• “DOĞU KARADENİZ KUŞLARI” KİTAP OLDU
  • KAÇKAR DAĞLARI MİLLİ PARKI TANITIM FİLMİ
  • EFSANE TÜRKÜ HAYDE’Yİ “DOĞA İÇİN ÇAL”DILAR
  • KARADENİZ’İN EN İYİ 10 TARİHİ YERİ

logo

SON YILLARIN EN BÜYÜK ÇEVRE MİTİNGİ

Trabzon 9 Kasım’da son yılların en kalabalık çevre mitinglerinden birine ev sahipliği yaptı, Derelerin Kardeşliği Platformu ( DEKAP) Karadeniz’de çevre mücadelesini birleştirdi.


10808075_10152802707897086_1065946862_nPatikaa.com / Haber Merkezi


Karadeniz’in son yıllarda verdiği çevre mücadelesi şehirlerde lokal olarak sürdürülürken 9 Kasım’da yapılan Trabzon mitingi bütün Karadeniz’i kapsayan bir çevre mitingi olarak dikkat çekti. Sadece derelerin değil, Nükleerin, Siyanürün, HES’lerin, Yeşil Yol’un, Termik Santrallerin protesto edildiği yürüyüş ve miting dere mücadelesini birleştirdi.

Karadenizli Çevreciler Trabzon’a akın etti.

Son yılların en kalabalık ve renkli mitinglerinden birine sahne olan Trabzon, Artvin, Rize, Trabzon, Giresun, Ordu, Samsun, Sinop gibi Karadeniz kentlerinden çevrecileri ağırlarken İstanbul, Ankara gibi büyük şehirlerden olan katılımlarla güçlendi. Mitinge katılan il temsilcileri konuşmalarla tepkilerini dile getirerek mücadelenin süreceği mesajlarını verdi.

1979627_775885795808865_7247507016760254717_nYöresel Kıyafetler

Cumhuriyet Caddesinde yürüyüş eşliğinde Atatürk Alanı’na kadar yürüyen kalabalığa burada CHP Trabzon Milletvekili Volkan Canalioğlu ve CHP İstanbul Milletvekili Melda Onur da eşlik etti. ‘Derelerimiz, yaylalarımız, ormanlarımız satılık değildir. Yaşamı savunuyoruz’ yazılı pankartlar taşıyan Karadenizliler ‘Dereler özgürdür özgür akacak’ sloganları ile yürüdü, yürüyüşe katılanlar kendi yöresel kıyafetlerini giymeyi tercih ederken, ellerinde lahana gibi kendi yörelerini simgeleyen sebzelerin taşınması dikkat çekti. 

Mücadele Görevimiz

Mitinge bir konuşma yapan DEKAP Sözcüsü Ömer Şan, Trabzon’da olma amaçlarının doğal yaşam alanları için mücadele etmek olduğunu söyleyerek, “Bu mücadele bizim ekmek ve su gibi görevimizdir. Suyuna, toprağına, havasına, yaylasına ve ekmeğine sahip çıkmayan vatanına sahip çıkamaz. Yarın da özgülüğüne ve bağımsızlığına sahip çıkamaz. Bunun için buradayız” ifadelerini kullandı. Mitingde platform yürütme kurulu üyeleri konuşmaları ile devam ederken, verilen mesajlar yaşam alanlarının korunması, doğal yaşama hakkının savunulması, madenlerin verdiği zararlar, HES’lerin ortaya çıkardığı olumsuzlukları içerdi. 

Share
#

SENDE YORUM YAZ

6+1 = ?