• “DOĞU KARADENİZ KUŞLARI” KİTAP OLDU
  • KAÇKAR DAĞLARI MİLLİ PARKI TANITIM FİLMİ
  • EFSANE TÜRKÜ HAYDE’Yİ “DOĞA İÇİN ÇAL”DILAR
  • KARADENİZ’İN EN İYİ 10 TARİHİ YERİ

logo

23 Ağustos 2014

STEVİA: LATİN AMERİKA’DA DOĞDU KARADENİZLİ OLDU

Çaykur, Latin Amerika’dan getirilen ve şekere göre on kat tatlı sıfır kaloriye sahip bitkiyi Rize’de yetiştirmeyi başardı.


STEVİA2Karadeniz yeni bir tarım ürününe kavuştu. Çaykur Genel Müdürü İmdat Sütlüoğlu, Latin Amerika’dan getirilen ve kalorisiz şeker elde Stevia isimli bitkinin Doğu Karadeniz Bölgesi’nin toprak ve iklim koşullarına uyum sağladığını ve üretiminin başarıyla gerçekleştirildiğini açıkladı.

İmdat Sütlüoğlu, Atatürk Çay ve Bahçe Kültürleri Araştırma Bahçesi’nde basın mensupları ile bir araya gelerek deneme üretimi yapılan Stevia bitkinin ikinci hasadını gerçekleştirdi. Sütlüoğlu, Stevia’nın anavatanının Arjantin ve Uruguay olduğunu belirterek “Geçtiğimiz yıl deneme üretimlerine başladık. Bir yıl geçti. En önemli aşama olan kış dönemini de eksinin altına düşen hava sıcaklığında başarıyla geçirdi. Teorik bilgiler bu bitkinin Rize’de yetişebileceğini gösteriyordu. Ancak deneme üretimi yapmadan tam olarak bunu anlayamazdık. Bu 4-5 yıl verimli ömrü olan bir bitkidir. Çay gibi yılda üç kez hasat yapılabiliyor. Çay’a yakın verimi var. Biz fiilen ne kadar verim elde edebileceğimizi burada ölçüyoruz” dedi.

Bölgede yeni yetiştirilmeye başlanan Steviya’nın çok sağlıklı bir ürün olduğunu belirten Sütlüoğlu, “Stevia çok sağlıklı bir ürün. Yapraktaki şeker oranı şu anda kullandığımız şekere oranla 10-15 kat daha fazla. Eksratı alındığında ise 300 kat daha fazla. Buna rağmen hiç kalori ve protein içermiyor. Bu mucizevî bir bitki. Şeker hastaları ve kilo problemi olanlar için bulunmaz bir nimet. Şekerin kullanıldığı her yerde bunu kullanmak mümkün” açıklamasında bulundu.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

4+2 = ?