647518748_2319734659054281838_n

Patikaa.com / Haber Merkezi


Artvin Çoruh Üniversitesi, Türkiye’de bir ilke imza atarak öğrencilerin sosyal aktivitelerini zenginleştirmek ve Artvin’in doğasını tanımalarını sağlamak amacıyla, doğa sporları ve doğa gezisi dersini seçmeli ders olarak programına koydu. Yaklaşık 400 öğrencinin seçtiği bu ders sayesinde öğrenciler haftada bir gün gruplar halinde doğa gezileri, traking, basit düzey kaya tırmanışı, kamp ve doğa sporları yaparak dersi uygulamalı olarak görmeye başlaldılar. 

Fikri Özkan, Hasan Tahsin Arslan ve Burak Güvenman tarafından dönüşümlü icra edilen dersler Türkiye’de bir ilk olma özelliğini taşıyor. Tüm ihtiyaçların üniversite tarafından karşılandığı derslerde kalmak gibi bir dert de yok, kredisi olmayan ders tam bir sosyal ders olma özelliği taşırken öğrenciler tarafından oldukça ilgiyle karşılanıyor. 

Masraflar Ünivesiteden

Artvin Çoruh Üniversitesi’nde bu yıl 400 öğrencinin tercih ettiği bu seçmeli derste il merkezine yakın olan bölgelerde ders “Doğa sporları ve Kayak” olarak işleniyor. Mevsim şartlarına göre içeriği değişebilen derslerde öğrenciler, kış sporları, traking, basit tırmanışlar gibi bir çok doğa sporunu yapma imkanını yakalayabiliyor. Artvin’in doğasını keşfetme, doğa sporları yapma, kayak öğrenme gibi bir çok pahalı sayılabilecek bu sosyal aktivitelerin ulaşım, yemek ve malzeme ihtiyaçları da Artvin Çoruh Üniversitesi tarafından karşılanıyor. Bu seçmeli ders için üniversite tarafından bu alanda eğitimli 3 okutman görev alıyor.

Üniversite yetkilileri yaptıkları bu uygulamanın mutlulunu yaşarken “Artvin’in konumu, doğası fazlaca sosyal aktivite yapma imkanı tanımıyor. Böylesi bir ilde Artvin’in doğasını tanımak, zamanımızı değerlendirmek ve doğa sporları yapma imkanının bize tanınması bizim için olumlu bir imkandır. Bizde bu imkanı tanıdık.Bir ders saati içerisinde beton duvarlar arasında ders görmek yerine bizzat doğayı tanıyarak, yaşayarak, kar topu oynayarak, şamiyelde kayarak güzel bir gün geçirme şansımız oluyor. Biz bu sosyal aktiviteyi yaparken derste görmüş oluyoruz ve keyifte alıyoruz. Daha ne isteriz ki” şeklinde konuştular.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

9+5 = ?