• “DOĞU KARADENİZ KUŞLARI” KİTAP OLDU
  • KAÇKAR DAĞLARI MİLLİ PARKI TANITIM FİLMİ
  • EFSANE TÜRKÜ HAYDE’Yİ “DOĞA İÇİN ÇAL”DILAR
  • KARADENİZ’İN EN İYİ 10 TARİHİ YERİ

logo

TAMZARA’DA MUHTEŞEM DEFİLE

Giresun’un Şebinkarahisar ilçesiyle adeta özdeşleşmiş olan 200 yıllık Tamzara dokumasının tanıtımı amacıyla muhteşem bir defile düzenlendi.


TAMZARA’DA-MUHTEŞEM-DEFİLE-4Şebinkarahisar ilçesiyle özdeşleşmiş 200 yıllık Tamzara dokumasının tanıtımı amacıyla muhteşem bir defile düzenlendi.

Şebinkarahisar Kaymakamlığı tarafından yöreye özgü Tamzara dokumasının tanıtımı amacıyla ünlü manken Şebnem Schaefer’ın da aralarında bulunduğu ünlü mankenlerin katılımıyla “1. Tamzara Defilesi” gerçekleştirildi.

TAMZARA’DA-MUHTEŞEM-DEFİLE-2Defilede bir konuşma yapan Şebinkarahisar Kaymakamı Murat Çağrı Erdinç, Tarihi İpekyolu üzerinde bulunan ve Tarihi Kentler Birliği üyesi olan Şebinkarahisar’da Tamzara mahallesinin uzun yıllar boyunca dokumacılık yapılan bir yerleşim yeri olduğunu belirtti. Kaymakam Erdinç,“50 yıl öncesine kadar neredeyse her evde bir dokuma tezgahının bulunduğu, sokaklarda yürürken dokuma tezgahlarının seslerinin duyulduğu bir mahalle. O dönemlerde bu mahallede üretilen dokumalar her yerde aranan bir tekstil ürünü olarak ün yapmış ve tüm bölgeye bu tezgahlarda dokunan ürünler toptan gönderilmiş. Ama maalesef günümüze ticari anlamda taşınamamış halihazırda Kaymakamlığımız çabalarıyla yaşatılan eski ve geleneksel el sanatlarımız olarak üretilmeye devam etmektedir. Tamzara defilesiyle unutulmaya yüz tutmuş bu en eski ve geleneksel el sanatlarımızdan biri olan Tamzara dokumasını tekrardan gün yüzüne çıkarıyoruz. Bu defileyle yüzyıllar boyu mekik mekik, ilmik ilmik, emek emek dokunan ve bugün zorlukla da olsa günümüze kadar taşınan bir el sanatımızın hikayesini anlattık” dedi.

TAMZARA’DA-MUHTEŞEM-DEFİLE-6Tamzara Mahallesinde açık havada gerçekleştirilen defilede Giresun Üniversitesi Şebinkarahisar Meslek Yüksek Okulu Moda Tasarım Bölümü öğrencileri ile tasarımcı Ahmet Giray Yılmaz’ın Tamzara tasarımlarından oluşan koleksiyonu tanıtıldı. Arp sanatçısı Şirin Pancaroğlu ve ses sanatçı Bora Uymaz’ın canlı müziği eşliğinde gerçekleştiren defile büyük beğeni topladı.

TAMZARA’DA-MUHTEŞEM-DEFİLE-5Halkında yoğun ilgi gösterdiği defile dans gösterisiyle de renklendirildi. Defileyi Milletvekili Bülent Bektaşoğlu, Şebinkarahisar Belediye Başkanı Şahin Yılancı ve ilçe protokolü de izledi.

TAMZARA’DA-MUHTEŞEM-DEFİLE-7

Share
#

SENDE YORUM YAZ

5+3 = ?