• “DOĞU KARADENİZ KUŞLARI” KİTAP OLDU
  • KAÇKAR DAĞLARI MİLLİ PARKI TANITIM FİLMİ
  • EFSANE TÜRKÜ HAYDE’Yİ “DOĞA İÇİN ÇAL”DILAR
  • KARADENİZ’İN EN İYİ 10 TARİHİ YERİ

logo

31 Aralık 2014

SÜMELANIN ŞİFRESİ 2015 TE ÇÖZÜLÜYOR

Dünyanın sayılı inanç merkezlerinden olan Trabzon’daki Sümela Manastırı’nın şifresi çözülecek. Tam 3 bin yıllık olan manastırın kapalı olan odaları restore edilerek ziyarete açılacak.


sümelaçevreciproje1Trabzon’daki Sümela manastırına özellikle Ortodokslar çok büyük önem veriyor. Tarihi 3 bin yıllık manastır için çalışma başlatılıp kapalı olan odaları için restore çalışmaları yapılacak.Yerli ve turist anlamında yılda en az 700 bin kişinin gezdiği manastırın artık şifresi çözülüyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, geçtiğimiz günlerde Memur-Sen’in toplantısında, Avrupa’da camileri hedef alan saldırıları eleştirmiş ve “Türkiye’de böyle bir şey olsa dünyayı ayağa kaldırırlar. Biz tam aksine Trabzon’daki Sümela Manastır’ını restore ediyoruz” demişti.

Kültür ve Turizim Bakanlığı, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın adını vererek örnek gösterdiği Sümela Manastırı’nda yeni bir restorasyon için harekete geçti.

Sümela Manastırı, doğanın sebep olduğu tahribat ve yağmalamalara karşı mega bir projeyle korumaya alınıyor. Proje 2015 yılında uygulanacak.

Ortodoks dünyası için son derece önemli bir yere sahip olan manastırı her yıl yerli ve yabancı 700 bin kişi ziyaret ediyor.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

4+5 = ?