• “DOĞU KARADENİZ KUŞLARI” KİTAP OLDU
  • KAÇKAR DAĞLARI MİLLİ PARKI TANITIM FİLMİ
  • EFSANE TÜRKÜ HAYDE’Yİ “DOĞA İÇİN ÇAL”DILAR
  • KARADENİZ’İN EN İYİ 10 TARİHİ YERİ

logo

31 Ocak 2015

SULAR ALTINDA KALACAK YUSUFELİ’NDE TEPKİ MİTİNGİ

Artvin’in Yusufeli ilçesinde Yusufeli Barajı’nın yapımına başlamasıyla sular altında kalacak ilçede sorunlara dikkat çekmek amacıyla Yusufeli Sivil Toplum Platformu tarafından miting düzenlendi.


YusufelİMiting-1Yusufeli Sivil Toplum Platformu tarafından Yusufeli Barajı’nın yapımına başlamasıyla sular altında kalacak ilçede sorunlara dikkat çekmek amacıyla miting düzenlendi. Mitingde grup adına yapılan açıklamada, yeni yerleşim yerinin 2017 yılına kadar kurulması gerektiği belirtilerek, baraj suları altında kalacak yerleşim yerleri için yeni mezarlıkların oluşturulması, esnafın müşteri ve ticari kaybının tazminatla giderilmesi ve yeni tarım alanlarının oluşturulması taleplerinde bulunuldu.

62 köy muhtarı adına konuşan Tekkale Köyü Muhtarı Fethi Güçlü, Yusufelililerin karamsar olduğunu ve verilen sözlerin tutulmadığını, gittiklerinde ellerinin boş döndüğünü söyledi.

Yusufeli’nin yeni yerleşim yeri, Yusufeli derelerinde yapılması öngörülen HES’ler, kamulaştırma bedelinin çok düşük olmasıyla ilgili de tepkilerin dile getirildiği konuşmaların ardından Yusufeli ilçe merkezi ve köylerini temsil eden iki tabut omuzlara alınarak DSİ Proje Müdürlüğü’nün önüne kadar yürüyüş düzenlenerek siyah çelenk bırakıldı. Kılınan temsili cenaze namazının ardından tabutlar Barhal Çayı’na atıldı.

Artvin’de yapımı süren ve tamamlandığında kendi sınıfında temelden 270 metre yüksekliğiyle dünyanın 3’üncü, Türkiye’nin ise en yüksek barajı olması planlanan Yusufeli Barajı’nda 2,2 milyar metreküp su depolanacak.

Öz kaynaklar ve Türk mühendislerince inşa edilen Yusufeli Barajı’yla ekonomiye yılda 350 milyon lira katkı sağlanması hedefleniyor.

İnşaatı 2018 yılında tamamlanması planlanan Yusufeli Barajı, hidroelektrik santraliyle yılda 1,827 milyar kilovatsaat elektrik üretmesi öngörülüyor.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

3+5 = ?