• “DOĞU KARADENİZ KUŞLARI” KİTAP OLDU
  • KAÇKAR DAĞLARI MİLLİ PARKI TANITIM FİLMİ
  • EFSANE TÜRKÜ HAYDE’Yİ “DOĞA İÇİN ÇAL”DILAR
  • KARADENİZ’İN EN İYİ 10 TARİHİ YERİ

logo

07 Ağustos 2014

SÜMELA’DA 5. AYİN

Hristiyan aleminde ”Meryem Ana’nın göğe yükseliş günü” olarak kabul edilen ve kutsal sayılan bu güne özel ayine  Sümela Manastırı 5. kez ev sahipliği yapacak


sumela_manastiri_ayinPatikaa Haber Merkezi


88 yıl sonra ilk kez 15 Ağustos tarihinde gerçekleştirilen ve her yıl devam eden Sümela Ayin’i için hazırlıkların devam ettiği öğrenildi, bu yıl 5. kez gerçekleştirilecek ayine geniş katılım olacağı ve yetkililerin ayinin sorunsuz gerçekleşmesi için çalışmalarına devam ettiği bildirildi.

Tarih Kokuyor

Maçka ilçesinde Karadağ’ın Altındere Vadisi’ne bakan eteğinde, vadiden yaklaşık 300 metre yükseklikteki ormanlık alanda kayalar oyularak yapılmış Sümela Manastırı, halk arasında ”Meryem Ana” adıyla biliniyor.

”Meryem Ana” adına kurulan ve ”Sümela” adını siyah anlamına gelen ”melas” sözcüğünden aldığı rivayet edilen ismin, manastırın yapıldığı Karadağlar’dan geldiği düşünülüyor. ”Sümela” kelimesi, buradaki Hazreti Meryem tasvirinin ”siyah” rengine de bağlanıyor.

Hakkında çeşitli rivayetler bulunan ve kuruluşu bilimsel verilere göre 13. yüzyıla dayanan manastırın, 1650’ye kadar dış kapısı üzerinde görülebilen 1360 tarihli, beş mısralık bir manzum kitabede 3. Alesios, bu tesisin kurucusu (ktetor) ve ”Doğu ile Batı”nın (Iberia) hakimi imparator olarak gösterilmişti.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

5+7 = ?