• “DOĞU KARADENİZ KUŞLARI” KİTAP OLDU
  • KAÇKAR DAĞLARI MİLLİ PARKI TANITIM FİLMİ
  • EFSANE TÜRKÜ HAYDE’Yİ “DOĞA İÇİN ÇAL”DILAR
  • KARADENİZ’İN EN İYİ 10 TARİHİ YERİ

logo

SONSUZLUĞUN DERİN VADİSİ ARTVİN

Ortasından geçen Çoruh Nehri’nin taşkın sularına aldanmayın. Zira Artvin yeşilin bir bir tonuyla sizi dinginliğe çağırıyor. Dünya turizminde en çok tercih edilen 100 destinasyon içinde yer alması boşuna değil.


Borçka-Karagöl 9Şehri ikiye bölen Çoruh Nehri sankidik yamaçlı uzun vadilere nazire yapar gibi coşkun şekilde akıyor. 3900 metreye kadar yükselen birbiri ardına sıralanmış yüksek dağlarıyla, gür ve doğal ormanlarıyla, yüksek dağların doruklarında krater gölleri, yemyeşil yaylaları, fauna ve flora zenginliği, tarihi kilise, kale ve kemer köprüleri, geleneksel mimarisi ve festivalleri ile çeşitli turizm değerlerini içinde barındıran tam bir otantik turizm beldesi. Bu yüzden de Euromonitor tarafından dünya turizminde en çok tercih edilen ilk 100 destinasyonunun içinde yer alması boşuna değil. Listenin ilk sırasında 25.6 milyon turist ile Hong Kong yer alırken Türkiye’den Antalya 11.2 milyon turistle ilk 10 içinde yer aldı. İlk kez küresel lige giren Artvin ise 1.7 milyon turist ve yüzde 26.9’luk yükselmeyle listeye girmeye başardı. Artvin’in turizm açısından yükselen bu ivmesi gözlerimizi bir kere daha bu tarihi ile çevirdi ve Karadeniz’in bu kendine mahsus şehrini birlikte adımlayalım istedik.

SONSUZ BİR VADİ
Doğu Karadeniz Bölgesi’nde yer alan Artvin, doğudan Ardahan, güney ve güneydoğudan Erzurum, batıdan Rize illeriyle; kuzeyden Karadeniz, kuzeydoğudan Gürcistan toprakları ile çevrelenmiş bir yer. % 95’i ormanlarla kaplı bu yeşil cennet örtüsünün ortasından kıvrımlar çizerek akan Çoruh Nehri’nin, sizin için kıvrılarak giden bir yola dönüştüğüne şahit olacaksınız. Hem öyle bir vadi ki sonsuzluk hissi yaratıyor. Yolun bitmeyen bir noktasında, köprü başında “Doğa Cenneti Artvin’e Hoşgeldiniz” diye yazması boşuna değil. Her daim sonsuz bir yüksekliğe doğru gidiyormuş hissi uyanıyor içinizde. Dönerek yukarı doğru giderken sizi karşılayan il Artvin’dir. Şehir merkezindeki tek caddenin mecburiyet caddesi olduğunu söyleyelim. Pek bir cadde yoktur ve bu sizi şaşırtmasın. Zira Artvin’in insanı şaşırtan yönü şehrin merkezi değil tam tersine etrafındaki doğal güzellikleridir. İnsan emeğinin zerafetini yansıtan asmalı köprüler sizi tabiatın tüm renklerine taşıyacak bir geçit gibidir adeta. Şimdi o köprülerden geçip Artvin’in doğal ve tarihi güzelliklerini keşfedelim. Kafkasörü her yıl boğa güreşleri ile şenlenen bir yeridir Artvin’in. Şenliklidir boğa güreşleri ile. Şavşat’ın efkar tepesi yeşille maviyi bir ufuk çizgisinde birleştirir. Kara gölün muhteşem manzarası eşliğinde, sazan balıkları midenize şifa olur.

miktakadığluartvin1HER İLÇESİ BAŞKA GÜZEL
Ya Borçka? Borçka, daracık bir vadiye, Çoruh’un iki tarafına serpiştirilmiş bir masal cümleleri gibidir. Oradan Karadeniz’e doğru yol alırken Cankurtaran geçidini aşarsanız Hopa ve Arhavi karşılar sizi. Yeşilin baş döndürücü rengi aniden hırçın maviliklerle buluşur. Sarhoş olursunuz. Ve ardından tekrar durulursunuz Yusufeli’nin dinginliğinde. Kendinizi renk cümbüşünün içinde bulursunuz. Ardanuç tepeleri olsa da en düz olanıdır kasabaların. Kent yaşamının gürültüsünden ve kaosundan kurtulup kendinizi yeniden keşfetmek ruh dinginliğini yakalamak için Artvin muhteşem bir fırsattır emin olun. Ama oraya gittiğinizde Ağgöl, Arsiyan gölleri, Borçka Karagöl, Şavşat Karagöl, Cehennem Deresi Kanyonu, Çoruh ve Hatila Vadisi, Ardanuç Kalesi, Livane Kalesi, Şavşat Kalesi, Bağcılar Manastırı, Barhal Kilisesi, Bulanık Manastırı, Cevizli Manastırı, Hamamlı Manastırı ve daha nice tarihi eser ile geçmişi de teneffüs etmelisiniz. Beyazsu Kafkasör, Kaçkar, Bilbilan, Mersivan ve Sahara yaylalarında ise tertemiz doğayı içinize çekersiniz. Ve sizi bekleyen hinkal, garşo, gaviçi, su böreği, çimur, kete, çadi, silor, bişi, çinçar, motrella, cağ döneri, kuymak, küme, şoti baklava, kabak tatlısı gibi yiyeceklerle de kendinizden geçersiniz.

rafting-barhal-barhalRAFTİNG SİZİ BEKLİYOR
Çoruh nehri üzerindeki dünyanın Zambezi ve Biobio nehirlerinden sonra en iyi akarsu sporları parkurlarına sahip bir yer. Haliyle su sporları açısından önemli bir cazibe merkezi. Kaçkar dağlarından doğan ve Çoruh Nehri’nin önemli kollarından biri olan Barhal Çayı’nda da ideal su sporu parkurları bulunuyor. Çoruh nehri ve Barhal çayında Haziran-Ekim ayları arasında yapılan rafting, katamara ve kano sporları maceradan hoşlananlar için bulunmaz bir fırsat.

TREKKİNG YAPIN
Doğu Karadeniz bölgesinin en yüksek dağ silsilesinden olan Kaçkar dağlarında, dağ tırmanışları için Türkiye’nin en uygun trekking parkurları bulunuyor. Yusufeli Yaylalar Köyü’nden başlayıp Rize-Çamlıhemşin ve oradan da Ayder Yaylası’na yürüyerek nefis bir gün geçirebilirsiniz.

KAMP KURUN
Sahil şeridinde bulunan plajlarda, orman içi dinlenme yerlerinde, milli parklarda kamp ve karavan turizmi için uygun yerler var. Özellikle Kemalpaşa Plajı ve çevresi, Kafkasör Orman İçi Dinlenme Yeri, Borçka Karagöl, Şavşat Karagöl, Hatila Vadisi, Sahara, Yusufeli Kaçkar Turizm Merkezi ve Yusufeli Çevreli Köyü çadır ve karavan kampı için sizleri bekliyor.

KAÇKAR’DA GEZİNİN
Rize ve Hopa arasında yer alan, yıl boyunca gözlenebilen keskin buzulları, masmavi gölleri, yeşilin her tonuna sahip ormanları, coşkulu dereleri, binbir çeşit bitkileri ve hayvanları ile doğal bir park görünümünde olan Kaçkar Sıradağları’nı mutlaka keşfedin. En yüksek tepeleri Altıparmak (3480 m.), Kavran (3932 m.) ve Verçenik’tir (3710 m.) olan ve Gürcistan sınırında yer alan bu dağlarda gezinmek için yaz ayları en ideal zamanlardır.

OLTAYLA BALIK TUTUN
Artvin genelinde yer alan akarsu ve göllerden özellikle Barhal Çayı’nda, Hatila Deresi’nde, Arhavi Ortacalar Deresi’nde ve Borçka Camili-Maçahel Deresi’nde, yüksek kesimlerde yer alan halk arasında Karagöl olarak adlandırılan göllerde olta balıkçılığı yapılıyor. İsterseniz balık tutmanın yasak olmadığı mevsimlerde doğayla başbaşa kalabilirsiniz.

Kaynak: H. Salih Zengin / Sabah

Share
#

SENDE YORUM YAZ

2+5 = ?