• “DOĞU KARADENİZ KUŞLARI” KİTAP OLDU
  • KAÇKAR DAĞLARI MİLLİ PARKI TANITIM FİLMİ
  • EFSANE TÜRKÜ HAYDE’Yİ “DOĞA İÇİN ÇAL”DILAR
  • KARADENİZ’İN EN İYİ 10 TARİHİ YERİ

logo

01 Ağustos 2014

TAKALAR DEĞİL SAVAŞ GEMİLERİ

NATO’nun karadeniz’de gemi sayısı 9’a ulaştı, Bu rakama Karadeniz’de Sovyet birliğinin dağılmasının ardından hiç ulaşılmamıştı, Karadeniz’de sular sıcak ülkeler tedirgin.


savaş gemisi

Kapalı bir deniz olan Karadeniz şimdilerde takaların değil fırkateyn’lerin cirit attığı bir deniz haline geldi. Soğuk savaş sonrası uzun bir zaman sakin bir dönem geçiren Karadeniz Avrupa-Rusya gerilimi ardından eski günlerini aratır hale geldi, kapalı denizde bulunan savaş gemisi sayısının 9’a ulaştığı iddia ediliyor.

Ria Novosti’ye bilgi veren Rus askeri kaynaklar bu sayının Soğuk savaş  sonrası dönem açısından rekor olduğunu söyledi.

Kaynak, “Amerikan kruvazör Vella Gulf, Burgas’a ulaştı. Fransız firkateyni Surcouf 4 Temmuz’da Karadeniz’e geldi. Bu iki gemi ile birlikte NATO’ya ait savaş gemilerinin toplamı 9’a ulaştı. Biz Sovyetler Birliği’nin dağılmasından bu yana bu sayıda NATO savaş gemisini Karadeniz’de görmedik.” dedi.

Karadeniz’de halen iki Fransız keşif gemisi, İtalya’dan Dupuy de Lome ve Elettra bulunuyor. Breeze-2014 tatbikatı nedeni ile NATO grubu içinde yer alan İtalyan Rimini ve Türk TCG Akçay yer alıyor. Tatbikatta yer alan İngiliz HMS Chiddingfold da Karadeniz’de kalmaya devam ediyor.

Karadeniz’de 4 Temmuz’da başlayan ve 13 Temmuz’a kadar sürecek tatbikata 20 kadar savaş gemisi katılıyor. Karadeniz’e kıyısı olan NATO ülkeleri de tatbikatta yer alıyor. Gelişmeleri güvenliği açısından tehdit olarak gören Rusya da Karadeniz’de tatbikat başlattı.

Rusya, Karadeniz’de bulunan NATO savaş gemilerinin Montrö Anlaşmasına uygunluğunu yakından takip ediyor. Anlaşmaya göre Karadeniz’e sınırı olmayan ülkelere ait savaş gemileri bölgede 21 günden fazla kalamıyor. Amerikan savaş gemisi USS Taylor, arıza nedeni ile 11 gün fazla kaldığı için Moskova, Ankara’yı uyarmıştı.

 

Share
#

SENDE YORUM YAZ

8+6 = ?